Jak často se spouští regenerace DPF?

Jak často regeneruje DPF filtr

Jak s DPF jezdit

Zadruhé se právě částicové filtry nemají v městském provozu jak regenerovat. Většina filtrů potřebuje regenerace každých 500 až 1 000 km v závislosti na tom, jakým jízdním režimem prochází a kolik těch pevných částic se ve filtru usazuje.
Archiv

Jak poznat zaneseny DPF

Příznaky zanesení filtru pevných částic jsou poměrně snadno rozpoznatelné. Vaše auto bude mít větší spotřebu pohonných hmot a nebude dosahovat takového výkonu jako dříve. V případě modernějších vozů vás upozorní i kontrolka na palubní desce, (většinou ve tvaru výfuku), že s vaším filtrem není něco v pořádku.

Jak spustit regeneraci DPF

Podmínky pro regeneraci na jedoucím vozidle:

Udržovat předepsané otáčky motoru pro provedení regenerace. Doba trvání regenerace cca. 15-20 minut. Teplota výfukových plynů před turbodmychadlem vyšší jak 700°C.

Proč se nespustí regenerace DPF

zásadným a jediným doležitým parametrom pre regeneráciu DPF je teplota katalyzátora alebo spalín za ním minimálne 195 stupnov celzia. Ked je teplota nižšia,nespustí sa regenerácia.
Archiv

Jak se vypaluje DPF

Samotná regenerace trvá kolem 10 minut a dochází k ní díky speciálním do-vstřikům nafty (nebo aditiv v případě koncernu PSA). Nafta nestihne shořet v motoru, ale zapálí se sama až díky vznícení na katalyzátoru. Tím se zapálí i saze ve DPF filtru a následně dojde k jejich spálení na popel.

Jak zkontrolovat DPF filtr

Stav filtru pevných částic je velice jednoduché zkontrolovat. Stačí prohlédnout ústí výfuku. Pokud je ústí čisté, DPF pracuje správně. Pokud jsou však přítomny nečistoty a saze, pravděpodobně nastal problém s DPF nebo filtr dosáhl konce své životnosti.

Co spousti regeneraci DPF

Co je aktivní regenerace, jak a kdy probíhá

K regeneraci dochází po ujetí cca 400 – 1000 km a k jejímu chodu jsou nutné specifické podmínky – alespoň 15-ti minutová plynulá jízda při středních otáčkách motoru (od 2000 do 3000), ideálně se zařazeným vyšším převodovým stupněm.

Jak poznám že u auta probíhá regenerace DPF

Regeneraci ale i tak můžeme poznat. Otáčky motoru se i při volnoběhu zvednou na 1000 RPM, můžeme cítit nepříjemný zápach (spálené saze) a auto spustí na plný výkon saharu (chlazení) – v DPF je při vypalování velmi vysoká teplota, proto chladí..

Jak urychlit regeneraci DPF

Stačí jet delší dobu na nižší převod. Plně sešlápnutý plyn regeneraci přeruší, ideální je jet nad 50 do 75 % stlačení plynového pedálu. Pokud máte možnost, nechte proces regenerace dokončit. Pro lepší kondici auta motor neduste na nízkých otáčkách, jezděte podle ucha a ne podle ukazatele zařazeného převodu.

Jak vycistit DPF jizdou

V případě vysokého zanesení filtru pevných částic se tato procedura provádí pomocí specializovaných strojů BG a speciálních dekarbonizačních aditiv, která jsou v obchodní síti nekoupitelná. Profesionální dekarbonizace trvá včetně dekarbonizace olejového prostoru a výměny oleje kolem 4 hodin.

Jak vyčistit DPF filtr doma

Jak vyčistit DPF filtr doma:

Nainstalujte zpět demontovaný snímač tlaku nebo teploty. Nastartujte motor a nechte jej běžet na volnoběh alespoň 15 minut, aby se kapalina odpařila. Absolvujte 30 minutovou jízdu, nejlépe mimo město s otáčkami motoru na úrovni 2500-3000 ot./min.

Jak poznat že se vypaluje DPF

Otáčky motoru se i při volnoběhu zvednou na 1000 RPM, můžeme cítit nepříjemný zápach (spálené saze) a auto spustí na plný výkon saharu (chlazení) – v DPF je při vypalování velmi vysoká teplota, proto chladí..

Jak se starat o filtr pevných částic

Filtr pevných částic s aditivy

Nevýhod je ale daleko víc. Jedná se o údržbový systém, tedy je třeba servisně doplňovat aditivum umístěné ve speciální nádržce a samotný filtr má omezenou životnost. Ty první pro EURO 3 se po 80 000 km měnily, ty současné by měly vydržet až 200 000 km.

Jak nejlepe vypalit DPF

K regeneraci dochází po ujetí cca 400 – 1000 km a k jejímu chodu jsou nutné specifické podmínky – alespoň 15-ti minutová plynulá jízda při středních otáčkách motoru (od 2000 do 3000), ideálně se zařazeným vyšším převodovým stupněm.

Jak často čistit DPF filtr

Obecně pak lze říci, že k vyvolání aktivní regenerace DPF dochází, nebo by alespoň docházet mělo, přibližně každých 200 až 1 000 kilometrů.

Jak dlouho regeneruje DPF filtr

Avšak, jak již logika velí, tak tyto nežádoucí usazeniny je potřeba čas od času z tohoto filtru odstraňovat, aby se neucpal. K tomu slouží takzvaná regenerace, která během pár minut dokáže spálit saze i všechny ostatní částice na drobný popel. Přesněji řečeno proces regenerace trvá povětšinou přibližně 10-40 minut.