Jak se dá rozmnožit banánovník?

Jak se Rozmnozuje banánovník

Množení banánovníku

Z oddenku vyrůstají odnože, které lze odříznout (pokud mají cca 5 listů) a samostatně zasadit. Při oddělování odnoží musíme dát pozor, aby měly vlastní kořeny. Rány po oddělení ošetříme práškem z dřevěného uhlí, který má dezinfekční účinky. Jakmile rána zaschne, můžeme odnož zasadit.
Archiv

Jak oddělit odnož banánů

Množení banánovníku

Stačí novou rostlinku oddělit od mateční, když má asi 5 a více listů, ránu ošetřit rozemletým dřevěným uhlím a po zaschnutí zasadit samostatně.

Jak zakořenit banán

Mladé rostlinky potřebují přesazovat každý rok, starší rostlinky pak vytvářejí odnože. A ty se nám právě při přesazování hodí, protože tak si můžeme banánovník jednoduše namnožit. Celou mateční rostlinu i s odnožemi opatrně vyndáme i se zeminou z květináče (nejlepší je den předem zalít, aby to šlo snadněji).
Archiv

Jak přesazovat banánovník

V prvním roce rostlinu banánovníku sázíme do květináče o průměru 15cm, následně ho během léta přesadíme do květináče s 25cm průměrem, ve druhém roce do květináče o průměru minimálně 35 cm. Když banánovník doroste do požadované velikosti, tak ji přestaneme přesazovat a také obměňovat vrchní část jeho zeminy.
Archiv

Co potřebuje banánovník

Pokud banánovníky pěstujeme venku, je nezbytné jim vybrat místo, které je optimální. Nejlépe poblíž osluněné zdi chráněné před silným větrem. Banánovník potřebuje k dobrému růstu velkou nádobu a výživnou humózní zeminu. Banánovníky jsou náročné na výživu, zvláště důležitý je dusík a hořčík.

Kdy přesazovat banánovník

Rostlinu přesazujeme, pokud kořeny prorostou květináč. Jestliže se jedná o dospělé rostliny postačí, když ji přesadíme jednou za dva až tři roky. Kořenový systém je sice poměrně velký a potřebuje dostatek prostoru, ale v kratším intervalu přesazování by rostlina neměla možnost dostatečně zakořenit.

Čím se hnojí banánovník

Obecně platí, že čím vyšší teplota a zálivka, tím více lze banánovník hnojit. Obecně lze použít všechna univerzální hnojiva s vyšším obsahem dusíku. V době plné vegetace lze hnojit např. rozpustnými hnojivy jako Kristalon start každý týden.

Jakou půdu potřebuje banánovník

Banánovníky potřebují propustnou půdu, která je bohatá na živiny. Doporučuje se kompostová zemina, rašelina a písek, a to v poměru 2:1:1. Banánovníky je dobré pravidelně přihnojovat. Jednou za týden až 14 dnů použijte hnojivo pro zelené pokojové rostliny.