Co se dá pěstovat ve sklepě?

Jak pěstovat hlívu ve sklepě

Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Pytel se substrátem prorostlé podhoubím, pěstujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 22 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C.

Jak vytvořit vlastní podhoubí

Nejprve musí podhoubí prorůst celým substrátem, k tomu je potřeba vysoká teplota 24 až 29 stupňů Celsia. Když podhoubí proroste substrátem, je čas na teplotní šok. Ten probudí houby a vytvoří se plodnice. Substrát tedy přemístěte do chladnějšího prostředí, kde se teplota pohybuje okolo 14 stupňů.
Archiv

Jaké houby lze pěstovat umělé

Hlíva ústřičná, žampiony a další

Žampiony jsou typickou nenáročnou houbou po dlouhá léta pěstovanou v umělém prostředí. Asi nejvíce osvědčeným substrátem pro pěstování žampionů je perlit.

Jak pěstovat houby v květináči

Snadné a rychlé pěstování

Zakoupený substrát stačí položit do samozavlažovacího truhlíku, aby se dotýkal na dně umístěných knotů. Plodnice obsahují 95 % vody a tuto vodu je z větší části nutné do substrátu dodávat. Mycelium vroste do knotů a podle potřeby růstu plodnic si ze zásobníku samo odebírá vodu.

Kam zasadit Hlivu

Protože hlíva je dřevokazná houba, vyhovuje jí naočkování do dřevěných špalků nebo pařezů listnatých stromů. Nejlépe se ujme na špalku z ořešáku, břízy, buku nebo topolu. Hlívu lze do dřevěných špalků naočkovat pomocí dřevěných kolíčků, které můžeme zakoupit už s myceliem. Obojí se provádí v květnu nebo červnu.

Kdy se sází hlíva ústřičná

Chladné období je vhodné pro zahájení pěstování hlívy. V době od podzimu do předjaří je dobré začít s pěstováním hlívy na dřevě. Tato příprava znamená pro podhoubí až několik měsíců časového náskoku.

Jak si udělat sadbu hlívy ústřičné

Sadbou v této podobě můžete očkovat slámu i dřevo. Pro očkování slámy roztrhejte karton s podhoubím na menší kousky a promíchejte se slámou. Při očkování dřeva použijte metodu "pod pokličku" nebo "sekyrkovou". Jen místo klasické zrnité sadby vložte na dřevo svoji vlastní sadbu kartónovou.

Jak pěstovat doma hřiby

Způsoby, jak houby doma pěstovat

Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.

Jak pěstovat lišky

Líska obecná je velmi nenáročná a prospívá i v polostínu. Šlechtěné lísky, pokud mají dobře plodit, mají nároky větší. Je třeba jim dopřát slunce, půda jim svědčí středně vlhká, hlinitá. Nemají rády těžké, zamokřené ani studené půdy, ale ani přílišné sucho.

Na čem pěstovat hlívu ústřičnou

Výtrusy hlívy ústřičné jsou bezbarvé, válcovité a hladké. Hlíva v přírodě roste od konce léta až do zimy. Při mírné zimě ji lze často nalézt i na jaře na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Nejlépe se jí daří na bucích, vrbách, ořešácích, jeřabinách, břízách a topolech.

Jak se sklízí hlíva

Hlíva ústřičná a její sklizeň

Hlívu ústřičnou sklízíme těsně před tím, než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To, že hlíva začne vypouštět výtrusy poznáte tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje do roviny. V tu chvíli je dobré vykroutit celý trs.

Kdy se sbírá hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je typicky zimní houba, ve volné přírodě ji můžeme najít a nasbírat zhruba od listopadu do března. Houbaři jí přezdívají královna zimního lesa, protože její velké plodnice v sobě spojují vznešenou eleganci s výbornou chutí a vynikajícími léčivými účinky.

Kdy zasadit houby

Jak pěstovat lesní houbyVýběr stanoviště: Před samotnou výsadbou je nejdůležitější správný výběr stanoviště.Půda: Houbám se daří v mírně kyselých rašeliništních půdách s vyšším obsahem přírodních dusičnanů.Doba výsadby: Pro výsev je vhodné období od března, dubna do listopadu.

Proč nelze pěstovat umělé houby

Známý hřib hnědý, lidi mu říkají suchohřib pančák, ten se daří pěstovat i na umělém médiu v laboratoři,“ dodal Kolařík. Problém, proč je tak těžké pěstovat houby mimo les, spočívá v tom, že přesně nevíme, které potřebné látky si houby ze svého přirozeného okolí berou.

Co loví líska

Převážnou část mé kořisti tvoří myši a jiní drobní hlodavci. Dále mám ráda malé ptáky či králíky a nepohrdnu ani žížalou, broukem či housenkou. Troufnu si však i na větší kořist – například mladé či zesláblé kusy srnčí zvěře. Pokud se pohybuji v blízkosti lidských obydlí, vyhledávám slepice, husy či kachny domácí.

Kam zasadit Lišku

Lísky není vhodné pěstovat v písčitých půdách, ty totiž neudrží v půdě dostatek vláhy, kterou lísky potřebují. Její kořeny se rozprostírají spíše do šířky než do hloubky, ale i v půdě drží dobře. Ideální je proto pro lísky hlinitá půda, která může být částečně i kamenitá.

Na jakém stromě roste hlíva ústřičná

Kde roste hlíva ústřičná

Můžeme se s ní setkat na pařezech a odumírajících kmenech listnatých stromů, nejčastěji na bucích, dubech, ořešácích, topolech, jívách, osikách, jasanech i jiných dřevinách, vzácně se objeví na jehličnanech.

Jak dlouho se vaří hlíva ústřičná

Vaření hlívy doporučujeme bez soli, je tak cca za 30 min. uvařená. Pokud chcete využít maximálně léčivé účinky hlívy doporučuji náš prášek ze sušené hlívy, sušené kondenzačním způsobem při teplotě do 40 °C. Přidáním do jídla až po uvaření si zachová maximum účinných látek.

Jak se čistí hlíva

Hlívu není třeba na rozdíl od kotrče či žampionů příliš čistit nebo loupat. Případné nečistoty stačí setřít z klobouku vlhkým hadříkem, spodní část nožiček v trsu spolu se zbytky hlíny odkrojte. Klobouk s lupeny je jemný a není nutné jej tepelně upravovat příliš dlouho.

Na co je dobrá hlíva ústřičná

Houbu, která vám dodá životní energii, vitalitu a krásu. Její pravidelné užívání vede ke stimulaci imunity, snižuje cholesterol v krvi a má řadu dalších pozitivních účinků na organismus. Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok.

Jak si doma vypěstovat houby

Způsoby, jak houby doma pěstovat

Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.

Co se nesmí jíst na houby

Ve skutečnosti neexistují žádná pravidla, která by určovala, co můžeme nebo naopak nesmíme jíst na houby, obecně je ale doporučováno, vyvarovat se mléka, které by v kombinaci s houbami u jedinců s citlivějším trávením mohlo způsobit zažívací potíže.

Co dává houba stromu

Houby nejsou jen „partnery“ stromů, ale zprostředkovávají jim vzájemné spojení. Jejich vlákna propojují kořenové systémy různých stromů a dovolují jim, aby se vzájemně podporovaly. Houbovými vlákny posílají vzrostlé stromy živiny malým semenáčkům a pomáhají jim zvládnout úskalí počátečních fází vývoje.

Co odpuzuje lišky

Pokud se výskyt lišek u vás opakuje, existují i různé spreje proti liškám, neboť lišky nesnáší lidský zápach potu, který ji přirozeně odpudí.

Na co chytit lišku

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.