Jak srazit vlhkost?

Co absorbuje vlhkost

Vynikajícím základem pro domácí sáček na absorbování vlhkosti bude silikonový gel. Najdete jej v papírových sáčcích s nápisem silica gel obvykle připevněným k taškám a botám. Tento minerál má překvapivě vysokou schopnost absorbovat vlhkost.

Jak se zbavit vlhkosti

Základní pravidlo v boji s vlhkostí je – hodně větrat a topit, a to každý den. V domě by se měl udělat průvan, aby se vyčistil vzduch a spolu s ním zmizela z domu i samotná vlhkost. Bez zapnutého topení to ale samozřejmě nepůjde – zahříváním se totiž vlhkost začne odpařovat a díky tomu se při větrání vyžene ven.
Archiv

Jak změřit vlhkost v pokoji

Vlhkoměr (hygrometr)

Jednoduché a nekomplikované je změřit vlhkost vzduchu pomocí vlhkoměru. Měřicí přístroj postavíte a ihned můžete odečíst vlhkost vzduchu na stupnici nebo z displeje. Měřič pro domácí použití má rozsah měření od 0 % (nulová vlhkost vzduchu) do přibližně 90 procent (velmi vysoká vlhkost vzduchu).

Jak srazit vlhkost v bytě

Používejte vhodnou klimatizaci, snižující vzdušnou vlhkost a ventilátory v koupelně i na toaletě. Na vlhké zdi aplikujte biologické přípravky na potlačování nežádoucích plísní. Nesušte v bytě prádlo, nenechávejte vodu v nádobách, počítejte s tím, že z akvária se odpařuje voda do éteru.
Archiv

Co Vysava vlhkost

9 pokojových rostlin pohlcujících vlhkostKAPRADINA. Kapradiny patří mezi nenáročné pokojové rostliny, které pohlcují vlhkost a nevyžadují moc světla.TILANDSIE. Mezi další rostliny proti vlhkosti patří tilandsie.BŘEČŤAN.LOPATKOVEC.CHAMÉDOREA.DYPSIS.FILODENDRON.ZELENEC.

Co nasaje vlhkost

Vaření, sušení prádla nebo koupání, to všechno je vlhkost, která vzniká běžným provozem domu. Ve starých domech vlhkost unikala například netěstnostmi kolem oken, moderní domy mají ale vzduchotěsná okna a dveře. Zároveň se v domácnosti vyprodukuje daleko více vlhkosti než dříve.

Jak se zbavit vlhkosti v ložnici

Nejrychlejším způsobem, jak docílit snížení vzdušné vlhkosti, je samozřejmě už zmiňované vydatné a časté větrání. Jde především o místnosti s náročným provozem, jako jsou koupelny, kuchyně, ložnice či dětské pokoje. Zdůrazňovat potřebu přílivu čerstvého vzduchu je v čase pandemie zbytečné.

Jaké rostliny pohlcují vlhkost

Pomoci mohou i rostliny pohlcující vlhkost

Mají schopnost pohlcovat toxické látky, jako např. xylen, benzen, amoniak a formaldehyd. K těmto rostlinám patří chryzantémy, aloe vera, ledviník, fíkus drobnolistý (benjamin), dracéna, zelenec, chamaedorea, potos a další.

Co nejlépe pohlcuje vlhkost

Kapradiny patří mezi nenáročné pokojové rostliny, které pohlcují vlhkost a nevyžadují moc světla. Ideálním místem pro kapradinu jsou právě vlhké rohy, koupelna, kuchyně nebo vnitřní parapety oken.

Jak se zbavit plísně a vlhkosti

Větrejte, kde můžete

Doma si pravidelně větrejte, a to i v zimě. Po sprchování či praní prádla zavřete dveře do koupelny a vyvětrejte pomocí světlíku. Pokud v koupelně nemáte okno, nebojte se použít elektrický větrák. Čím lépe totiž místnost vysušíte, tím menší je riziko vzniku plísně.

Jakou máte doma vlhkost

Relativní vlhkost vzduchu je nutno udržovat v těch správných hodnotách. Doporučená správná vlhkost v bytě je v zimě 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %. Vždy by se mělo jednat o rozmezí 40 % až 60 %. Je velmi zajímavé, že v některých českých domácnostech je v zimě relativní vlhkost vzduchu pouze kolem 20 %.

Jak se zbavit vlhkosti babské rady

Osvědčené babské rady

Vznik plísně podporuje žehlení s napařováním, sušení prádla v bytě a pára v koupelně. Proto bychom měli větrat několikrát denně, stačí krátce, ale vydatně. Naše babičky používaly na plíseň vápno nebo naředěnou modrou skalici.

Co způsobuje vlhkost

Příčiny vzniku vlhkosti v domě

Zpravidla jde o kondenzaci vodních par, ale i o špatnou údržbu domu, o korozi původní hydroizolace či změnu hladiny podzemní vody.

Jaká je vlhkost v domě

Doporučená správná vlhkost v bytě je v zimě 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %. Vždy by se mělo jednat o rozmezí 40 % až 60 %. Je velmi zajímavé, že v některých českých domácnostech je v zimě relativní vlhkost vzduchu pouze kolem 20 %.