Jak dlouho žije banánovník?

Jak zachránit banánovník

Rostlina, kerá přišla o všechny kořeny se dá zachránit tak, že jí hned přesadíme a nezaléváme jen rosíme na list. Zalévat začneme, až rostlina začne růst. Banánovník ještě před kvetením vytvoří odnože, které můžeme od mateřské rostliny odříznout, pokud mají alespoň 5 listů.

Jak se správně starat o banánovník

Banánovník má rád hodně světla, svěží vzduch, ale nesnáší průvan. Umísťujeme jej v interiéru na místa orientované na jih a jihovýchod, abychom předešli slunečnímu úpalu rostliny. Během vegetačního období je pro rostlinu banánovníku potřebná bohatá zálivka odstátou vodou a hnojení 1x během dvou týdnů.

Co potřebuje banánovník

Pokud banánovníky pěstujeme venku, je nezbytné jim vybrat místo, které je optimální. Nejlépe poblíž osluněné zdi chráněné před silným větrem. Banánovník potřebuje k dobrému růstu velkou nádobu a výživnou humózní zeminu. Banánovníky jsou náročné na výživu, zvláště důležitý je dusík a hořčík.

Čím se hnojí banánovník

Obecně platí, že čím vyšší teplota a zálivka, tím více lze banánovník hnojit. Obecně lze použít všechna univerzální hnojiva s vyšším obsahem dusíku. V době plné vegetace lze hnojit např. rozpustnými hnojivy jako Kristalon start každý týden.

Proč žloutnou listy banánovníku

žloutnoucí listy jsou příčinou nadbytku vody. Nyní v zimě rostlinu pěstujeme při teplotách okolo 15 ° C a zaléváme 1x za 10 – 14 dní. Pokud rostlinu pěstujete při vyšších teplotách, zalévejte 1x týdně vždy tak, že necháte substrát mezi jednotlivými zálivkami vždy vyschnout.

Jak často hnojit banánovník

V letním období banánovníku prospívá pravidelné hnojení. Doporučuje se použít tekuté hnojivo určené pro pokojové rostliny a interval cca 14 dnů, v zimě, pokud vůbec, přihnojujeme banánovník nejvýše jednou za měsíc stejným typem hnojiva. Častějším hnojením bychom mohli rostlinu poškodit.

Jak dlouho kvete banánovník

V domácích podmínkách se nejčastěji pěstují banánovníky původem z Číny, z rodu Cavendish, obzvláště pak odrůda Dwarf Cavendish. Tento banánovník dorůstá pouze asi 100–120 cm. Jestliže má banánovník optimální podmínky ke svému růstu, na tropických plantážích kvete asi za 9 měsíců.

Jak se dá rozmnožit banánovník

Banánovníky lze snadno množit

Banánovníky mají pod zemí hlízový oddenek, který slouží jako zásobní orgán a ze kterého vyrůstají odnože. Ty můžeme, když mají asi 5 listů, odříznout od mateční rostliny a zasadit je samostatně.

Proč hnědnou listy u banánovníku

Dobrý den, konce listů hnědnou, má-li rostlina nedostatek vzdušné vlhkosti. Listy pravidelně roste a zvyšte zálivku na 1 – 2x týdně. Substrát nechte mezi jednotlivými zálivkami vždy mírně vyschnout.

Jak Letnit banánovník

Banánovníky obecně potřebují ke svému růstu hodně rozptýleného světla, v létě je však musíme chránit před přímým sluncem. Letnění není příliš vhodné, ledaže byste pro rostlinu venku našli místo dobře chráněné před vlivy počasí – kromě slunečního záření jí bude vadit i vítr.

Jak oddělit banánovník

Banánovníky mají pod zemí hlízový oddenek, který slouží jako zásobní orgán a ze kterého vyrůstají odnože. Ty můžeme, když mají asi 5 listů, odříznout od mateční rostliny a zasadit je samostatně. Při oddělování sazenic od oddenku mateční rostliny musíme dát pozor, aby oddělky měly vlastní kořeny.

Kdy plodí banánovník

Pokud má banánovník optimální podmínky pro svůj růst, vykvétá na plantážích v tropech po 9 měsících. V našich sklenících asi za 12 měsíců a v bytech se květů dočkáme většinou později, asi za 2–4 roky.

Jaká zemina na banánovník

Banánovníky potřebují na živiny bohatou humózní půdu, tedy například kompost, rašelinu a písek v poměru 2:1:1. Doporučuje se také substrát pro fíkusy, který je lehký a dobře propustný. Pravidelné hnojení prospívá banánovníku zejména v letním období.

Jak často zalévat banánovník

Zcela specifické jsou nároky banánovníku na zálivku. Podle velikosti rostliny zaléváme 2 až 3 krát týdně, přičemž nikdy nesmíme substrát přemokřit. Přemokření je rovnítkem zahnívání kořenů banánovníku. Hnojení banánovníku prospívá jednou týdně hnojivem s vysokým obsahem dusíku a draslíku.