Co je to spotová cena elektřiny?

Co to je spotová cena

Spot je současná cena na spotovém trhu cenných papírů, komodit nebo měn. Spotová cena se nejčastěji používá v souvislosti s futures kontrakty jako je ropa, pšenice nebo zlato, které zrovna exspirují. Tato cena se na trhu neustále mění. Pro spotové trhy je typické okamžité vypořádání obchodů, i s doručením.
Archiv

Jak funguje spotový trh

Spotový trh je trh, kde jsou cenné papíry, komodity nebo zahraniční měna obchodovány „na místě“ – spotově – a ihned doručeny kupujícímu. Pojem „spotový“ se také používá k popisu současné ceny komodity, např. zlata a stříbra, stejně jako obchodu, který je dokončen okamžitě, a nikoli v budoucnu.

Jak získat spotovou cenu elektřiny

Od roku 2023 po dobu zastropování cen elektřiny a plynu již nelze spotové ceny elektřiny nabízet. Pro stát by byly kompenzace této ceny velmi nebezpečné a mohl by na nich zbankrotovat. Původně sjednané smlouvy by měly zůstat v platnosti.

Co je spotový trh s elektřinou

Spotový trh s elektřinou je organizován Operátorem trhu s energiemi (OTE). Každá hodina má na tomto spotovém trhu s elektřinou svou cenu. Zákazníci s tímto produktem tak nemají pevnou cenu, ale cena se mění každý den.
Archiv

Jak prodavat energii za Spotove ceny

Spotové ceny pro domácnost Maloodběratelé, ať v kategorii podnikatelé nebo domácnost, obecně nemohou nakupovat energii přímo na spotovém trhu. Vždy musí využít služeb obchodníka, který je registrován a má pro zprostředkování prodeje energie potřebnou licenci.

Co je to spotový kurz

Směnný kurz kotovaný na nákup a prodej cizí měny s okamžitým dodáním a placením.

Co je spot elektřina

Produkt SPOT je určen zákazníkům, kteří se nechtějí fixovat na aktuální cenové hladině. Ceny produktu SPOT se odvíjí od cen na denním trhu s elektřinou (SPOT). Oproti produktům s fixní cenou je výhodou, že v okamžiku poklesu cen začnete okamžitě šetřit peníze.

Kdy ČEZ zlevní elektřinu

Společnost ČEZ Prodej plní svůj slib a s ohledem na vývoj cen na trhu od 15. května opět zlevňuje ceníky u elektřiny i plynu. Tento rok už potřetí. Nově ČEZ Prodej v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za MWh a plyn o 300 korun za MWh.

Jak funguje spotový tarif

Obchodník účtuje zákazníkům ceny takové, jaké jsou na spotovém trhu, cenu přepočítává podle okamžité spotřeby jednotlivých časových úseků pomocí přepočítaného typového diagramu dodávek (TDD). To proto, aby se zohlednily okamžité podmínky při odběru energie (třeba je teplo a netopí se).

Jak se počítá forwardový kurz

Zda bude forwardový kurz daného měnového páru vyšší či nižší než kurz spotový, závisí na úrokovém diferenciálu mezi referenč ní a základní měnou. V žádném případě se v termínovém kurzu neodráží očekávaný vývoj směnného kurzu. Forwardový kurz se vypočte jako aktuální (spotový) kurz + for wardové body.

Jak se obchoduje na spotovém trhu

Při obchodování na spotových trzích můžete používat pouze aktiva, která vlastníte – neexistuje žádná páka ani marže. Centralizované burzy pro spotové obchodování se starají o dodržování předpisů, bezpečnost, úschovu a další faktory, které usnadňují obchodování. Burzy si na oplátku účtují transakční poplatky.

Kdo je nejlevnější dodavatel elektřiny

Pokud hledáte kvalitního a stabilního dodavatele elektřiny, který vám dokáže nabídnout více než jen nízkou cenu, je pro vás ČEZ tou správnou volbou. Při fixaci ceny u něj navíc můžete i výrazně ušetřit, a to i stovky ne-li tisíce korun ročně. S jeho mobilní aplikací budete mít přitom svoji spotřebu zcela pod kontrolou.

Kdy bude nový ceník ČEZ

Vážení zákazníci, od 1.7.2022 dochází ke změně Ceníku pro registrované i neregistrované zákazníky.

Co je spotový kurz

Směnný kurz kotovaný na nákup a prodej cizí měny s okamžitým dodáním a placením.

Co jsou to forwardy

Jedná se o termínový kontrakt zavazující k plnění obě smluvní strany, jež se mezi sebou dohodnou na konkrétních podmínkách. Forward umožňuje nakoupit nebo prodat cizí měnu termínově, tedy s dodáním či plněním v budoucnu za dnes stanovenou cenu – směnný kurz.

Jak prodavat energií za Spotove ceny

Spotové ceny pro domácnost Maloodběratelé, ať v kategorii podnikatelé nebo domácnost, obecně nemohou nakupovat energii přímo na spotovém trhu. Vždy musí využít služeb obchodníka, který je registrován a má pro zprostředkování prodeje energie potřebnou licenci.

Co je lepsi ČEZ nebo pre

Pro spotřebu 2000 kWh ročně vychází ze srovnání produktů ČEZ nejlépe eTarif. Domácnost ušetří v porovnání s běžným produktem Comfort na měsíčním poplatku 50 korun. Čím nižší spotřeba elektřiny je, tím větší roli hraje v celkové ceně právě výše měsíčního paušálu.

Co je lepší innogy nebo ČEZ

Možnou alternativou může být společnost Innogy, která si na profesionálním přístupu ke klientům zakládá. Pokud hledáte kvalitního a stabilního dodavatele elektřiny, který vám dokáže nabídnout více než jen nízkou cenu, je pro vás ČEZ tou správnou volbou.

Kdy je elektřina nejdražší

Na jaře a na podzim (konkrétně v dubnu, září a říjnu) je spotřeba elektřiny vyšší než v letních měsících.

Kdy je vypořádání FX forward

Kontrakt je založen na nákupu/prodeji jedné měny za jinou měnu v budoucnu za předem dohodnutý kurz. Vypořádání obchodu tedy proběhne forwardovou valutou (zpravidla delší než 2 pracovní dny od data sjednání obchodu).

Co je forwardová cena

Forwardová cena je cenou, která je dojednána mezi stranami forwardového kontraktu. Uvažme T jako počáteční čas do expirace, opět vyjádřený jako čas v letech.

Kdo vykupuje přebytky z fotovoltaiky

Když se rozhodnete prodávat přebytky elektřiny ze své fotovoltaické elektrárny (zelená elektřina), musíte sehnat někoho, kdo od vás elektřinu vykoupí. Takzvaný výkupce s vámi podepíše smlouvu o výkupu nadbytečné energie. Konkrétní podmínky pro obchod se zelenou elektřinou si určuje každý výkupce individuálně.

Jak přejít na spotové ceny

Obchodník účtuje zákazníkům ceny takové, jaké jsou na spotovém trhu, cenu přepočítává podle okamžité spotřeby jednotlivých časových úseků pomocí přepočítaného typového diagramu dodávek (TDD). To proto, aby se zohlednily okamžité podmínky při odběru energie (třeba je teplo a netopí se).

Co má vliv na cenu elektřiny

Výši ceny silové elektřiny ovlivňuje několik hlavních faktorů: Poptávka a nabídka na trhu. Poměry na trhu pro domácnosti a pro maloodběratele. Hospodářský růst nebo naopak útlum.

Jak zjistit roční spotřebu elektřiny

Pro tyto případy je tu naštěstí energetický štítek. Najdete na něm nejen energetickou náročnost spotřebiče (tedy jeho energetickou třídu), ale taky jeho roční spotřebu – rovnou uvedenou v kWh. Tu pak stačí vynásobit vaší cenou elektřiny a vyjde vám, kolik platíte za daný spotřebič ročně.