Jak roste Bananovnik?

Jak rychle roste banánovník

Pokud má banánovník optimální podmínky pro svůj růst, vykvétá na plantážích v tropech po 9 měsících. V našich sklenících asi za 12 měsíců a v bytech se květů dočkáme většinou později, asi za 2–4 roky.

Jak roste banánovník

Banánovníky řadíme do čeledi banánovníkovitých. Patří k nejvýznamnějším užitkovým rostlinám v tropech a subtropech. Jsou to víceleté vytrvalé byliny. Velké listy postupně vytváří pseudokmen, který se zvětšuje postupně, jak rostlina stárne a shazuje spodní listy.
Archiv

Jak Zalivat banánovník

Během vegetačního období je pro rostlinu banánovníku potřebná bohatá zálivka odstátou vodou a hnojení 1x během dvou týdnů. Rostlinu zaléváme zpravidla večer, ale můžeme si zálivku rozdělit i na zalévání 2x denně (ráno a večer). Můžeme ho i rosit. Rosení je u některých méně známých druhů vhodnější.
Archiv

Kam zasadit banánovník

Přímé sluneční světlo nemá rád, proto budeme-li rostlinu v létě dávat ven na terasu či balkon, spíše než na slunečné místo ji raději umístíme do stinného místa a zároveň na závětrnou stranu, u rostlin nechráněných před větrem totiž dochází k potrhání listů.
Archiv

Jak dlouho Plodi banánovník

V bytech a na terasách se dočkáme květů a plodů jen výjimečně, jelikož banánovníky vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Navíc jde o zakrslé hybridy s nízkou schopností plodit. Jestliže však banánovníku zajistíme vhodné podmínky, poprvé nám vykvete po dvou až třech letech, přičemž plody můžeme sklízet za 3 až 4 měsíce.

Jak dlouho žije banánovník

Životnost: Žije asi 4-5 let. Rostlině, která vytvořila plody, odumře plodný stonek a kolem něj vyrostou 2-3 nové rostlinky.

Kdy dát ven banánovník

Na jaře, nejdříve za teplého dubna, stáhněte svrchní kryt, mulč rozhrňte a nechte zeminu a oddenek prohřívat. Před pozdními mrazíky chraňte netkanou textilií ve dvou vrstvách. Banánovníky pěstované v nádobách přesazujte 1× za 2 až 3 roky od března do července.

Jak zachránit banánovník

Rostlina, kerá přišla o všechny kořeny se dá zachránit tak, že jí hned přesadíme a nezaléváme jen rosíme na list. Zalévat začneme, až rostlina začne růst. Banánovník ještě před kvetením vytvoří odnože, které můžeme od mateřské rostliny odříznout, pokud mají alespoň 5 listů.

Čím se hnojí banánovník

Obecně platí, že čím vyšší teplota a zálivka, tím více lze banánovník hnojit. Obecně lze použít všechna univerzální hnojiva s vyšším obsahem dusíku. V době plné vegetace lze hnojit např. rozpustnými hnojivy jako Kristalon start každý týden.

Jak se množí banánovník

Množení banánovníku

Z oddenku vyrůstají odnože, které lze odříznout (pokud mají cca 5 listů) a samostatně zasadit. Při oddělování odnoží musíme dát pozor, aby měly vlastní kořeny. Rány po oddělení ošetříme práškem z dřevěného uhlí, který má dezinfekční účinky. Jakmile rána zaschne, můžeme odnož zasadit.

Proč žloutnou listy banánovníku

žloutnoucí listy jsou příčinou nadbytku vody. Nyní v zimě rostlinu pěstujeme při teplotách okolo 15 ° C a zaléváme 1x za 10 – 14 dní. Pokud rostlinu pěstujete při vyšších teplotách, zalévejte 1x týdně vždy tak, že necháte substrát mezi jednotlivými zálivkami vždy vyschnout.

Jak velký Kvetinac na banánovník

Mladší rostlinu přesazujte na jaře, starší rostliny pouze v období od března do července. Poprvé přesaďte banánovník do květináče o průměru cca 15 cm, poté můžete zvolit již minimálně 35 cm.

Kdy dát banánovník ven

Banánovník ze semínka

Pokud seženeme semena banánovníku, můžeme je vysévat celoročně, ale nejvhodnější období je konec zimy. Semena klíčí při běžné pokojové teplotě necelý měsíc. Mladé rostlinky pak přesadíme do přiměřeně velké nádoby a pěstujeme je na světlém místě.

Proč hnědnou listy u banánovníku

Dobrý den, konce listů hnědnou, má-li rostlina nedostatek vzdušné vlhkosti. Listy pravidelně roste a zvyšte zálivku na 1 – 2x týdně. Substrát nechte mezi jednotlivými zálivkami vždy mírně vyschnout.

Jakou půdu pro banánovník

Musa basjoo nám v zahradě vyroste až do tří metrů výšky, má podlouhle kopinaté listy svěží zelené barvy. Jelikož jsou listy jemné a snadno se potrhají, volíme pro banánovník závětrné stanoviště, ovšem slunné či polostinné. Půdu vyžaduje dobře propustnou, ideálně písčitou.

Jak hnojit Bananovnik

Obecně platí, že čím vyšší teplota a zálivka, tím více lze banánovník hnojit. Obecně lze použít všechna univerzální hnojiva s vyšším obsahem dusíku. V době plné vegetace lze hnojit např. rozpustnými hnojivy jako Kristalon start každý týden.