Co obsahuje gyros?

Co se dává do gyrosu

Řecký gyros se podává na talíři s hranolky, chlebem a nedílnou součástí jsou tzatziki. Neboli jogurt se strouhanou okurkou, česnekem a kořením. Někdy se podává i v pitě, navíc s rajčaty a cibulí.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi kebab a gyros

Hlavní rozdíl je v použitém masu. Kebab obsahoval původně pouze jehněčí. V době fast foodů se však podávají i varianty s kuřecím či hovězím masem. Gyros jakožto součást řecké kuchyně obsahuje především vepřové či skopové.
Archiv

Co je v gyros koření

Koření na gyros je sypká směs s cihlově červenou barvou. Mezi nejčastější suroviny patří sůl, pepř, česnek, cibule, sladká paprika, cukr, hořčice, rozmarýn a bazalka. Někdo přidává i kurkumu, zázvor, kari nebo muškátový květ. Jelikož obsahuje alergeny hořčice a oxidu siřičitého, není toto koření vhodné pro alergiky.
Archiv

Z jakého masa se dělá gyros

Tradiční gyros se připravuje z vepřového masa, ale můžete se rovněž setkat s telecím, skopovým nebo drůbežím masem. Někteří tvrdí, že v této podobě to již není pravý gyros, jiní si cení inovačního přístupu a kulinářské experimenty.

Jak se dělá domácí gyros

Eidam nakrájíme na 3-4 mm silné plátky. Na jehlu napichujeme v pořadí: krkovice, sýr, krůtí, sýr, krkovice, sýr, krůtí, sýr atd. Vše silně stlačíme na jehle k sobě a zabalíme do pevného alobalu. Pečeme na ohni necelé 2 hodiny, potom alobal opatrně sundáme.

Jak ochutit gyros

Jaká marináda se používá na gyros

Pokud ale nemáte rádi pálivé, můžete vynechat. Co by ale nemělo chybět, jsou celé kuličky pepře a sušený rozmarýn pro skvělou chuť a aroma. Můžete přidat i celá semínka koriandru, dále potřebujete extra panenský olivový olej. Pokud nebudete mít rozmarýn, můžete sáhnout po oreganu.

Co znamená gyros

Gyros (řecky γύρος) je řecká variance na turecký kebab a také se jedná jedná o maso upravované na vertikálním grilu. Samotné slovo γύρος je doslovným překladem tureckého döner (otáčet se). Řekové gyros připravují především z vepřového masa (hlavní rozdíl oproti kebabu), výjimečně ze skopového.

Jak udělat vlastní gyros koření

Do mixovací nádoby vložte mořskou sůl, papriku, bazalku, tymián, majoránku, oregano, pepř, koriandr, cukr, cibuli, kmín a skořici a melte 30 sek/rychlost 10. Přendejte směs koření na gyros do nádoby se šroubovacím uzávěrem a použijte podle potřeby.

Jak se dělá gyros recept

Eidam nakrájíme na 3-4 mm silné plátky. Na jehlu napichujeme v pořadí: krkovice, sýr, krůtí, sýr, krkovice, sýr, krůtí, sýr atd. Vše silně stlačíme na jehle k sobě a zabalíme do pevného alobalu. Pečeme na ohni necelé 2 hodiny, potom alobal opatrně sundáme.

Jak udělat gyros v troubě

Maso napíchejte po plátcích na dvě grilovací jehly a zapíchněte je skrz chléb do brambor. Nahoru na jehlu napíchněte rajče, které nařízněte do kříže, aby z něj mohla unikat šťáva a dochucovat maso. Zbylou marinádou potírejte průběžně maso při pečení. Gyros vložte do trouby a pečte cca 45 minut.

Jak se cte gyros

Ale zkuste si příště místo Gyrosu objednat pěkně stylově Jíro kotópulo. Pokud je v Alfavítě γ (gáma) na začátku slova před υ (ýpsilon), čte se jako j. Takže Gyros (Γύρος) – Jíro (to koncové s taky vypusťte – ale o tom zase příště…).

Jak se vyrábí gyros

Základem gyrosu je také vertikálně grilované maso (nejčastěji vepřové), ale původně se za gyros označovala směs koření k ochucování masa. Jedná se o pálivou a sladkou papriku, oregano, mátu, pepř a sůl. Časem se začaly přidávat další ingredience jako například bazalka nebo hořčice.

Co je v kebabu

Tradičně se pro přípravu kebabu používá maso jehněčí, ale v závislosti na lokálních chutích, či z různých náboženských důvodů, může být použito také maso hovězí, kozí, kuřecí, vepřové či rybí. V poslední době vznikají také vegetariánské verze těchto pokrmů, do kterých se místo masa dává falafel nebo tofu.

Jak se připravuje maso na gyros

Maso nakrájíme na tenké plátky nebo nudličky, osolíme a okořeníme mletou paprikou, oreganem, mletým římským kmínem a necháme odležet. Jogurt smícháme s drceným česnekem a nasekaným koriandrem nebo koprem, kapkou oleje, špetkou soli.

Jak zdravý je kebab

Döner kebab není moc zdravý.

Odborníci na výživu uvedli, že jíst dva takové kebaby týdně může způsobit infarkt do 10 let. 111 g tuku v kebabu je 1000 kalorií, což je ekvivalent vinné sklenice oleje na vaření. Většina tohoto tuku je nasycená, takže jen zvýší váš cholesterol a časem ucpává vaše tepny.

Jaké maso se používá na kebab

Obyčejně je základem jehněčí nebo hovězí maso, některé druhy používají také kuřecí maso nebo ryby. Vepřové maso se nepoužívá v muslimských oblastech kvůli náboženským důvodům. V turecké kuchyni (döner kebab) se příprava podobá gyrosu.

Co znamená döner kebab

V perštině nebo arabštině znamená, stručně řečeno, rožněné nebo grilované masové jídlo. Ten co známe u nás my, Döner kebab, to jsou plátky masa napíchnuté na kovovém rožni, které se celý den pomalu otáčí ve vertikální poloze a opékají.

Co to je gyros

Gyros je populární masité jídlo řecké kuchyně. Jeho předností je rychlá příprava a nízké náklady. Jeho základ tvoří různé druhy masa, hlavně skopové či vepřové z kýty, které se grilují ve svislé poloze pod tepelným zářením plynového nebo elektrického zdroje a za neustálého otáčení.

Co je to durum

Dürum (tureckou výslovností: [dyˈɾym], rolka) nebo dürme je turecký wrap, do kterého jsou zpravidla přidávány ingredience typické pro döner kebab. Wrapy jsou vyráběny z chlebových placek zvaných lavaš nebo yufka.

Co je to döner

V perštině nebo arabštině znamená, stručně řečeno, rožněné nebo grilované masové jídlo. Ten co známe u nás my, Döner kebab, to jsou plátky masa napíchnuté na kovovém rožni, které se celý den pomalu otáčí ve vertikální poloze a opékají.