Co se pije na Islandu?

Co se nesmí vzít na Island

Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Co si dovézt z Islandu

Mezi oblíbené suvenýry patří samozřejmě tradiční islandské pochoutky, jako jsou sušené ryby, žralok hákarl, skyr, lékořice na všechny způsoby nebo kořalka brennivín. A pak co jiného než kamení a láva nebo případně popel z právě vybuchlé sopky…

Jaké jídlo si vzít na Island

Islandská kuchyně

Potraviny, s nimiž se setkáte nejčastěji, budou různé druhy ryb a mořských plodů, jehněčí maso, brambory a skyr (kysaný mléčný výrobek). Ryby a mořské plody se na Islandu připravují na nesčetně způsobů. Můžete se například setkat se sušeným rybím masem.

Jaké jsou ceny na Islandu

Příklady cen na Islandu:Lístek veřejnou dopravou – 500 ISK.Taxi z letiště do centra Reykjavíku (50 km) – 14 000 ISK.Jídlo v levnější restauraci – 2000 ISK.Půllitr točeného piva – 1000 ISK.Bochník chleba v supermarketu – 350 ISK.Mléko v supermarketu – 150 ISK.Lahev vína v supermarketu – 2500 ISK.

Jaké jsou zásuvky na Islandu

Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské Unii s jedinou výjimkou, a to Irsko.

Jak se obléci na Island

Oblečení: Protože je počasí na Islandu převážně chladnějšího rázu, měli byste si do zavazadla zabalit především zimní či podzimní oblečení (mikinu, svetr, triko s dlouhým rukávem, softshell bundu, nepromokavou bundu). Zapomenout byste pak neměli samozřejmě ani na spodní prádlo, pyžamo a ponožky.

Co se nesmí vyvážet z Islandu

Co se nesmí odvážet z Islandu

Z Islandu si nesmíte odvézt nic z chráněných druhů rostlin, žádné ptáky, ptačí vejce ani skořápky z vajec či ptačí hnízda. Zakázáno je také poškozovat a vyvážet krápníky z jeskyní. Vyvážet se též nesmí (bez zvláštního povolení) jakékoliv předměty historické či archeologické hodnoty.

Jaké boty na Island

Ideální je mít již ozkoušené boty, aby se vám z nich nedělali puchýře při delších tůrách. Tyto „hlavní boty“ musí být nepromokavé, kotníkové, ale zároveň prodyšné. Pokud letíte s přestupem, z vlastní zkušenosti doporučuji, si tyto boty vzít do příručního zavazadla a nebo přímo na sebe.

Jaká je islandská měna

Platidlem na Islandu je islandská koruna (ISK), která se dělí na 100 aurarů. Současný kurz islandské koruny je přibližně 100 ISK = 19 Kč. Směna peněz je na Islandu možná ve všech bankách, na letištích a ve většině hotelů.

Kdy jet na Island

Nejideálnějším obdobím pro návštěvu celého ostrova je léto, které je mezi červnem a srpnem velmi mírné s průměrnými maximy teplot okolo 13oC. Noční teploty téměř vždy klesnou pod 10oC. Teplé letní dny mohou dosáhnout na 20 – 25oC. Nejvyšší zaznamenaná teplota byla v srpnu 1939, a to 30,5oC.

Jaké napětí je v zásuvce

V drtivé většině Evropy se v elektrických zásuvkách můžeme setkat s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz. Oproti tomu v USA je běžné napětí 110 až 120 V, frekvence pak 60 Hz.

Jaké jsou zásuvky v Albánii

V Albánii jsou zásuvky o napětí 220 V a 50 Hz. Zásuvky jsou typu jako u nás.

Na co si dát pozor na Islandu

PŘEHLED NEBEZPEČÍ NA ISLANDU:NÁHLÉ ZMĚNY POČASÍ: na Islandu se počasí může změnit i během několika minut.VELKÉ VLNY: na Islandu jsou místa, kde hrozí nenadále vlny, jakési nenadále jednotlivé tsunami.HORKÉ PRAMENY: jsou přírodním elementem, které na Islandu působí nejvíce zranění mezi turisty.

Co vědět před cestou na Island

Před odjezdem se podívejte na předpověď počasí, oblečte se podle ní a přibalte navíc jednu neprofoukavou a nepromokavou vrstvu. Neberte si deštník, ve větru vám bude k ničemu. Na Islandu může být i v zimě překvapivě ostré slunce, hodit se bude opalovací krém a sluneční brýle.

Jak se stravovat na Islandu

Vedle masa z ovcí je k sehnání i maso hovězí, ale je méně časté a dražší. Islanďané se nevyhýbají dokonce ani koňskému masu. Pokud se budete chtít stravovat levně, počítejte s hamburgery, pizzou, hranolky, sendviči a hot dogy. Vynikající je i řada sladkostí v pekárnách, což je dědictví dlouhé dánské vlády.

Co se vyrábí na Islandu

Největšími průmyslovými odvětvími na Islandu jsou cestovní ruch, rybolov a výroba hliníku. Zemědělský sektor země je v porovnání s jinými státy zanedbatelný. Orná půda zabírá necelé procento rozlohy, hlavními plodinami jsou brambory a pícniny. Dále je rozšířen chov ovcí a skotu.

Jak nejlepe na Island

Asi nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu jsou letní měsíce, tedy přibližně od konce května do začátku září, kdy mohou teploty na ostrově přesáhnout až 20°C. V těchto měsících Slunce takřka nezapadá, a po většinu dne je tak islandská krajina zalita denním světlem.

Kdy je na Islandu noc

Půlnoční slunce

Letní slunovrat probíhá mezi 20. a 22. červnem. Půlnoční slunce, pravý islandský drahokam, nastává těsně po půlnoci a znovu vychází těsně před třetí hodinou ranní.

Proč mají v USA 110v

V mnoha zemích – například USA, Kanadě nebo Mexiku – se dodnes využívá nízké napětí 120 voltů s frekvencí 60 Hz. To vyplynulo z odlišného vývoje elektrických rozvodných sítích. V Americe se elektrická energie distribuuje jiným způsobem než v Evropě.

Jaké jsou zásuvky v Irsku

Napětí pro velkou Británii a Irsko je 230 V, přičemž většina elektrických spotřebičů používá napětí 220 –240 V. Zásuvky ve Velké Británii a Irsku vyžadují jedinečný typ zástrčky se 3 plochými obdélníkovými kolíky.

Jaké je moře v Albánii

Patří k nejchudším evropským zemím, která je však velmi atraktivní destinací pro všechny milovníky divoké panenské přírody. Albánské pobřeží Jónského a Jaderského moře se pyšní starobylými městy, jejichž historie sahá hluboko do starověku, a kde je možné obdivovat četné antické památky.

Jak se domluvit v Albánii

V Albánii se mluví albánsky, na hranicích s Řeckem se domluvíte i řecky. Jinak je samozřejmě možné mluvit anglicky – zejména u mladší generace, a pak také italsky, protože zde existují dávné rodinné vztahy právě s Italy.

Proč jet na Island

Ostrov, kde (nejen) gejzíry tvoří krajinu

Hlavním trhákem a atrakcí číslo jedna je na Islandu bezesporu příroda. Gejzíry, ledovce, jezera, vodopády a řeky. To je pestrá vodní říše. Severoevropský ostrov je doslova protkán vodní soustavou, která je na mnoha místech ovlivňována termální činností pod zemským povrchem.

Co je zakázáno vyvážet z Islandu

Co se nesmí odvážet z Islandu

Z Islandu si nesmíte odvézt nic z chráněných druhů rostlin, žádné ptáky, ptačí vejce ani skořápky z vajec či ptačí hnízda. Zakázáno je také poškozovat a vyvážet krápníky z jeskyní. Vyvážet se též nesmí (bez zvláštního povolení) jakékoliv předměty historické či archeologické hodnoty.

Jak se jezdí na Islandu

Na Islandu se jezdí se vpravo, předjíždí vlevo, Zákaz předjíždění je na křižovatkách, přechodech pro chodce a pokud by ohrozilo ostatní účastníky silničního provozu. Školní a ostatní autobusy mají přednost v jízdě. Zvukové znamení může být použito při předjíždění nebo v případě nebezpečí.