Jak pít saké?

Jak udělat sake

Svaříte 3,5 litru vody s 1,5 kila cukru a necháte vychladnout. Vodu pak nalijete do nádoby a zakryjete propíchaným igelitem a 6 týdnů necháte kvasit. Až bude vykvašeno, nelekněte se zápachu. Pokud kvas smrdí, neznamená to, že bude smrdět i po přelití do jiné nádoby.

Jak se pije Ryzove víno

Japonské rýžové víno Saké Choya je vyráběno v regionu Nara na severu Japonska již přes 1000 let. Při výrobě se používá kvalitní geneticky nemodifikovaná rýže a měkká voda z Nary. Podává se teplé nebo studené a výborně se hodí k japonským tradičním pokrmům. Může se přidávat i do vaření nebo použít při míchání koktejlů.
Archiv

Jak chutná rýžové víno

Jak vlastně rýžové víno chutná

Traduje se, že v okamžiku, kdy jej ochutnáte, mělo by vám vyvolat hned několik chuťových vjemů: sladký, kyselý, hořký, svíravý, ale také dojem, který lze nejlépe opsat slovem řízný. Oproti vínu mu chybí větší množství kyselin.

Jak se dělá rýžové víno

Postup přípravy receptu

Vodu svaříme s cukrem, necháme vychladnout a přilijeme k rýži. Přidáme koření, citrón nakrájený i s kůrou a kvásek z droždí. Necháme 6 týdnů kvasit a 1 týden uležet. Potom už na zdravíčko!

Kdy se pije saké

Sake se vyznačuje vysokým obsahem aminokyselin a má velký potenciál zdůraznit a doplnit chuť jídel. Přirozeně se hodí k typické japonské kuchyni jako jsou ryby, mořské plody či sushi. Spárovat jej však překvapivě můžete i s evropskými pokrmy.

Jak se pije sherry

Sherry se pije ze speciálního typu sklenky, tzv. Sherry glass, ze sklenky na víno či degustační sklenky ve tvaru tulipánu. Teplota se liší podle typu podávané sherry.

Co je to mirin

Mirin je slazené rýžové víno, vyznačující se sladkou chutí. Je to takzvané tekuté koření, využívané hojně v japonské kuchyni. Mirin se dá přiřadit podobností k saké. Cukr, který mirin obsahuje, je přirozený díky fermentaci.

Jak nahradit saké

Rýžové víno je známé i pod názvem saké. Můžeme ho nahradit suchým sherry.

Jak ohřát sake

Lehká sake chutnají lépe studená, kolem 5OC, čím jsou hutnější, tak snesou vyšší teplotu. Teplé sake má nejvyšší teplotu 30 0C. Ohřívá se ponořením lahve do horké lázně. Vaření, tak jak známe například u svařáku z vína se tady rozhodně nedoporučuje.

Co se hodí k sushi

Ideální je, když si k sushi dáte pivo, které milují k sushi i samotní Japonci. Pokud nejste zrovna na pivo, doporučujeme suché bílé víno. Jestliže jste abstinentem nebo nezletilým, vhodný je zelený čaj nebo takzvané saké, které se podává buď studené, nebo naopak ohřáté na čtyřicet stupňů Celsia.

Co je portské víno

Portské víno, známé také pod názvy Oporto, Porto, „Portské“, nebo v portugalském originále Vinho do Porto, je fortifikované (dolihované) víno produkované v údolích podél řeky Douro na severu Portugalska. Výroba portského vína podléhá pravidlům, která jsou průběžně upravována.

Co je to Fortifikovane víno

Fortifikace znamená opevňování. Z hlediska vinařského jde o víno posilněné – proto tento název. V češtině můžeme mluvit o vínech dolihovaných s přídavkem koncentrovaného alkoholu. Fortifikování vín se může provádět také koncentrovaným vinným moštem či některými aromaty, například bylinkami.

Kdy se pije sake

Sake se vyznačuje vysokým obsahem aminokyselin a má velký potenciál zdůraznit a doplnit chuť jídel. Přirozeně se hodí k typické japonské kuchyni jako jsou ryby, mořské plody či sushi. Spárovat jej však překvapivě můžete i s evropskými pokrmy.

Co je to sake

Sake je japonsky „alkoholický nápoj“. V Evropě se tento název ujal pro alkoholický nápoj kvašený z rýže, nicméně vyrábí se i z celé řady jiných zdrojů, například cykasů. Japonec jako sake označí i víno či vodku, ale pravděpodobně použije jiný výraz.

Co pijí Japonci

Mezi nejznámější alkoholický nápoj v Japonsku patří bezpochyby saké. Ochutnejte také vynikající piva Sapporo a Asahi nebo whisky značky Suntory a Nikka. Velmi oblíbené jsou nealko nápoje Calpis Water a Pocari Sweat.

Jaké víno se hodí k sushi

Nejlepší víno k sushi je víno bílé, které je stejně tak doporučovaným druhem pro ryby. Chutě zde dokonalé doladí ty nejoblíbenější odrůdy současného vinařského světa. Velmi doporučuji svěží a aromatický Sauvignon Blanc či úžasně chutné víno Chardonnay.

Co je to Sherry

Jde o fortifikované víno z bílých hroznů, které se nechává plně prokvasit a poté se do něj přidává vinný destilát. Tím se liší od portského vína, kde se destilát přidává již v průběhu fermentace, která je tak předčasně ukončena a ve víně zůstává vyšší podíl cukru.

Co je to Tawny

Nejběžnější typy tradičního červeného portského vína jsou tawny („zlatohnědé“) a ruby („rubínově červené“), veškeré kvalitnější varianty portského vína z těchto základních typů vycházejí. Standardní portské typu ruby je nejrozšířenější, nejdostupnější a nejkratší dobu zrající typ portského.

Jak Rozkvasit víno

Zahřát na 20°C, správně vybrat kvasinky, udělat velké množství zákvasu. Navíc je dobré, vmíchávat postupně víno do zákvasu, dokud ho není třetina a nebo aspoň desetina a pak teprve přidat do vína. Já bych se toho nebál, jestli je na prodej, ruce vám utrhaj.

Jak se vyrábí rýžové víno

Na rozdíl od běžného vína, jež se připravuje kvašením přírodních cukrů obsažených v plodech vinné révy či v jiném ovoci, se vyrábí kvašením rýžového škrobu. Tento proces se podobá přípravě zápary při výrobě whisky, liší se však zdrojem enzymů, které štěpí škrob na cukry.

Co je to Arak

Arak představuje různé varianty středně silného až silného alkoholického nápoje – destilátu vyrobeného procesem fermentace (kvašení) a destilace buď z vína, resp. datlového vína (tedy vínovice) aromatizovaného anýzem, nebo jde o pálenku aromatem a chutí podobnou rumu ze šťávy cukrových palem, resp.

Co snídají Japonci

Snídaně je grunt

A v Japonsku ji rozhodně nepodceňují. Obvykle snídají rýži, vejce se zeleninou, tofu s jarní cibulkou a nejčastěji polévku miso.

Co se jí v Japonsku

Japonská kuchyně

Základní informace
Dochucovadla šičimi, tógaraši, sójová omáčka, wasabi, sezamový olej, zázvor
Pokrmy
Jídla sushi, sašimi, moči, ramen, onigiri, umeboši, daifuku, japonské nudle
Nápoje sake, japonský čaj

Jak se pije Cherry

Sherry se pije ze speciálního typu sklenky, tzv. Sherry glass, ze sklenky na víno či degustační sklenky ve tvaru tulipánu. Teplota se liší podle typu podávané sherry.

Jak chutná sherry

Chuť této sherry je velmi svěží, lehce oříšková, ovšem stále suchá.