Jak se dělá vaječná smaženka?

Co je vaječná smaženka

„Smaženka byla a je zhotovena ze sýra a vajec a pokládala se obvykle na řez bílé veky. To, co se kladlo (a klade) na krajíc chleba byl vaječný řízek zdobený ze strouhanky a vajec. Jestli se tomu někde (místně, soukromě) také říkalo či říká smaženka, je to jen chyba v terminologii.
Archiv

Jak vypada smaženka

Smaženky byly asi dva centimetry vysoké oválné placičky, které vypadaly jako řízečky. Ležely na řezu veky potřené hořčicí, svrchu měly také hořčičnou vrstvu a zdobila je syrová cibule. Kupovaly se v „mléčných barech“, bufetech a v tak zvaných „polotovarech“.

Co je Vaječnice

Vejce se solí a strouhankou rozvrdláme. Podle potřeby přidáme mléko. Dáme na pánvičku a opékáme jako palačinku. Hotovou vaječnici dáme na krajíc chleba, namažeme hořticí nebo kečupem a můžeme baštit.

Jak se dělá vaječný řízek

Postup přípravyRozklepneme vajíčko a nalijeme ho do většího hrnečku.Pak rozkvrdláme, přidáme špetku soli, asi půl lžíce strouhanky .Rozehřejeme pánvičku a nalijeme na ni trochu oleje. Rozkvedlanou směs dáme asi na 5 min smažit dozlatova. Servírujeme na chlebu, chléb můžete pomazat buď hořčicí nebo i kečupem.

Jak se dělá Vajecnice

Do misky rozklepneme 1 vajíčko, osolíme ho. Přidáme citronový pepř, papriku a pár strouhnutí muškátového oříšku. Ručním šlehačem nebo metlou všechny suroviny prošleháme. Do našlehaných vajíček zašleháme vrchovatou lžíci strouhanky.

Jak se dělá vaječná omeleta

Na nepřilnavou pánev dejte máslo a na středně mírném plameni jej nechte zpěnit. Nalijte vejce na pánev a zakružte tak, aby se vajíčka rozprostřela po celé pánvi. Hotovou omeletu srolujte silikonovou stěrkou a přendejte na talíř. Podávejte s čerstvými bylinkami a pečivem.

Jak se dělá Vaječina

Postup přípravy

Na pánvi rozehřejeme máslo. Špek nebo slaninu pokrájíme na drobné kousky a necháme asi 5 minut na pánvi orestovat. Přidáme opatrně rozklepnutá vejce a mícháme, dokud vajíčka nezhoustnou. Dle chuti přidáme pažitku a sůl.

Jak se dělají smaženky

Vejce smažíme postupně po jednom kuse – tedy po jedné porci. Vejce rozmícháme se špetkou soli a dvěma lžičkami strouhanky. Tuto směs nalijeme na pánev a z obou stran ji osmažíme, položíme na chléb a opět potřeme hořčicí, obložíme nakrájenou okurkou, kousky kapie a plátky cibule.

Co dát do vaječné omelety

Vaječnou omeletu můžete naplnit třebas šunkou, dušenými houbami, zeleninou a pod. Zkuste příště do vajec přidat 1-2 lžíce smetany, aby vaše omeleta byla ještě jemnější a nadýchanější.

Co udělat z vajec

Recepty z vajec: Zkuste dračí vejce nebo ptačí mlékoVajíčková pomazánka na milión způsobůDomácí majonéza do salátů, jak ji dělala vaše babička.Recept na originální vajíčkový salát.Plněná vajíčka – náš tip na rychlé jednohubky.Recept na dokonale nadýchanou omeletu.Frittata – pečená omeleta.

Jak udělat vajíčka na pánvi

Pánev klidně rozehřejte celkem zprudka. Do horké vhoďte máslo a nechte bleskově rozpustit, poté hned vlijte připravená rozšlehaná vejce. Počítejte v duchu do pěti, pak popadněte vařečku nebo jiný míchací nástroj a pusťte se do shrnování vajíček ode dna a od stěn. Pracujte rychle a pouze patnáct vteřin.

Kdy se smaží Vajecina

"Vaječina se dělává na Svatodušní pondělí padesát dnů po Velikonocích a v církevní tradici je to den seslání Ducha svatého. Svatodušní pondělí se u nás neslaví," říká.

Jak vylepšit chleba ve vajíčku

Postup přípravy na vylepšený chleba ve vajíčku

Na středním ohni chleba osmažte z obou stran dozlatova a dejte na papírový ubrousek, abyste se zbavili přebytečného oleje. Chléb ve vajíčku potřete plnotučnou hořčicí nebo kečupem, přidejte plátky šunky nebo sýra, doplňte kyselou okurkou a rajčetem.

Jak se dělá vaječná omeleta se sýrem

Stručný postup:

Rozklepnutá vejce vyšlehejte v misce s vodou, strouhankou a solí. Na pánvi rozpusťte sádlo a nalijte do ní směs na omeletu. Povrch posypte nastrouhaným sýrem. Smažte při střední teplotě, dokud se sýr nerozpustí.

Jak udělat perfektni omeletu

Postup přípravy receptuNa pánvi rozpálíme olivový olej.Rozšlehaná vejce smícháme s jemně nasekanou řeřichou, osolíme a opepříme.Na rozpálenou pánev dáme opéct kolečka salámu.Poté na ně nalijeme rozšlehaná vejce s řeřichou a necháme vajíčka ztuhnout.Jakmile jsou vejce na povrchu zatuhlá, je omeleta hotová.

Jak udělat nejlepší vajíčka

I když můžete míchaná vajíčka samozřejmě připravit na oleji, sádle nebo třeba margarínu, ta nejlepší umícháte jen na másle. A tím nešetřete. Na jedno vajíčko počítejte s přibližně deseti gramy, klidně ale můžete dát i o ždibec víc. Právě máslo vám totiž zaručí tu úžasně jemnou a krémovou konzistenci.

Jak se dělá Vajecina

Špek nebo slaninu pokrájíme na drobné kousky a necháme asi 5 minut na pánvi orestovat. Přidáme opatrně rozklepnutá vejce a mícháme, dokud vajíčka nezhoustnou. Dle chuti přidáme pažitku a sůl. Podáváme s chlebem a zeleninou.

Kdy se smazi Vajecina 2023

Datum letnic

Rok Letnice v západní církvi Letnice ve východní církvi
2020 31. května 7. června
2021 23. května
2022 5. června
2023 28. května

Jak udělat chleba ve vajíčku bez oleje

Vejce rozšleháme s polovinou nastrouhaného sýru, nakrájenou uzeninou a cibulkou. Osolíme a opepříme. Směs nalijeme na chleba a nepřikryté dáme do vyhřáté trouby na 220 stupňů. Pečeme do zlatova.

Jak udělat omeletu se šunkou

Na pánvi rozpálíme máslo a vylijeme rozšlehaná vajíčka. Na 2 minuty zakryjeme pokličkou. Následně naskládáme nakrájenou šunku, nastrouhaný sýr a posypeme různými bylinkami (podle chuti – tymián, bazalka, rozmarýn, …). Pomocí naběračky omeletu srolujeme a vyjmeme na talíř.

Co se dává do omelety

Vaječnou omeletu můžete naplnit třebas šunkou, dušenými houbami, zeleninou a pod. Zkuste příště do vajec přidat 1-2 lžíce smetany, aby vaše omeleta byla ještě jemnější a nadýchanější.

Jak udělat vaječnou omeletu se sýrem

1Vyklepněte tři vajíčka a vyšlehejte je.Jakmile vlijete vajíčka na pánev, ztlumte oheň.Jakmile se vajíčka trochu zatáhnou, přidejte hrst nastrouhaného sýra.Jak poznáte, že je omeleta hotováServírujte samozřejmě hned, dokud je omeleta horká a sýr rozteklý.

Jak správně smažit vajíčka

Nepřilnavou pánev jen lehce potřete tukem, zahřejte na střední teplotu a opatrně na ni vyklepněte vajíčko. Pozor, abyste neporušili žloutek. Bílek by měl mít dost místa, aby se mohl roztéct do stran. Přiklopte pokličkou a opékejte tak dlouho, až bílek ztuhne a okraje budou křupavé.

Jak smažit vajíčka

Vejce vyklepneme do misky.Vejce vyklepneme do misky.Na pánvi s nepřilnavým povrchem rozpustíme kousek másla, při rozpouštění by se mělo dostat na celé dno.Vejce dobře rozšleháme vidličkou a hned se pustíme do smažení.Vlijeme je do pánve s rozehřátým tukem a začneme míchat.Smažíme za stálého míchání asi 3–5 minut.

Jak na nejlepší Vajecinu

Kdybyste si měli z následujících rad zapamatovat jen jednu, tak tuto: hodně másla dělá jemnou konzistenci. Dietáři zavřete oči – na dvě vajíčka potřebujete dvě až tři lžíce másla! Platí to i tehdy, pokud se rozhodnete jako základ použít vypečený tuk ze slaniny nebo přihodíte nakrájenou osmahnutou cibulku.