Co se tezi v Bílých Karpatech?

Kdy kvetou orchideje v Bílých Karpatech

V rezervaci v Bílých Karpatech do poloviny července postupně vykvete více než dvacet druhů orchidejí. Jsou mezi nimi i hlavinky horské, hořeček žlutavý karpatský, prstnatec Fuchsův Soóův, vstavače májové nebo kruštíky. Bílé Karpaty jsou územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě.

Jaká je nejvyšší hora v Bílých Karpatech

Velká JavořinaBílé Karpaty / Nejvyšší bod

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří.

V jakém kraji se nachází Bílé Karpaty

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty

Zdroje k infoboxu Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty
Stát Česko
Kraje Jihomoravský a Zlínský kraj
Souřadnice 49°0′27,13″ s. š., 17°52′44,93″ v. d.
Geodata (OSM) OSM, WMF

Kdy vznikly Bile Karpaty

První osídlení na okrajích území dnešní CHKO Bílé Karpaty je doloženo z počátku neolitu, z období 6 000 – 3 500 př. n. l. Na počátku druhého tisíciletí př. n. l. sem pronikly kmeny z karpatských kotlin.

Kde kvetou orchideje

V květnu kvetou i všechny naše vstavače, které nalezneme naopak většinou na sušších místech. Jsou to rostliny pastvin či lesostepí, mají rády polostín, takže často se s nimi lze setkat třeba ve starých sadech nebo na okraji lesů.

Kdy kvete vstavač

Vstavač vojenský (Orchis militaris) je statná rostlina s lodyhou vysokou téměř půl metru, kvetoucí v květnu a červnu růžově-červenými pyskatými květy seřazenými v až 20 cm dlouhém květenství.

Jak na velkou javorinu autem

Nejpozvolnější přístupová cesta z České republiky na vrchol Velké Javořiny vede po červené turistické značce. Výchozím bodem je místo zvané Kamenná bouda, kde je možné zaparkovat vůz. Když odbočíme z hlavní silnice číslo 54 u obce Strání, dojedeme sem po vedlejší komunikaci po cca třech kilometrech.

Jaká je nejvyšší hora v Českém lese

ČerchovČeský les / Nejvyšší bod

Čerchov je s výškou 1042 m nejvyšším vrcholem Českého lesa. Rozhlédnout do okolí se zde můžete z kamenné Kurzovy rozhledny, která stojí vedle vojenské betonové věže.

Jak se jmenuje nejvyšší hora v Karpatech

Západní KarpatyKarpaty / Nejvyšší bodZápadní Karpaty jsou geomorfologická provincie geomorfologického subsystému Karpat na území Česka, Slovenska, Rakouska, Polska a Maďarska. Táhnou se v délce asi 500 km od Dolního Rakouska po Kurovské neboli Tyličské sedlo na slovensko-polských hranicích. Wikipedie

Kde se nachází Karpaty

Karpaty jsou rozsáhlé pásemné pohoří ve střední a východní Evropě, součást alpsko-himálajského geologického systému. Vznikly v průběhu mladších třetihor, patří tedy k mladým evropským pohořím. Zasahují na území Rakouska, Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Rumunska a Srbska.

Která z národopisných oblasti se nachází v oblasti Bílých Karpat

Samostatnou národopisnou oblastí jsou Moravské Kopanice. Do okolí Valašských Klobouk zasahuje Valašsko, k němu přiléhá Luhačovické Zálesí. Dodnes je v Bílých Karpatech při oslavách různých svátků živá tradice lidových krojů, písní a tanců.

Kde se nejlepe daří orchideje

Kam orchidej umístit Pro co nejlepší růst a vývoj je důležité dodávat orchideji hodně světla (ne však přímé slunce!) a čerstvého vzduchu. Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C.

Jak dlouho vydrží květy orchideje

To očekávání je namístě, vždyť orchideje kvetou v průměru 3 měsíce, a to dva až třikrát do roka.

Co to je orchidej

Orchideje jsou jednodomé s oboupohlavnými květy, často mají hlízy nebo oddenky. Květy orchidejí mohou být buď samostatné, ale obvykle to jsou klasovitá, latovitá či hroznovitá květenství. Plodem je obvykle tenkostěnná tobolka, která obsahuje velmi drobná a četná práškovitá semena.

Kam na orchideje

Velmi důležité pro úspěšné pěstování je správné umístění. Ideální místo je co nejblíže u okna s orientací na západ či východ, kde není nadměrné slunce nebo stín. Na okenní parapet orchidej umísťujeme v zimě, ale jen tehdy, pokud jí nehrozí průvan.

Kde se nachází Velká Javořina

Veľká Javorina je přírodní rezervace v oblasti Bílé Karpaty. Nachází se v katastrálním území obcí Lubina a Bzince pod Javorinou v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčínském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v roce 1988 na rozloze 82,9800 ha.

Co vidět v Českém lese

Výletní tipy do podhorské krajiny Českého lesa.Dům přírody Českého lesa.Po stopách sklářství v Českém lese.Naučná stezka Capartické louky.Naučná stezka Vodní svět.Naučná stezka Podkovák.Cykloturistika.Projeďte na kole Český les – z Domažlic do Chebu.

Kde se nachazi Český les

Pohoří se táhne od Chebské pánve na severozápadě až po Všerubskou vrchovinu, která odděluje Český les od Šumavy na jihovýchodě. Délka pohoří je 80 km.

Kde jsou v Česku Karpaty

Bílé Karpaty, jež se rozkládají na území Hodonínska, Uherskohradišťska a Zlínska, se mají čím chlubit. Najdete tu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, spoustu možností pro strávení letní i zimní dovolené.

Jaká je nejvyšší hora v České republice

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici.

Jak vznikly Západní Karpaty

Západní Karpaty jsou vrásovo-příkrovové pásmo, které vzniklo v důsledku kůrového zkrácení způsobeného srážkou Severoevropské platformy a Apulské litosférické desky. Tá bývá někdy v souvislosti s Karpaty označovaná jako Alcapa (Alpy, Karpaty, Panonská pánev).

Co vidět v Karpatech

Vydejte se na výlet do Bílých Karpat, čeká vás region plnýNaučná stezka Naokolo Hostětína.Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech.Holubyho chata – Velká Javořina.Hotel Kopanice – relaxace uprostřed nádherné přírody CHKO Bílé Karpaty.Větrný mlýn v Kuželově

Kdy a jak hnojit orchideje

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu hnojení orchidejí, pamatujte na to, že příliš mnoho hnojiva rostlinu zničí. Hnojte jednou za měsíc a pouze během aktivního růstu. V zimě a po přesazení dopřejte květinám klid na regeneraci. Nehnojte ani kvetoucí rostliny.

Co dělat s orchidejí po odkvětu

Po odkvětu

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Proč usychají květy orchidejí

Odpověď: Opad květů a poupat v zimě způsobuje na prvním místě nedostatek světla. Pokud navíc bylo delší dobu pod mrakem, určitě to k danému stavu přispělo. Jednou z příčin problému může být i topení, ale hlavním důvodem určitě není. Lidé pěstují phaly v panelácích na parapetech nad topením, tam je určitě sušší vzduch.