Jak udělat tinkturu z aloe vera?

Jak se vyrábí tinktura

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Co s kytkou aloe vera

List stačí rozříznout a postižené místo potřít gelem z rostliny. Z aloe si můžeme vyrobit nejen krémy, masky, mýdla a přípravky na vlasy, ale také léčivé přípravky na kožní problémy, balzámy na rty, opalovací prostředky, ale i čisticí přípravky.

Na co je dobrá šťáva z aloe vera

Šťáva z listů aloe vera má skvělé dezinfekční účinky, podporuje tvorbu nových kožních buněk, a proto se nejčastěji využívá pro léčbu popálenin nebo odřenin. Její zázračné účinky oceníte také při léčbě oparů, ekzémů nebo při poštípání hmyzem.

Jak správně řezat aloe vera

Jak správně uříznout list Listy Aloe vera řežeme buď pro množení rostliny, nebo na léčebné využití. Listy je vhodné řezat u středu rostliny, pokud ale nepotřebujeme celý list, můžeme uříznou jen menší část prakticky kdekoliv. Otevřený řez pak sám časem zaschne, aby ochránil rostlinu před infekcí.

Jaký alkohol na přípravu tinktury

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách. Další možností je koupit 80% konzumní líh a naředit ho na 60 %.

Jak dlouho vydrží tinktury

Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.

Jak vyrobit olej z aloe vera

List aloe opatrně odstraníme od stonku, odstraníme boční strany a rozřízneme. Lžičkou nabereme gel, který rozmixujeme. Ve vodní lázni rozpustíme kokosový olej /5 lžic/ a gel z aloe vera rozmixujeme, přídáme kokosový olej a 1 čajovou lžičku vit.

Jak se dělá gel z aloe vera

List Aloe Vera odřízněte úplně u stonku. Nařízněte list podélně. Mezi slupkou a gelem je nepotřebná dužina, po rozříznutí nechte list vyschnout, a pak naberte lžičkou jen gel bez dužiny. Gel smíchejte s kokosovým olejem (při 24 C mění skupenství v tekuté a bude se vám s ním lépe pracovat).

Jak udělat šťávu z aloe vera

Oloupejte kůru a dužinu rozmixujte. V poměru 1:2 smíchejte aloe s medem a na mírném plameni pár minut zahřívejte, ale nevařte. Nechejte zchladnout a přelijte do sklenice. Užívejte kávovou lžičku dvakrát denně před jídlem.

Jakou hlínu na aloe vera

Protože jde o sukulentní rostlinu, která pochází z pouštních oblastí, potřebuje aloe dobře propustný substrát. Ideální je lehká hlinitá půda smíchaná s hrubozrným pískem. Vhodný poměr složek půdy pro pěstování aloe vera je jeden díl dobře uleželého kompostu, jeden díl listové půdy a jeden díl písku.

Proč hnědne aloe vera

Pokud nemá rostlina dostatek vody, listy hnědnou. Naopak přemokření způsobuje černé skvrny na listech, které mohou způsobit i úhyn rostliny.

Jak dlouho se dělá tinktura

Pro sušené byliny je udáván váhový poměr drogy a lihu 1:5. Obecně řečeno, pokud použijeme 90% líh, většinou tím nic nezkazíme, ale pro přímou konzumaci tinktury musíme získanou tekutinu naředit alespoň na poloviční koncentraci. Obvyklá doba macerace je čtrnáct dnů.

Jaký alkohol použít na tinkturu

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách. Další možností je koupit 80% konzumní líh a naředit ho na 60 %.

Jak používat tinkturu

Tinktury si kapeme buď přímo na lžičku nebo do 20 ml vlažné vody či vlažného čaje, necháme chvíli odstát, pak podržíme v ústech a polkneme. Do vody kapeme vždy, pokud nám z nějakého důvodu vadí přítomnost lihu.

Jak vyrobit krém z aloe vera

Ve vodní lázni si rozpustíme kokosový olej, lanolin a včelí vosk. Poté vlijte směs do nádoby mixéru a nechte zchladnout. Vychladlou smět pak 2-3 minuty mixujeme na nejvyšší rychlost. Přilijeme směs destilované vody a gelu z aloe a znovu mixujeme, dokud nám nevznikne hustý bílý krém.

Jak uchovat gel z aloe vera

Gel uchovávejte v nádobě, a to v chladnějším prostředí. Můžete jej také zmrazit v zásobnících na led. V případě potřeby vytáhnete kostku a použijete ji třeba na popáleniny.

Jak dlouho vydrží gel z aloe vera

Gel vydrží v lednici asi týden. Pokud máte zájem prodloužit mu trvanlivost, přimíchejte k němu citronovou šťávu.

Jak použít aloe vera na vlasy

Než zábal nanesete na vlasy, doporučujeme je předtím umýt klasicky šamponem. Poté aplikujte zábal z aloe vera, směs naneste do celé délky vlasů a nezapomeňte ji vmasírovat také do pokožky hlavy. Vlasy následně zabalte do čepice nebo potravinové folie, poté ještě do ručníku a nechte působit 10-20 minut.

Kdy pít aloe vera

Kdy ideálně pít aloe vera gel Největší efekt budete mít, když si aloe vera gel dáte ráno nalačno. Toto ale není bezpodmínečné pro detox. Je to jen „bonus".

Jak uchovat šťávu z aloe vera

Gel uchovávejte v nádobě, a to v chladnějším prostředí. Můžete jej také zmrazit v zásobnících na led. V případě potřeby vytáhnete kostku a použijete ji třeba na popáleniny.

Kdy dát ven aloe vera

K jejímu započetí pěstování je ideální přistoupit v období pozdního jara, kdy teploty dosahují přibližně 20 °C a více. Aloe vera opravdu nemá ráda chlad. Následné řízkování a přesazování je ideální provádět v létě nebo v době, kdy rostlina přeroste svůj květináč. Opět, v dobrých klimatických podmínkách.

Jak zalévat aloe vera v květináči

Jedná se o subtropickou rostlinu, nepotřebuje tedy příliš mnoho vláhy. Aloe vera stačí zalévat jednou týdně menším množství vody. Je-li rostlina přes léto na slunci, např. balkoně, můžete dopřát vody více.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Kde koupit alkohol na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách.

Jak se dělá maska z aloe vera

Pleťová maska z listů aloe

Pěstící masku připravíme z jednoho listu aloe, čajové lžičky tvarohu a medu. Z listu oddělíme zelenou vnější slupku a dužinu propasírujeme přes síto. Gel dobře promícháme s medem a tvarohem, až vznikne hladká hmota. Masku nanášíme hned po vyrobení a necháme působit nejméně deset minut.