Jaké jsou typy kol?

Jaké jsou druhy jízdních kol

Jak vybrat jízdní koloHorská kola.Krosová kola.Trekingová kola.Silniční kola.Elektrokola.Městská kola.BMX kola.Dětská a juniorská kola.
ArchivPodobné

Jak se dělí kola

SILNIČNÍ KOLA. – zapomeňte na Tour de France, Giro, Vueltu, Contadora, Kreuzigera, dnes už nejsou silniční kola jen pro závodníky.FITNESS KOLA. – lehce si je můžete splést se silničními, vycházejí z nich.KROSOVÁ A TREKINGOVÁ KOLA.HORSKÁ KOLA.
ArchivPodobné

Co je to MTB kolo

MTB (Mountain Bike) horská kola jsou navržena pro jízdu po nezpevněných cestách a terénu. Mají robustní rámy, odpružené vidlice a širší pláště s hrubým dezénem pro lepší trakci v terénu. MTB kola jsou vybavena řazením s větším rozsahem převodů, což umožňuje lepší přizpůsobení jízdy různým terénním podmínkám.

Jaká značka kola je nejlepší

Nejlepší značky horských kol jsou Specialized, Superior, Rock Machine a Giant. Kvalitní horská kola má rovněž švýcarská značka Scott, rakouská značka KTM, bavorská Cube, nebo GT. Dobrá levná horská kola s cenou do 10 000 až 15 000 Kč nabízí Leader Fox, nebo slovenská značka kol CTM.

Jaký typ kola vybrat

Orientační tabulka

Výška postavy v cm Velikost rámu kola dle označení
160–170 cm 17", 18", M, do 48 cm
170–185 cm 19", 20", L, do 52 cm
185–200 cm 21", 22", XL, do 55 cm
nad 195 cm 23", 24", XXL, 58–60 cm

Jaký průměr kola

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm

Jaké kolo na silnici

Krosová kola

Pokud budete většinu času používat kolo na cyklostezkách, zpevněných cestách a na silnici, pak je výběr tohoto kola zcela na místě. Konstrukce těchto kol je přizpůsobena pohodlnému posedu jezdce. Tato kategorie kol je poslední dobou hodně vyhledávána a výborně se hodí pro cykloturistiku.

Co je to Trail kolo

Trailové kolo je celoodpružené horské kolo navržené pro zábavu, plynulost a dlouhé dny v sedle. Je to nejširší kategorie horských kol se zdvihem vpředu 120–160 mm a až 150 mm vzadu pro mix různých terénů.

Co je to enduro kolo

Enduro kola jsou navržena, aby zvládla náročnost obtížnějších závodů. Tahle kola jsou uzpůsobena jízdě na delších tratích a v náročnějším terénu, než jaký můžeme najít v trailových centrech. Endura mají úhel hlavního rámu od 65 do 66 stupňů pro lepší ovladatelnost v technických sestupech.

Jaké si koupit kolo

Orientační tabulka

Výška postavy v cm Velikost rámu kola dle označení
160–170 cm 17", 18", M, do 48 cm
170–185 cm 19", 20", L, do 52 cm
185–200 cm 21", 22", XL, do 55 cm
nad 195 cm 23", 24", XXL, 58–60 cm

Jak si správně vybrat kolo

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem.

Jaké kolo pro začátečníka

Pro úplné začátečníky doporučujeme spíše horské nebo krosové kolo. Pro ty, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti, nebude silniční kolo představovat problém.

Na co si dát pozor při koupi kola

Zde je seznam věcí, na které je vhodné se zaměřit při koupi ojetého kola:Rám a vidlice. Začněte vidlicí, pokračujte k rámu a pečlivě zkontrolujte celý povrch.Kola.Hnací ústrojíŠrouby a rychloupínáky.Nasedněte na kolo.Zeptejte se sami sebe a prodávajícího.Hledejte online, kupujte osobněPříliš dobré, aby to byla pravda.

Jaké kolo 27 5 nebo 29

Je všeobecně známo, že kola velikosti 29“ jsou nejvhodnější pro jezdce s výškou od 170cm výše. Kola s velikostí 27,5“ jsou univerzální a pokrývají skoro celou škálu postav. Velikost kol 26“ je ideální spíše pro jezdce s velmi nízkou postavou nebo pro děti a juniory.

Co si koupit na kolo

Povinná výbava a cyklodoplňkyVýše najdete výčet výbavy jízdního kola.Helma není jen pro děti.Světla jsou povinná v případě snížené viditelnosti.Kotoučové brzdy jsou vhodné pro krosová kola a MTB.Nezapomeňte k duši s daným ventilkem koupit kompatibilní pumpičku.Ruční hustilky jsou skladné a lehké.

Co znamená kolo XC

Cross-country kola (XC) je hlavně o efektivitě pohybu vpřed. XC kola bývají lehká, s minimálním systémem odpružení, který je navržen tak, aby poskytoval maximální přední hybnost. Prioritou je maximalizace rychlosti, proto jsou XC kola spíš hardtail.

Co je cross country kolo

Výkonnostní horská kola Cross Country

Cross country (XC) kola jsou navržena pro rychlou jízdu po rovinatém nebo mírně zvlněném terénu. Jsou lehčí a rychlejší než ostatní typy horských kol, což je činí ideálními pro XC závody a pro jízdu po delší vzdálenosti.

Kdy dítě učit na kole

Kdy začít dítě učit jezdit na kole

Obecně by se dalo říci, že tehdy, když o to dítě projeví zájem. Co se však týká předpokladů pro úplné zvládnutí jízdy na kole, ideálním obdobím je věk od 4 do 6 let.

Kdy koupit první kolo

Jak již bylo v úvodu řečeno, první kolo kupujte optimálně ve chvíli, kdy vám dítě vyroste z odrážedla. Děje se tak zhruba kolem 3/4 roku věku dítěte.

Co když koupím kradené kolo

Kradené kolo, byť koupené v dobré víře, vám navíc mohou zabavit. Po prodávajícím proto vždy vyžadujte doklad o nabytí – fakturu, doklad o koupi (viz dále), darovací smlouvu… A když ho nemá a například tvrdí, že se ztratil při stěhování nebo že šlo o dar od příbuzného bez potvrzení Pak je nutné využít internet.

Jak nejlépe prodat kolo

JAK PRODAT OJETÉ KOLOZorientujte se v aktuální cenové politice kol.Vyplatí se mi kolo prodatStanovte cenu kola.Dejte kolo do pořádku, pak ho vyfoťte.Umístěte kolo do internetového bazaru.Zvýhodněte svůj inzerát.Odpovídejte na inzerát včas.Dohodněte si schůzku se zájemcem.

Jak určit velikost kola

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem.

Co si vzít s sebou na kolo

Při balení cyklooblečení nezapomeň na:helmu (bez ní na kole ani ránu)brýle (proti slunci i hmyzu)rukavice (aby ti zpocené ruce neklouzaly po gripech)dostatečné množství sportovního oblečení/dresů a obuvi pro různé druhy počasílehkou větrovku, nepromokavou bundu nebo pláštěnku.pohodlné spodní prádlo a funkční prádlo.

Co je Trail na kole

Trailová kola jsou designovaná pro pohodlnější stoupání i sjezd, proto jsou skvělou volbou pro všestranné jezdce. Trail biky (jak už název napovídá) jsou ideální pro většinu trail center i do singletracků. Rozsah odpružení je obvykle mezi 110 mm až 140 mm, s úhly hlavy kolem 67 stupňů.

Jak motivovat dítě k jízdě na kole

Mnoho odborníků doporučuje dítěti pořídit zprvu nějaký model odstrokovadel. Na tomto vozítku pohodlně dítě sedí a nožkami jej uvádí do pohybu. Tento druh vozítka je vhodný pro nejmenší děti. Ty ještě nepotřebují udržovat rovnováhu při jízdě.