Co je to kortikosteroidů?

Proč škodí kortikoidy

Dlouhodobá aplikace kortikoidů s sebou nese riziko vážnějších nežádoucích účinků, jako je zvýšený nitrooční tlak, šedý zákal, vysoký krevní tlak, srdeční poruchy, cukrovka, obezita, kyselý reflux, osteoporóza, poškození svalů, zvýšená náchylnost k infekcím a také Cushingův syndrom.

Co patří mezi kortikoidy

Mezi kortikoidy patří celá řada sloučenin jako prednison, flutikason nebo budesonid. Ty se vzájemně liší svou silou a je na lékaři, aby pro každého pacienta vybral tu nejvhodnější – tedy takovou, která mu způsobí co nejmenší problémy.
Archiv

Proč ne kortikoidy

Rizika spojená s užíváním kortikoidů

Dlouhodobé podávání kortikoidů vede ke snížení obranyschopnosti proti bakteriálním, virovým a mykotickým infekcím. Snižuje se také schopnost reagovat na stres. Nejen z těchto důvodů se kortikoidy nesmí užívat příliš dlouho.

Kdy se pouzivaji kortikoidy

K podání kortikosteroidů se přistupuje pouze v případě jasných příznaků hrozící předčasného porodu – zvýšená děložní činnost, výrazné zkracování děložního čípku, předčasný odtok plodové vody, preeklampsie atd. .
Archiv

Co se léčí kortikoidy

Dermokortikoidy neboli kortikoidy jsou určené k místní terapii různých zánětlivých kožních nemocí. Jde o přípravky na bázi steroidního hormonu kortizonu, který se používá pro svou protizánětlivou funkci. Zmírňuje zarudnutí, otok a zhrubnutí kůže, čímž podstatně snižuje dobu léčby pokožky.

Co místo kortikoidů

Pokud i přes léčbu kortikoidy zánět propuká znovu, nebo v případě malých dětí, nebo je ekzém na citlivých partiích obličeje, krku, či genitálu, používají se léky relativně nové a to jsou lokální imunomodulátory. I tyto prostředky tlumí nežádoucí zánět v kůži.

Na co se používají kortikosteroidy

Dermokortikoidy neboli kortikoidy jsou určené k místní terapii různých zánětlivých kožních nemocí. Jde o přípravky na bázi steroidního hormonu kortizonu, který se používá pro svou protizánětlivou funkci. Zmírňuje zarudnutí, otok a zhrubnutí kůže, čímž podstatně snižuje dobu léčby pokožky.

Co jíst při Kortikoidech

Vysoce energetické potraviny jsou ty, které obsa- hují mnoho tuku a málo vody (chipsy, sušenky, máslo, sýry), těch bychom měli jíst co nejméně. Navzdory přechodné retenci tekutin spojené s užíváním kortikoidů je potřebný dostatečný přísun tekutin, po léčbě tělo nadbytečnou vodu opět ztratí.

Jak nepřibrat po Kortikoidech

Typickým projevem déletrvající léčby kortikoidy je měsícový obličej, kdy se tuk ve zvýšené míře ukládá tuk v oblasti hlavy. Dalším místem zvýšeného ukládání tuku je oblast břicha. Ruce a nohy bývají naproti tomu nápadně štíhlé. Rada: základem je vyvážená strava s dostatečným příjmem bílkovin a zeleniny.

Jak dlouho jsou v těle kortikoidy

Jsou-li kortikoidy podávány systémově, mělo by to být pouze po nezbytně nutnou dobu. V některých případech stačí dokonce i jednorázová aplikace vysoké dávky (např. při anafylaktickém šoku – těžká alergická reakce), kdy nedochází k žádným nežádoucím účinkům.

Jak se zbavit kortikoidů v těle

Nejdůležitější v tomto okamžiku je pro vás vyvážená strava, kvalitní spánek a přiměřený pohyb. Nejúčinnější detoxifikační cestou jsou zásadotvorné potraviny – zázvor, česnek, koriandr, zelenina (listová, cibule, brokolice, květák, červená řepa), ovoce v syrovém stavu, zelený čaj a hnědá rýže.