Co je pro morčata jedovaté?

Co morčata nesmí jíst

NIKDY JIM NEPODÁVEJTE: jakékoliv lidské jídlo, mléčné a masné výrobky, suché pečivo (pro obrušování zoubků postačí seno), chleba, rohlíky, piškoty apod. Rozhodně je také nekrmte jakýmkoliv zrním, dokonce ani obilí není vhodné – v žádném případě nepatří do přirozené stravy těchto malých zvířátek.

Co mají rádi morčata

Základní složkou potravy morčete je seno. Kopřivové seno mají morčata ráda, obsahuje mnoho živin a prospívá srsti. Krmnou dávku je dobré doplňovat vhodnou zeleninou, v létě čerstvou trávou a bylinkami. Občas můžeme přidat vhodné ovoce nebo pamlsek pro morčata.
Archiv

Co nedávat morčeti

Nikdy nedáváme morčatům znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou či plesnivou. Morčátka jsou citlivá na zažívání, dáváme tedy pozor na kombinaci vodnaté a nadýmavé zeleniny. Vhodná zelenina: Celer, mrkev, petržel, fenykl, čekanka, paprika.
Archiv

Jaké ovoce a zeleninu může morče

Podáváme 1x za měsíc:

Zelenina Gramy Poznámka
Dýně 100g Podáváme malé množství
Chřest 100g Příznivě působí při cukrovce, podporuje krvetvorbu
Kapusta kadeřavá 100g Nadýmá
Kapusta růžičková 100g Nadýmá

Co dát morčeti do klece

Přidejte do klece kromě misky a napáječky i jesličky, díky kterým zůstane seno a tráva na jednom místě a v čistotě. Krmivo. Ideálním krmivem je seno, granule, případně tráva (pozor, aby byla čistá, neznečištěná od psích výkalů). Skvělá je i listová zelenina.

Co miluji morčata

Seno, seno a ještě jednou seno. Morčata jsou ortodoxní býložravci, kteří milují cokoliv zeleného a šťavnatého. Po celý rok je však nutností dostatečná zásoba sena – je to nejdůležitější potrava morčat, která obsahuje vlákninu, minerály a stopové prvky.

Jak poznat že je morčeti zima

Jak poznat, že je morčeti chladno Morče sedí skrčené a naježené většinou někde v rožku ubikace. Naježení chlupů mu pomáhá udržet si své teplo, stejně tak omezení pohybu. Celkově se může chovat zpomaleně.

Proč morčata nesmí obilí

Když se řekne vláknina, každého napadne obilí. Nicméně obilná zrna jako hlavní potrava rozhodně nejsou ideální. Velmi často je obsahují sypké krmné směsi. Obilná zrna obsahují velké množství škrobu, který se v těle morčete štěpí na jednoduché cukry, ty mohou způsobit morčeti trávící problémy.

Jakou zeleninu pro morče

Zelenina a ovoce jako zdroj vitamínů

Hodně vitamínu C obsahuje paprika a petržel, vhodná je i ostatní kořenová zelenina či nať, čekanka nebo kadeřavá kapusta. Pozor si dejte na ovoce, morčatům velmi chutná, ale je příliš sladké a vodnaté, a proto se doporučuje jen jako pamlsek a v malém množství.

Jak uklidnit morče

Občas si pro uklidnění ze sena ukousne. pokud začne natahovat hlavičku dopředu a zvědavě prozkoumávat klec, můžete jej mírně oslovit. Opakujte stále jeho jméno. když si morče zvykne na váš hlas, přistrčte mu k čumáčku občas jeho oblíbenou pochoutku a přitom na něj mluvte.

Co dělat aby morče přibralo

Na neznámé jídlo si musí zvykat postupně a v malých dávkách. Důležité z jídelníčku úplně vyřadit nadýmavou zeleninu, dále i jen pro jistotu vodnatější druhy zeleniny. Naopak je vhodné zařadit fenykl, červenou řepu a v malém množství ovesné vločky a kvalitní granule (viz. tabulka výše).

Jak udělat morčeti radost

A když chcete morčátku udělat radost, dejte mu nějaké větvičky na hlodání. Můžete mu dát smrk, jablko, hrušku, modřín (malé množství) atd. Pro jistotu toho morčátkům nedávejte moc, i když je povoleno větší množství. Nikdy morčeti nedávejte pečivo, pokud své morče máte rádi.

Jak se mazlit s morčetem

Morče zkuste vzít do ruky.

Jednu ruku mu dejte pod bříško, druhou pod zadeček a opatrně ho zvedněte. Nebo mu také můžete jednu ruku dát kolem ramen a druhou pod zadeček. Morče držte blízko u těla a klidně k němu mluvte. Pokud morče vypadá klidně, můžete si s ním sednout na židli a mazlit se s ním.

Co znamená když mě morče olizuje

Při kontaktu s člověkem: Olizování rukou – Morče olizuje slaný pot; vděčnost a náklonnost. Okusování rukou – nechce se chovat, chce pryč, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat. Tahání zoubky za oděv – nechtějí se chovat, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat.

Jak poznat že se morče boji

Pokud morčátko cvaká zuby, znamená to, že se mu něco nezdá, pravděpodobně se bojí. Nejraději by uteklo, anebo je rozčilené. Cvakáním a skřípáním zubů se morčata také snaží zastrašit protivníka při souboji, odradit soupeře od potyčky. Proto je tento zvuk často slyšet z klecí s více samci, kteří si navzájem vyhrožují.

Co znamenají zvuky morčat

Chrochtání – Chrochtání je v řeči morčat pozdrav. Pobrukování – Tlumené pobrukování je synonymem pro spokojenost. Tento zvuk můžete zaslechnout třeba když necháte morčátko proběhnout volně po bytě. Vrkání – Močátka vrkají, pokud se cítí osamělá nebo nejistá a potřebují se trochu uklidnit.

Co pijí morčata

Jakou péči potřebuje vaše morče, když je vedro Morčata obecně pijí málo a v domácím chovu se doporučuje nabízet vodu hlavně v zimním období, kdy v jejich potravě převažuje suché seno. Jinak si vystačí s vodou z ovoce, zeleniny a trávy, což jsou důležité složky jejich potravy v letním období.

Co může morče jíst

Morče musí mít neustále k dispozici seno a vodu, aby se mohlo v průběhu dne krmit tak, jak potřebuje. Jako býložravec nejvíce ocení čerstvou trávu, byliny, zeleninu či malé množství ovoce nebo pamlsky v podobě semínek a obilovin. Důležité je, aby strava byla pestrá a vyvážená a morče si mohlo vybrat podle chuti.

Jak si ochočit morče

Nejlépe zabírá ochočování formou žrádla. Ze začátku mu do misky dejte větší výběr krmiva, abyste získali pojem o tom, co má rádo. Po zjištění, co morčeti nejvíce chutná, mu tuto dobrotu přidržujte v kleci a přitom na něj tiše mluvte. Vyvarujte se přitom trhavých pohybů a hlasitých zvuků.

Jak uspat morče doma

je spoustu způsobů, jak doma usmrtit morče. když je porážím, tak je omráčím a vykrvím. Malé morče lze utratit také jako potkana stylem šup s ním o hranu stolu. Třeba u Vás!

Jak poznam že je morče spokojene

Morčátko krátce vrčí třeba při drbání, anebo když dostane něco dobrého na zub. Krátkým zavrčením Vám poděkuje a dá najevo, že je spokojené. Další možností je, že se morče diví, reaguje na něco, co nečekalo, ale není mu nepříjemné. Každopádně, krátké zavrčení je naprosto v pořádku.

Jak poznat že má morče radost

Poskakování všemi směry (prostě blbnutí) doprovázené i různými zvuky je projevem naprosté spokojenosti, radosti ze života a dobré nálady. Morče vypadá, jako když mu v hlavičce úplně „přeskočilo“. Takto se projevují nejvíce mláďata, mladší morčata, ale občas i dospěláci.