Jak se množí banánovník?

Jak se množí banány

I když to málokdo ví, banán je opravdu bylina, navíc se jedná o bylinu, která se rozmnožuje bezpohlavně. Banán neobsahuje semínka, nový banánovník začne růst jako odnož z původní rostliny, která již svůj účel splnila a plodila.
Archiv

Kde má banán semena

Květenství roste nejprve vzhůru, ale vlastní vahou se později ohne k zemi. Pěstované banány tvoří plody partenokarpicky a neobsahují proto žádná semena.

Jak vypěstovat banánovník ze semínka

Semena banánovníku mají hodně tvrdý obal, a proto se doporučuje obal narušit pilníkem (tak urychlíme klíčivost). Semena je dobré namočit 2 dny do vody. Poté se vysazují při teplotách okolo 23 až 25 stupňů a zahrnují se asi 2 cm do substrátu. Lze je nechat naklíčit také ve vatě.

Jak oddělit odnož banánu

Množení banánovníku

Stačí novou rostlinku oddělit od mateční, když má asi 5 a více listů, ránu ošetřit rozemletým dřevěným uhlím a po zaschnutí zasadit samostatně.
Archiv

Jak dlouho žije banánovník

Životnost: Žije asi 4-5 let. Rostlině, která vytvořila plody, odumře plodný stonek a kolem něj vyrostou 2-3 nové rostlinky.

Kdy je sezóna Bananu

Kdy je sezóna banánů Banán je k dostání po celý rok.

Co potřebuje banánovník

Pokud banánovníky pěstujeme venku, je nezbytné jim vybrat místo, které je optimální. Nejlépe poblíž osluněné zdi chráněné před silným větrem. Banánovník potřebuje k dobrému růstu velkou nádobu a výživnou humózní zeminu. Banánovníky jsou náročné na výživu, zvláště důležitý je dusík a hořčík.

Jak zachránit banánovník

Rostlina, kerá přišla o všechny kořeny se dá zachránit tak, že jí hned přesadíme a nezaléváme jen rosíme na list. Zalévat začneme, až rostlina začne růst. Banánovník ještě před kvetením vytvoří odnože, které můžeme od mateřské rostliny odříznout, pokud mají alespoň 5 listů.

Jak se správně starat o banánovník

Banánovník má rád hodně světla, svěží vzduch, ale nesnáší průvan. Umísťujeme jej v interiéru na místa orientované na jih a jihovýchod, abychom předešli slunečnímu úpalu rostliny. Během vegetačního období je pro rostlinu banánovníku potřebná bohatá zálivka odstátou vodou a hnojení 1x během dvou týdnů.

Kde rostou banánovníky

Momentálně je banánovník rozšířen ve všech končinách subtropického a tropického pásma. Najdeme ho na plantážích až po 30. stupeň zeměpisné šířky z obou stran rovníku a do nadmořské výšky 1000 m.n.m.. V původních podmínkách rostou banánovníky plano nebo na plantážích a dosahují výšky 2-10 metrů.

Jak se pěstuje banánovník

Banánovníky jsou náročné na výživu, zvláště důležitý je dusík a hořčík. Při jejich nedostatku listy na rostlině rychleji stárnou a odumírají. Stejně tak je bezpodmínečné je dobře a pravidelně zalévat, protože během vegetačního období tvoří velkou masu listů. Prospívá jim občasné rosení nebo sprchování.

Kdy přesazovat banánovník

Rostlinu přesazujeme, pokud kořeny prorostou květináč. Jestliže se jedná o dospělé rostliny postačí, když ji přesadíme jednou za dva až tři roky. Kořenový systém je sice poměrně velký a potřebuje dostatek prostoru, ale v kratším intervalu přesazování by rostlina neměla možnost dostatečně zakořenit.

Čím se hnojí banánovník

Obecně platí, že čím vyšší teplota a zálivka, tím více lze banánovník hnojit. Obecně lze použít všechna univerzální hnojiva s vyšším obsahem dusíku. V době plné vegetace lze hnojit např. rozpustnými hnojivy jako Kristalon start každý týden.

Proč žloutnou listy banánovníku

žloutnoucí listy jsou příčinou nadbytku vody. Nyní v zimě rostlinu pěstujeme při teplotách okolo 15 ° C a zaléváme 1x za 10 – 14 dní. Pokud rostlinu pěstujete při vyšších teplotách, zalévejte 1x týdně vždy tak, že necháte substrát mezi jednotlivými zálivkami vždy vyschnout.

Proč hnědnou listy u banánovníku

Dobrý den, konce listů hnědnou, má-li rostlina nedostatek vzdušné vlhkosti. Listy pravidelně roste a zvyšte zálivku na 1 – 2x týdně. Substrát nechte mezi jednotlivými zálivkami vždy mírně vyschnout.