Jak daleko má být sporák od dřezu?

Kam umístit dřez v kuchyni

Dřez – kam s ním

Rozhodně by neměl být hned vedle sporáku, protože mezi varnou deskou a dřezem musí být dostatek místa na přípravu pokrmů. Také by neměl být příliš blízko stěny a zároveň by se měl nacházet poblíž myčky nádobí. Samozřejmě také záleží na celkovém tvaru, dispozicích a velikosti kuchyně.
Archiv

Jak daleko dřez od kraje

Jak daleko mohu umístit dřez, varnou desku od konce pracovní desky a jak daleko od vysoké skříně či zdi Dřez je možné umístit 10cm od kraje pracovní desky a varnou desku nejméně 40cm od vysoké skříně. Výřez v pracovní desce by měl být minimálně 10 cm od kraje pracovní desky.

Jak vysoko dřez

Výška dřezuVýška kuchyňské linky se pohybuje okolo 86 cm.Dřez by měl o pár cm vyčnívat nad pracovní desku.Dlaněmi byste při umývání měli pohodlně dosáhnout na dno, aniž byste se museli hrbit.Pro postavy vyšší než 170 cm by měl být dřez umístěn ideálně ve výšce 95–105 cm.

Kam umístit sporák

Mělo by být vzdáleno 20-30 cm od zdi či konce kuchyňské linky. Také jej neumisťujte přímo ke dveřím. Pokud je varné a mycí centrum v jedné rovině, měl by mezi nimi vzniknout prostor o šířce asi 90 cm. Přípravné centrum by mělo být široké 80-120 cm.

Jak utěsnit dřez

Po zhotovení otvoru do pracovní desky je nutné dokonale utěsnit okraj dřezu proti vnikání vody. Používá se těsnicí hmota (silikonová těsnící hmota na spáry) na řezaných hranách, anebo se na okraj otvoru pro dřez nalepí těsnicí páska. Dřez je poté možné vložit do otvoru.

Co dát pod dřez

Do skříňky pod dřezem můžete dát také výsuvný panel, díky kterému opět optimálně využijete tento prostor. Oceníte jeho snadnou obsluhu i to, že jej lze dobře kombinovat s dalšími zásuvkami nebo koši. Využít můžete kovový systém nebo kombinaci plastových, případně dřevotřískových boxů.

Jak vyřezat díru do dřezu

pokud jste si nálepku omylem odstranili nebo z jiného důvodu) je nutné jej pečlivě vyměřit a označit. Před vyklepáváním podložte dřez zespodu z obou stran co nejblíže k vyklepávání otvoru, ale mimo něj. Vyklepávejte pevnou ocelovou tyčí nebo trubkou o průměru do 20 mm. Po vyklepnutí lze dočistit otvor pilníkem.

Jaký dřez je nejlepší

Nerezové dřezy jsou při výběru stále nejčastější volbou. Jejich obliba je dána nižší pořizovací cenou i vysoké odolnosti vůči korozi a také mnohým čistícím prostředkům. Aby byl dřez dostatečně odolný, neměli byste vybírat mezi těmi nejlevnějšími, které jsou často vyrobeny z velmi tenkého plechu.

Jak nainstalovat dřez

Okraje dřezu oblepte těsnicí páskou, aby se nedostala do spáry žádná voda. Připevněte dřez do výřezu pomocí dodaných upevňovacích svorek; ten se nasune po obvodovém okraji do dutiny. Pro tlumení hluku při nárazu vody se na spodní stranu odkapávací plochy a dřez nalepí přiložené tlumící desky.

Jak nejlépe umístit spotřebiče v kuchyni

Vestavné trouby instalujeme ideálně ve výšce očí (nad 80 cm) nebo s dalším spotřebičem nad sebe tak, že vyšší spotřebič je vespod. Trouba může být ale i pod pracovní plochou, pokud nám to prostor nedovolí jinak. Vyšší umístění zajistí, že manipulace s horkým nádobím bude jednodušší. Na pečené pokrmy také lépe uvidíte.

Jak vysoko dát mikrovlnku

Mikrovlnnou troubu umisťujeme vždy do dobře obslužné výšky. Jako optimální se osvědčila spodní hrana horních skříněk (cca 150 cm), pod kterou se mikrovlnná trouba umisťuje (u vestavných tedy výška 110 cm) a pod ní pak pečící trouba (u vestavných tedy do výšky cca 50 cm od podlahy).

Jak vyvrtat otvor do dřezu

pokud jste si nálepku omylem odstranili nebo z jiného důvodu) je nutné jej pečlivě vyměřit a označit. Před vyklepáváním podložte dřez zespodu z obou stran co nejblíže k vyklepávání otvoru, ale mimo něj. Vyklepávejte pevnou ocelovou tyčí nebo trubkou o průměru do 20 mm. Po vyklepnutí lze dočistit otvor pilníkem.

Jak upevnit granitový dřez

Dřezy s plochým okrajem lze použít pro horní montáž i montáž do roviny, kdy je dřez a pracovní deska v jedné linii. Jedná se o něco komplikovanější typ montáže, kdy se speciálně upravený dřez zapustí do vyfrézované drážky a následně je upevněn pomocí úchytů a silikonu.

Jak demontovat dřez

V principu je tedy vše snadné: do připraveného otvoru v desce se dřez zapustí tak, aby jeho horní okraj přečníval přes linku. Pomocí silikonu se styčné plochy dřezu a horní části pracovní desky utěsní proti pronikání vlhkosti a zespodu se dřez k desce upevní pomocí šroubovacích svorek. A je hotovo.

Jak připevnit granitový dřez

Postup montáže granitového dřezu

K utěsnění dřezu používejte z hygienických důvodů zásadně k tomu určený transparentní sanitární silikon. Dřez připevněte k pracovní desce přiloženými svorkami dle schématu. Mírné prohnutí dřezu není závadou (zabraňuje odstávání okrajů) a lze je bez problémů odtáhnout svorkami.

Co je to granitový dřez

Dřezy jsou vyrobeny z více než 80 % žulových a křemenných krystalů, zbytek materiálu tvoří akrylátové pojivo, aditiva a barviva. Velký podíl krystalů je výsledkem sedimentačního procesu při vytvrzování granitového materiálu a dodává povrchové vrstvě dřezu mechanickou odolnost a pěkný vzhled podobný přírodnímu granitu.

Jak si vybrat dřez

Při výběru dřezu hraje důležitou roli velikost, ideální hloubka, která vám umožní mýt i větší nádoby je okolo 18 cm. K nejlevnějším patří nerezové dřezy, které se ale obtížněji udržují, viditelné jsou na nich i zaschlé kapky vody. Zvolit barevnou variantu můžete v případě granitových, tectonitových i keramických dřezů.

Jak vyřezat dřez

Po určení přesné polohy dřezu vyznačte obrys dřezu na pracovní desku. V každém rohu obkresleného dřezu vyvrtejte otvor o průměru 10 mm pro přímočarou pilu. Tou poté opatrně vyřežte otvor pro dřez. Dbejte na to, aby se při řezání neodlomily úzké části na pracovní desce.

V jaké výšce má být trouba

Optimální výška umístění trouby je 80 – 90 cm od podlahy. Pokud máte umístěné spotřebiče nad sebou, je to 70 cm. Správně uvažujte i o výšce mikrovlnné trouby, která se častokrát umisťuje nad troubu pečicí, a dostává se tak poměrně vysoko, což je pro osoby menšího vzrůstu nebo pro děti nepraktické.

Jak vybírat mikrovlnnou troubu

Čím vyšší je výkon, tím vyšší je také cena. Výkon mikrovlnných trub se většinou pohybuje od 600 do 1200 W. Pokud je jedním z vašich požadavků i zabudovaný gril, sáhněte po mikrovlnné troubě s minimálním výkonem 1000 W, nižší výkon gril neutáhne. Výkonem se v tomto případě rozumí vykonaná práce za určitý čas.

Kam dát mikrovlnku v malé kuchyni

Pokud máme malou kuchyň a musíme šetřit místem, umístíme pečicí troubu klasicky pod varnou desku. Mikrovlnnou troubu je také vhodné umístit ne příliš vysoko, aby člověk nemusel zvedat ruce. Nejčastěji se umísťuje do výšky očí, přímo nad pečicí troubu.

Jak vyříznout otvor pro dřez

Po určení přesné polohy dřezu vyznačte obrys dřezu na pracovní desku. V každém rohu obkresleného dřezu vyvrtejte otvor o průměru 10 mm pro přímočarou pilu. Tou poté opatrně vyřežte otvor pro dřez. Dbejte na to, aby se při řezání neodlomily úzké části na pracovní desce.

Jak přilepit dřez

Usazujeme dřez do kuchyňské linky

Používá se těsnicí hmota (silikonová těsnící hmota na spáry) na řezaných hranách, anebo se na okraj otvoru pro dřez nalepí těsnicí páska. Dřez je poté možné vložit do otvoru. Dřez v otvoru rovnoměrně vyrovnejte a přiloženými montážními packami ho připevněte na pracovní desce.

Jak velký dřez do kuchyně

Běžná hloubka dřezů je 15 – 16 cm, to však při práci s větším kuchyňským nádobím nemusí stačit, obzvlášť když na kuchyňské baterii chybí vytahovací sprcha. Dřezy s hloubkou 18 – 20 cm jsou nepochybně praktičtější, hlubší dřezy však mohou překážet vyšším lidem a je též třeba počítat s vyšší cenou dřezu.

Jaký materiál dřezu

“ Základní materiály vám představíme. Nerez – ideálně by dřezy měly být z nerezavějící potravinářské oceli 18/10, minimální síla materiálu je alespoň 0,6 milimetrů. Tenké materiály se častěji mechanicky poškodí a nemusí v nich pořádně držet ani baterie.