Jak rozpustit Balkansky sýr?

Co se dá udělat z balkánského sýra

Kostičky balkánského sýra se výborně hodí jako posyp na slané koláče, pizzy, oblíbený je také v salátu.

Odkud je balkánský sýr

Balkánský sýr je národním pokrmem ve všech zemí na Balkánském poloostrově. Rumuni, Bulhaři, Bosenci, Srbové, Chorvati, Makedonci, Albánci a Řekové konzumují balkánský sýr v různých úpravách.

Jak dlouho vydrží balkánský sýr

Jak dlouho balkánský sýr vydrží Je to skvělý sýr, který můžete vždy uchovávat v lednici, protože se jen zřídka kdy zkazí. Skladujte ho ve slaném nálevu v zakryté vzduchotěsné nádobě a takto vám zůstane čerstvý týdny nebo dokonce měsíce.

Jak se dělá balkánský sýr

Balkánský sýr patří mezi měkké bílé sýry v solném nálevu. Je vyráběn z pasterovaného kravského mléka s nalévanou vrstvenou skladbou hmoty, s křehkou konzistencí. Celkový obsah sušiny je 42%, tuku v sušině je 48% a obsah soli je 5 – 7 %.

Jak ochutit Balkansky sýr

Sýry nakrájíme na kostičky a přidáme olivový olej, vinný ocet, bylinky (bazalka, pažitka) a jednu pokrájenou cibuli. Vše smícháme a ochutíme pepřem a tzatziky kořením…

Jak se dělá šopský salát

Okurku omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Rajčata a papriky rovněž omyjeme a nakrájíme, cibuli nakrájíme nadrobno, smícháme s olejem a citronovou šťávou, osolíme, opepříme. Šopský salát necháme asi 1 hodinu odležet. Pak salát jemně promícháme a bohatě posypeme strouhaným sýrem.

Jak poznat zkažený balkánský sýr

Co je může prozradit Poznáte je podle zápachu a hořké chuti sýra. Rovněž může dojít k nafouknutí obalu.

Jak tučný je balkánský sýr

Je zde také poměrně hodně tuku, a to až 40% v sušině. Nechybí ani bílkoviny, minerální látky (vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, …) a vitamíny A, E, D a skupiny B. Balkánský sýr je možné zařadit do jídelníčku zdravých osob, které netrpí vysokým krevním tlakem nebo nadváhou.

Jak se pozná zkažený sýr

Zkažený sýr je cítit po kyselém mléku

Čím měkčí a vlhčí, tím rychleji se kazí. Jednoznačným signálem je pak moment, když je sýr cítit po kyselém mléku. Pokud se plíseň objeví na měkkých sýrech, jako je Cottage nebo tavený sýr, odpusťte si je. To samé platí pro sýr strouhaný a krájený.

Jak rozmrazit sýr

Rozmrazování v lednici

Nejšetrnějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem, jak nechat jídlo z mrazáku „povolit“, je, že mu dopřejete noc strávenou v chladničce.

Jak dlouho vydrží nakládaný balkánský sýr

Nakládaný balkánský sýr se sušenými rajčaty

Uzavřené sklenice uchovávejte v lednici. Sýr chutná nejlépe po třech dnech naložení, v lednici ale vydrží až 2 týdny.

Jak si vyrobit sýr

A jaké kroky to jsou Tepelné ošetření mléka a jeho zchlazení na kultivační teplotu, přídavek mlékárenských kultur, přídavek syřidla, krájení, dohřívání, formování, solení a zrání. Toto jsou kroky, které jsou nutné pro výrobu téměř všech sýrů. Je to vlastně postup jejich výroby.

Jak naložit sýr do slaného nálevu

Pro nasolení sýrů je nejvhodnější použít solný nálev v koncentraci 18–20 % soli. V této koncentraci je také nálev odolný proti kažení a možnému napadení nevhodnými mikroorganismy. Pokud obsah soli klesne pod 16 %, může být nálev zdrojem kontaminace. Dobré nasolení sýrů je zásadní pro jejich kvalitu.

Jak ochutit šopský salát

Salát pokapeme olejem, podle chuti okyselíme octem a jemně promícháme. Nakonec posypeme strouhaným balkánským sýrem. Podáváme s bílou vekou jako samostatné jídlo.

Jak vylepšit šopský salát

Ochucení teplého salátu

Rýžové nebo těstovinové saláty dochucujte, ještě když jsou vlažné, zálivka se lépe vstřebá a celý salát příjemně provoní. Do teplých salátů můžete přidat pár kapek vinného octa a pro orientální chuť pár kapek sezamového oleje.

Co se stane když sním zkažený sýr

Mykotoxiny mohou poškodit játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve. V některých případech mohou vyvolat dokonce rakovinotvorné bujení.

Jak vypadá plíseň na sýrů

Někdy se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak – bílá, ohraničená plíseň. Ta se naštěstí nemůže dostat do vnitřku tvrdých sýrů a stačí ji tedy pouze vykrojit, případně lehce potřít zředěným octem. Pokud už ale plíseň chytá i jiné barvy, sýr bez milosti celý vyhoďte.

Který sýr je nejzdravější

Sáhněte po čerstvých nezrajících sýrech – např. Gervais, Lučina, Žervé. Zdraví nejvíce prospívají. Většinou obsahují pouze mléko, siřidlo, smetanu, nejsou přesolené a vápník z nich se v organismu ideálně vstřebá.

Který sýr při dietě

Jak vybrat sýr při redukční dietě

Jednoduchým pravidlem je, vybírat sýry, které mají obsah tuku v sušině do 30 %. Řada takových sýrů je označena zmíněným: light, fitness, figura, silueta. Nevhodnými druhy sýrů je tučný eidam, gouda, ementál, cheddar a některé uzené sýry. Vyzkoušejte kozí sýry.

Jak rozmrazit tvrdy sýr

Sýr zabalte do plastové folie a následně vložte do mrazícího sáčku, v mrazničce pak vydrží až 4 měsíce. Rozmrazte v lednici a spotřebujte během dvou dnů od rozmrazení.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.Želatina.

Jaký olej na nakládaný hermelín

Vybírejte mezi rostlinným řepkovým či slunečnicovým, který je méně chuťově výrazný a nepřebíjí chuť hermelínu. Pokud byste přeci jen chtěli zaexperimentovat s výraznější chutí oleje, šáhněte např. po konopném nebo sezamovém oleji, který má výraznější podtóny.

Jaké mléko na výrobu sýrů

Sýr můžete vyrobit z mléka čerstvě nadojeného, ale také zakoupeného u farmáře či v běžné obchodní síti. Jedno je ale podstatné: musí jít o čerstvé plnotučné mléko, nikoli o mléko trvanlivé a odstředěné.

Jak se dělá sýr z mléka

Mléko zvolna zahříváme pod bodem varu, tedy na teplotu kolem devadesáti stupňů. Poté přilijeme malé množství octa tak, aby se mléko začalo srážet a vytvářet sýrové zrno a syrovátku. Směs při tom opatrně promícháváme. Do olivového oleje přidáme sůl a oblíbené koření nebo sušené či čerstvé bylinky.

Jak dlouho nakládat sýr

Do větší misky vrstvíme sýr a každou vrstvu posypeme kořením a prolijeme olejem. Naložený necháme v chladu odležet nejméně týden.