Jak otrávit krtka?

Jak se zaručeně zbavit krtka

Vyzkoušejte vykuřovací patronu. Je třeba ji zapálit a nechat vyhořet, patrona pak začne vlivem vlhkosti uvolňovat jedovatý plyn a krtka z jeho chodeb vypudí. Další možností jsou naftalínové tablety, které je třeba vložit do krtčích chodeb. Podobný účinek mají na krtky také sirné knoty.

Jak se zbavit Krtice

→ Krtek je u nás chráněný, z pozemku jej můžete pouze vyhánět. Pokud už se vám krtek na zahradě usadil, můžete z jeho práce přeci jen také něco vytěžit. Zemina z krtinců je kyprá a naprosto bez plevele. Použijte ji jako substrát při pěstování sazenic.
Archiv

Jak daleko odnést krtka

Krtka potom můžete bezpečně odnést do lesa, na louku, nebo někam daleko, kde vás již nebude obtěžovat. Při umisťování pasti je vhodné použít rukavice a nemanipulovat s ní víc, než je nutné. Krtek má totiž velmi kvalitní čich a pokud člověka ucítí, k pasti se ani nepřiblíží.

Na co chytit krtka

Krtka můžete také chytit. Na trhu jsou mechanické trubkové, klešťové či klecové lapače, které zakopáte do používané chodbičky, krtek tam vleze a už se nedostane ven. Bohužel krtek před sebou hrne hlínu, která leckdy spouštědla zablokuje. Možná proto lépe funguje ručně vyrobená trubková past.
Archiv

Jak škodí krtek

Živí se živočichy, kteří okusují kořínky rostlin a udržuje rovnováhu v počtu hmyzu. Krtek škodí jedině svými chodbami a krtinci. Krtince nám hyzdí pracně udržované trávníky a chodbičky navíc mohou poškodit kořenový systém rostlin. Krtčí cestičky totiž mohou rostliny odříznout od živin zničením kořenového vlášení.

Kdy spí krtek

Krtci neustále střídají aktivitu a spánek ve zhruba 4 hodinových blocích, ale aktivní je ve dne i v noci. Přes den, kdy je na zahradě pohyb, krtek omezuje svou aktivitu v reakce na vibrace, které vnímá. V noci je aktivnější pouze proto, že po zahradě nikdo nechodí a neruší jej.

Kdy krtek ryje

Krtci neustále střídají aktivitu a spánek ve zhruba 4 hodinových blocích, ale aktivní je ve dne i v noci. Přes den, kdy je na zahradě pohyb, krtek omezuje svou aktivitu v reakce na vibrace, které vnímá. V noci je aktivnější pouze proto, že po zahradě nikdo nechodí a neruší jej.

Co dělá krtek v zimě

Krtek v zimě nespí, přežívá ve své noře, kam si musí nastřádat dostatek potravy. Loví tak, že vnímá vibrace půdy, způsobené pohybem živočichů, kterými se živí. Žížalu krtek ochromí tím, že jí prokousne nervové centrum a získá tak „živou konzervu".

Jak leze krtek

Když zapojí přední i zadní nohy, tak hrne hlínu nahoru a vznikne krtina, která nám pije kver. Krtkova chodba je navíc asi jen 5 centimetrů vysoká a nachází se 10 centimetrů pod zemí. Každý den tenhle „roztomilý krteček“ spořádá 20 až 30 žážal a červů.

Co žere krtka

Živí se larvami, žížalami, hmyzem, drobnými hlemýždi, ještěrkami, nepohrdne ani myši či žábou. Této havěti spotřebuje denně téměř tolik, kolik sám váží. Často se objevuje v čerstvě obdělané půdě bohaté na tyto živočichy.

Kdy dělá krtek Krtince

Fakt: Krtek hloubí dva typy chodeb

Ty se nacházejí 10 až 40 cm pod zemí a krtek je hloubí v zimě nebo v období velkého sucha, když je hmyz schovaný hlouběji pod zemí. Krtek je vždy tam, kde je potrava, proto vždy na jaře nebo na podzim vidíme víc rozryté půdy a krtinců.