Jak urychlit hojení ječného zrna?

Jak urychlit hojeni ječného zrna

Je hned několik věcí, které můžete udělat pro urychlení procesu hojení nebo pro zmírnění bolesti. Patří mezi ně teplé obklady, peeling očních víček, masáže očí a užívání léků proti bolesti. Pokud máte zrno, které nemizí po dlouhou dobu, nebo pokud se zrno objevuje opakovaně, měli byste se poradit se svým lékařem.
Archiv

Jak probiha odstraneni ječného zrna

Odstranění se provádí v lokální anestezii dle rozsahu a povahy útvaru skalpelem, s následnou suturou (zašitím) rány. U menších afekcí je možné použít metodu elektrokauterizace (odstranění s pomocí elektrického proudu). Exstirpace chalazea je odstranění ječného zrna.

Jak se léčí vlčí zrno

Ječné ani vlčí zrno totiž obvykle nemají dramatický průběh a léčit byste je měli v první řadě šetrnými metodami: přikládat na víčko nahřátý vlhký ručník na pět až deset minut, a to třikrát až šestkrát denně, kromě toho několikrát denně oko i namasírovat.

Co je vlčí zrno

Vlčí zrno (Chalazion)

Jedná se o akutní hnisavý zánět Meibomovy žlázy, uložené v oblasti tarzální ploténky očního víčka. Příznaky zánětu jsou více nápadné, než u ječného zrna. Pozorujeme zarudnutí, bolestivost a zduření. Zaníceno může být i několik žlázek zároveň.
Archiv

Jak dlouho trvá léčba ječného zrna

Ječné zrno netrvá příliš dlouho, zpravidla po 2-4 dnech samo odezní. Žádná specifická léčba ječného zrna tedy nebývá potřeba a hodí se pouze mírnění příznaků. K tomu poslouží například volně prodejné výplachy či oční masti nebo také výplach vychlazeným odvarem z heřmánku, světlíku a sporýše.

Co delat kdyz praskne ječné zrno

Po prasknutí ječného zrna přichází úleva a postupně z oka vytéká hnis. Pravidelně jej odstraňujte z koutků očí. Nejlépe opatrně vytírejte koutky vatičkou namočenou v borové vodě. Podobně fungují i výplachy celého oka.

Jak se zbavit ječného zrna babské rady

K tomu poslouží například volně prodejné výplachy či oční masti nebo také výplach vychlazeným odvarem z heřmánku, světlíku a sporýše. Vedle toho je vhodné přikládat na postižené místo teplý obklad, ten totiž pomůže hnisu, aby se rychleji dostal na povrch, ječné zrno tudíž rychleji praskne, hnis vyteče a dojde k úlevě.

Jak zabránit Ječnému zrnu

Náležitá péče a hygiena očních víček může významně snížit riziko vzniku ječného zrna. Umývejte si oční víčka před tím, než jdete spát, zvláště používáte-li oční make-up. A jestliže někdy trpíte blefaritidou, včasné ošetření tohoto problému u očních víček také může pomoci předejít vzniku ječného zrna.

Co je nejlepší na ječné zrno

Ječné zrno obvykle nevyžaduje speciální léčbu, do několika dní samo praskne a nepředstavuje pro náš zrak vážné nebezpečí. Speciální kapky nebo masti na ječné zrno neexistují, ideální léčbou jsou přípravky na podrážděné oči s dezinfekční složkou.

Jak se přenáší ječné zrno

Bakterie, které ječné zrno vyvolávají se mohou přenášet. U ječného zrna u dětí infekčnost spočívá především v mnutí očí rukama, kdy se mohou bakterie do oka zanést. Kromě ječného zrna může vzniknout i neinfekční vlčí zrno u dětí, které je od ječného zrna třeba odlišit.