Co to je finská sauna?

Na co je dobrá finská sauna

Tradiční finská sauna chrání před kardiovaskulárními chorobami, napomáhá relaxaci, spánku, pomáhá při revmatoidních chorobách, chronické únavě a při bolestivých syndromech. Snižuje také stres, zlepšuje cvičební výkon, regeneraci svalů a bariérové vlastnosti pokožky proti vlhkosti.
Archiv

Co je lepší infrasauna nebo finská sauna

Oba druhy saun tedy prohřívají tělo, ale jiným způsobem.

Nižší teploty vzduchu v infrasauně jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách zvyšuje. Předehřátí tradiční finské sauny v závislosti na její velikosti trvá 30 – 90 min.
Archiv

Jak dlouho se Nahriva finská sauna

Jak dlouho být v sauně V kabině finské sauny buďte přibližně 15 minut, následně se jděte osprchovat a ochladit do kádě či bazénku se studenou vodou. Sprchování je důležité, protože z kabiny půjdete úplně zpocení a vodu v kádi byste si jinak rychle znečistili.

Jaké jsou druhy saun

Poznejte všechny druhy saun a jejich účinky na zdraví – díl 2.Finská sauna. Jak už název napovídá, pochází z Finska, kde jsou sauny neodmyslitelnou součástí skandinávské kultury a tradic.Sauna s parním rázem.Aroma sauna.Parní sauna.Solná sauna.Bio sauna.Infrasauna.Kombinovaná sauna.

Co vzít s sebou do sauny

Do sauny si s sebou vezměte vhodné obutí (žabky, nazouváky), mýdlo, případně šampon a hlavně osušku, ručník či speciální prostěradlo.

Kdy se má chodit do sauny

V zásadě si pro návštěvu sauny můžete zvolit jakoukoliv denní dobu, která vám vyhovuje. Určitá omezení je však potřeba dodržovat. Do sauny byste neměli chodit po těžkém jídle ani po velké fyzické zátěži. A samozřejmě také po požití alkoholu.

Jaký typ sauny je nejlepší

Švédská sauna – to je výheň, která už tak neláká

Díky velmi vysoké teplotě se člověku ve švédské sauně zrychluje tepová frekvence i metabolismus a někteří odborníci na hubnutí dokonce tvrdí, že už deset minut ve švédské sauně je srovnatelných s energií, kterou člověk vydá během dlouhé a náročné procházky.

Na co je infrasauna

Díky teplu se svaly a pokožka postupně uvolňují a člověk se cítí skvěle. Prohřátí oganismu je navíc spojené s pocitem bezpečí, klidu a pohody, podobně jako když se zachumláte do peřiny. Infrasauna má také příznivý vliv na hladinu kortizolu, tzv. stresového hormonu, který se díky infračervené sauně dostává do rovnováhy.

Co si vzít na sebe do sauny

Do sauny si s sebou vezměte vhodné obutí (žabky, nazouváky), mýdlo, případně šampon a hlavně osušku, ručník či speciální prostěradlo.

Co nedělat po sauně

Pravidla saunování – jak se správně saunovat a obecný postup

Během saunování i po jeho skončení nedělejte prudké pohyby, aby se vám nezamotala hlava. Naslouchejte svému tělu a pokud máte pocit, že už je potřeba ze sauny odejít, neprodleně tak učiňte.

Jak správně chodit do páry

Teploty v parní lázni se pohybují od 35 – 50 °C a vlhkost vzduchu je až 100 %. Délka pobytu se doporučuje od 10 do 20 minut, ale to je velmi individuální. Takže místo koukání na hodinky raději pozorně sledujte, jak vaše tělo na příjemně teplou páru reaguje. Jde hlavně o poprvé.

Co si nebrat do sauny

Před tím, než vyrazíte do sauny, si tedy můžete dopřát menší porci lehkého jídla, třeba salátu s kouskem masa či sýrem. Po saunování si dejte kousek ovoce či zeleniny, jako třeba jablko, banán, broskev, mrkev či listový salát. Pomohou totiž doplnit do těla sodík a další minerály, které jste v sauně vypotili.

Jak často do finské sauny

Do finské sauny choďte minimálně jednou týdně

Proto je saunování pro tělo náročné podobně jako pořádný trénink v posilovně. Stejně jako po cvičení si i po sauně dopřejte den odpočinku, při kterém se tělo zregeneruje. Pokud se cítíte dobře, nic nebrání návštěvám sauny 2 – 3× týdně.

Co se děje s tělem v sauně

Proces saunování prokazatelně zlepšuje naši imunitu. Rozehřátí a následné ochlazení nastartuje v našem tělem biologické procesy, které nám dobře poslouží jako prevence nemocí horních cest dýchacích a podporuje tvorbu bílých krvinek, které v našem těle bojují proti virům a bakteriím.

Jaké zářiče v infrasauně

Z tohoto pohledu jsou nejvhodnější volbou tzv. fullspektrální zářiče, které vysílají záření ve všech třech pásmech infračerveného spektra – obsahují tedy pásmo IR-A + IR-B + IR-C a jejich záření prostupuje až 5 mm do hloubky tkáně. Čím více je daný zářič v pásmu A, tím hlouběji záření proniká.

Kdo nesmí do infrasauny

U závažnějších onemocnění – například jater, ledvin, nebo srdce – se návštěva sauny nedoporučuje vůbec. Totéž platí také pro pacienty s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy. Dále byste se sauně měli vyhýbat po požití alkoholu, po těžkém jídle a větší fyzické zátěži.

Jak často chodit do infra sauny

Ideální je navštěvovat saunu třikrát týdně. Nedoporučuje se chodit do infrasauny každý den, jelikož tělo potřebuje čas na regeneraci. Nejlepší a nejvhodnější dobou je ráno. Tělo bude po návštěvě sauny plné energie a bude z vás vyzařovat pocit odpočinku.

Jak to chodí ve společné sauně

Do sauny si vezměte prostěradlo nebo ručník, na které si sednete nebo lehnete. Ve společné sauně se pak do osušky zabalíte. Změnou sezení nebo lehu na lavici regulujete teplotu těla. Při saunování je lepší si lehnout, horký vzduch se totiž drží nahoře.

Jak často se může chodit do sauny

Do finské sauny choďte minimálně jednou týdně

Proto je saunování pro tělo náročné podobně jako pořádný trénink v posilovně. Stejně jako po cvičení si i po sauně dopřejte den odpočinku, při kterém se tělo zregeneruje. Pokud se cítíte dobře, nic nebrání návštěvám sauny 2 – 3× týdně.

Co si vzít s sebou do sauny

Do sauny si s sebou vezměte vhodné obutí (žabky, nazouváky), mýdlo, případně šampon a hlavně osušku, ručník či speciální prostěradlo.

Jak dlouho být ve finské sauně

Ve finské sauně se doporučuje pobývat pouze 10 až 15 minut, a to maximálně třikrát po sobě vždy s odstupem 15 minut. a v parní sauně pouze 10–20 minut.

Jak v sauně vydržet déle

Déle v sauně vydržíte, pokud budete dýchat ústy, nikoli nosem. A nezapomeňte na to, že teplota v sauně stoupá směrem vzhůru. Zatímco na spodních lavicích bývá okolo padesáti stupňů, pod stropem sauny teplota roste až ke stovce. Ze sauny by měl člověk vyrazit pod sprchu a studenou vodou ze sebe smýt pot.

Co pít a jíst po sauně

Pít byste neměli ani po saunování.

Pijte vodu, minerálku nebo ovocné šťávy, ale nedávejte si alkohol. Tělo potřebuje čas na regeneraci po sauně, nezatěžujte ho sebekvalitnější lihovinou.

Proč se nepotí tělo v sauně

Pobyt v ní může vaši nemoc výrazně zhoršit. Vaše tělo je už tak plně zaměstnané bojem s chřipkou, nepřidávejte mu proto další práci. Zůstaňte v klidu doma, uvařte si teplý čaj a do sauny vyrazte, až budete zdraví.

Jak si vyrobit infrasaunu

Stavba infrasauny začíná zhotovením nosné stavební kostry, na kterou se potom kotví lavice a palubky. Pro infrasauny nejčastěji používáme konstrukční hranoly ze smrkového dřeva s průřezem 42 x 60 mm. Běžně se prodávají již hoblované a mají sražené hrany. Saunové palubky určí vzhled vaší budoucí infrasauny.