Z jakého státu pochází kebab?

Z jaké země pochází kebab

První lidé na světě, kteří ochutnali döner kebab, pocházeli pravděpodobně z Iráku. Tehdy se jednalo rožněné jehněčí maso podávané s chlebovými plackami. Ovšem oficiálně byl kebab zaznamenán písemně až v dobách Osmanské říše, což je dnešní území Turecka.

Kdo vymyslel kebab

Za otce döner kebabu je považován Kadir Nurman. Turecký emigrant ho v roce 1972 vynalezl pro fast foodové stánky v Berlíně. Na začátku sedmdesátých let si dobře všímal, jak se život ve městě zrychluje.

Z jaké země pochází gyros

Gyros. Pokrm pocházející z Řecka. Připravuje se z různých druhů masa grilovaných na rotačním grilu, z kterého se postupně odkrajují plátky masa. Většinou je podáván v pita chlebu se zeleninou (cibule, rajčata, zelí…) a různými druhy omáček.
Archiv

Co je to vlastně kebab

Jenže víme, co je to vlastně kebab V perštině nebo arabštině znamená, stručně řečeno, rožněné nebo grilované masové jídlo. Ten co známe u nás my, Döner kebab, to jsou plátky masa napíchnuté na kovovém rožni, které se celý den pomalu otáčí ve vertikální poloze a opékají. Jako třeba řecký gyros.

Jak zdravý je kebab

Döner kebab není moc zdravý.

Odborníci na výživu uvedli, že jíst dva takové kebaby týdně může způsobit infarkt do 10 let. 111 g tuku v kebabu je 1000 kalorií, což je ekvivalent vinné sklenice oleje na vaření. Většina tohoto tuku je nasycená, takže jen zvýší váš cholesterol a časem ucpává vaše tepny.

Co znamená gyros

Gyros (řecky γύρος) je řecká variance na turecký kebab a také se jedná jedná o maso upravované na vertikálním grilu. Samotné slovo γύρος je doslovným překladem tureckého döner (otáčet se). Řekové gyros připravují především z vepřového masa (hlavní rozdíl oproti kebabu), výjimečně ze skopového.

Co je v kebabu za maso

Tradičně se pro přípravu kebabu používá maso jehněčí, ale v závislosti na lokálních chutích, či z různých náboženských důvodů, může být použito také maso hovězí, kozí, kuřecí, vepřové či rybí.

Proč Nejist kebab

Kebab obsahuje i relativně velké množství tuků, kdy má i větší množství nasycených tuků, které při dlouhodobé pravidelné konzumaci ve větším množství nemusí být zrovna ideální pro cévy a aterosklerózu. Limitující je i množství soli, kdy jen v jednom kebabu přijmeš cca polovinu doporučené denní dávky soli.

Jak moc nezdravý je kebab

Vědci zjistili, že Döner kebab obsahuje až ekvivalent vinné sklenice kuchyňského oleje. Jeden z testovaných kebabů obsahoval 140 g tuku, což je dvojnásobek maximální denní dávky pro ženy. Další kebab obsahoval 111g. Odborníci na výživu uvedli, že jíst dva takové kebaby týdně může způsobit infarkt do 10 let.

Co je v kebabu

Tradičně se pro přípravu kebabu používá maso jehněčí, ale v závislosti na lokálních chutích, či z různých náboženských důvodů, může být použito také maso hovězí, kozí, kuřecí, vepřové či rybí. V poslední době vznikají také vegetariánské verze těchto pokrmů, do kterých se místo masa dává falafel nebo tofu.

Jak je zdravý kebab

Kebab není zdraví ani náhodou, je to totiž dost kořenění solí a je obvykle mastný tak že ne není zdraví. "Maso, které se peče na svislém špízu, se na rozdíl například od řeckého gyrosu krájí na velmi tenké plátky. Přesto, že se podává s čerstvou zeleninou, není döner žádný zázrak zdravé stravy.

Co to je gyros

Gyros je populární masité jídlo řecké kuchyně. Jeho předností je rychlá příprava a nízké náklady. Jeho základ tvoří různé druhy masa, hlavně skopové či vepřové z kýty, které se grilují ve svislé poloze pod tepelným zářením plynového nebo elektrického zdroje a za neustálého otáčení.

Co je špatného na kebabu

Kebab obsahuje i relativně velké množství tuků, kdy má i větší množství nasycených tuků, které při dlouhodobé pravidelné konzumaci ve větším množství nemusí být zrovna ideální pro cévy a aterosklerózu. Limitující je i množství soli, kdy jen v jednom kebabu přijmeš cca polovinu doporučené denní dávky soli.