Proč mám doma moly?

Co delat kdyz mám doma moly

Je potřeba najít místa, kam moli nakladli vajíčka, a zlikvidovat také larvy. Projděte důkladně všechny potraviny, co máte doma, a když někde objevíte larvy nebo drobné pavučinky, bez milosti jídlo vyhoďte. Klidně i celý pytlík mouky nebo oříšků. Vajíčka totiž nejsou dobře viditelná a mohou se vyskytovat v celém balení.
Archiv

Odkud se berou moly

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.

Co nesnáší moly

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Co zabije moly

Tip: Také na potravinové moly platí ekologické prostředky – například hřebíček, cedrové dřevo, citrónová kůra, pepř, levandule, mýdlo apod. Podle některých příruček dokonce fungují i obyčejné noviny, protože obsahují tiskařskou čerň, kterou moli nemají rádi.
Archiv

Co mají rádi moli

Pochutnává si na mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších i na koření, čokoládě nebo müsli. Lze je velmi často nalézt ve skladech potravin a mlýnech.

Co proti Moučným molům

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak se Ucine zbavit molů

Moli si domů můžete přinést přímo z obchodu, a to třeba i v uzavřeném sáčku mouky. Používejte uzavíratelné dózy a nádoby. Potraviny, jako jsou mouka, rýže, kakao nebo třeba ovesné vločky, vždy přesypte ze sáčku do uzavíratelných dóz. Moli se do nich nedostanou a vaše potraviny tak budou v bezpečí.

Co proti molům ve skříní

Nejčastěji používaným přírodním přípravkem, který moli opravdu nesnášejí, je levandule – stačí splést malé svazečky nebo nasypat sušené květy do plátěných pytlíčků a zavěsit je do skříně.

Jak dlouho žije mola

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Kde jsou nejčastěji moly

Moly najdete v:oříškách a mandlích,koření a chilli,sušených houbách,luštěninách,těstovinách,instantních polévkách,rýži,ovesných vločkách a müsli.

Co se stane když snim mola

Samy o sobě nejsou infekční, po konzumaci takto znehodnocených potravin by se vám nemělo nic stát.

Jak se dostane mol do bytu

Námi zmiňovaný mol šatní je veliký zhruba 4 až 8 milimetrů a vyznačuje se lesklými stříbrnými křídly. Do skříně se vám většinou dostane tak, že přiletí z venku nebo si jej donesete s sebou v oblečení, pokud jste jej měli uskladněné někde, kde už se moli vyskytovali.

Jak nalákat moly

Potravinoví moli mají mlsný jazýček. Když už se u vás v kuchyni objeví, nalákejte je na jablečný ocet, který jim chutná nejvíc. Nalijte ho do misek a ty rozmístěte jako past, ve které se mohou utopit. Zaměřte se hlavně na tmavé kouty, kde se moli nejčastěji zdržují.

Kde se schovávají moli

Moli se bojí světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhké teplo, nesnášejí velký chlad ani velké teplo. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší. Skříně je dobré pravidelně čistit vlhkou prachovkou.

Kdy letaji moly

Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka. V takovém případě je důležité co nejrychleji najít zdroj a včas zamezit dalšímu líhnutí.

Jak poznat moly ve skříní

Není mol jako mol

Příbuzným mola šatního je mol potravinový, který se vyskytuje podstatně častěji, ale jak už jeho název napovídá, oblečení mu bude ukradené – raději si smlsne na něčem ve vaší spižírně. Oproti žroutovi oblečení se vyznačuje tím, že je napůl zbarvený do šedo-hněda a napůl do běla.

Čím škodí MOL

Mol obecně

Moli (rod Tineola) jsou textilní škůdci z řádu motýlů (Lepidoptera) a čeledi molovitých (Tineidae). Vyskytují se téměř po celém světě a způsobují škody na přírodních textiliích, na vlněných výrobcích, kožešinách, kožených výrobcích, kobercích, peří a čalouněném nábytku.

Co nemají rádi moly

Moli nemají rádi rušné prostředí, větrání a světlo, naopak jim vyhovují klidné, vlhké a tmavé kouty. Nejčastěji se zabydlují ve vlněných kobercích, na dně zásuvek nebo právě v potravinách. Údajně jim hodně vadí cigaretový kouř, ale začít kvůli tomu kouřit, to není žádná výhra.

Jak poznat že jsou v mouce moly

Moli napadají potraviny, které jsou tímto znehodnoceny. K potravinám se dokáží dostat i přes pevné obaly včetně uzavíratelných dóz. Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky. Napadené potraviny nikdy nekonzumujte!

Co odpuzuje moučné moly

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak rychle se množí MOL

Mol skladištní

Samice kladou 200-300 vajíček. Doba vývoje je 6-9 měsíců. Barva housenek je bílá, až načervenalá. Napadá hlavně výrobky z kakaa, ořechy, osiva, olejniny a sušené ovoce.

Co vadi molům

Jestli něco moli opravdu nesnáší, je to silné aroma. Do provoněné domácnosti si motýlci netroufnou: Pověste do skříňky pytlíček levandule nebo směs citronové a pomerančové kůry. Molům nevoní ani sušený pelyněk nebo hřebíček.

Jak se zbavit molů v posteli

Asi nejúčinnější jsou aromatické přírodní deodoranty a odpuzovače. Moli přímo nesnáší například levanduli. Můžete dát mezi prádlo splétané paličky či různé plátěné pytlíčky plněné sušenými květy. Levandule prádlo navíc krásně provoní.

Kde se schovávají moly

Potravinoví moli se nejčastěji schovávají v mouce, cereáliích, rýži a dalších obilovinách a luštěninách. Samozřejmostí je ale prohledat veškeré potraviny a především místa ve skříních a spížích a jejich rozích.