Jak zkontrolovat SPZ?

Co lze zjistit z SPZ

Vzhledem k přísným právním předpisům tykajícících se ochrany osobních údajů nelze dohledat žádné údaje o majiteli vozidla na základě SPZ ani VIN vozidla. Státní orgány a některé soukromé společnosti (např. pojišťovny) tuto možnost mají, ale bez souhlasu majitele vozidla nesmějí jeho osobní údaje nikomu předávat.
Archiv

Jak poznat odkud je SPZ

SPZ podle krajůA – Praha.B – Jihomoravský kraj.C – Jihočeský kraj.E – Pardubický kraj.H – Královéhradecký kraj.J – Kraj Vysočina.K – Karlovarský kraj.L – Liberecký kraj.

Jak přidělat podložku pod SPZ

Tabulku registrační značky nejprve zasuňte pod spodní hranu v horní části nosiče RZ, poté přitiskněte do rámu nosiče RZ. Posuvné zámky, které jsou umístěny v dolní části nosiče RZ zmáčkněte směrem nahoru natolik, dokud neuslyšíte zřetelné cvaknutí. Poté zajistěte registrační značku zajišťovacím klipem (viz obrázek).

Jak zjistit jestli je auto v provozu

Informace z registru vozidel lze získat online zde.

Informace z registru vozidel získáte nejjednodušeji na webu Cebia.com po zadání VIN kódu. Ve výpisu historie vozu získáte data z registru vozidel přehledně zobrazena.

Jak zjistit jestli mám zaplacené povinné ručení

Pokud si nejste jisti, zda máte platné pojištění nebo u jaké pojišťovny jste povinné ručení sjednali, můžete to ověřit pomocí SPZ. Za tímto účelem existuje webový portál ČKP*, kam stačí zadat SPZ a datum k jakému pojištění hledáte, takže třeba to momentální. SPZ je zkratka pro státní poznávací značku.

Kdo je majitelem auta

V řeči zákona rozlišujeme mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla. Definice vlastníka je přitom nabíledni – vozidlo fyzicky vlastní a ve velkém technickém průkazu je zapsaný jako vlastník. Vedle toho provozovatel vozidlo fyzicky nevlastní, ale aktivně se podílí na jeho provozu.

Co znamená k na SPZ

V dolní části pruhu pak může být nápis Great Britain, GB, United Kingdom, UK, Wales, Cymru, CYM, England, ENG, Scotland nebo SCO. A aby toho nebylo málo, každý nápis může být jak bílou, tak žlutou barvou.

Co znamená T na Espezetce

Současná podoba se používá od roku 2001, kdy písmeno určuje jeden ze 14 krajů. Praha má vyhrazeno písmeno A, Středočeský kraj S, Moravskoslezský T a tak dále (podrobněji viz tabulka).

Jak je to s SPZ na nosič kol

Třetí značka na nosič kol od roku 2016

Tato značka má stejné znění jako SPZ Vašeho vozidla. Jediným rozdílem je, že za třetím znakem nejsou vylepené nálepky STK, ale jsou zde vyraženy dvě hvězdičky. Třetí značka vydaná úřadem je totožná svými rozměry, provedením i použitým typem písma, jako zbylé značky na vozidle.

Jak dlouho trvá vyřízení SPZ

Duplikát značky nedostanete ihned, značka se musí vyrobit. Doba vyhotovení SPZ bývá 14 dní. Některé registry vozidel požadují při podání žádosti o výrobu SPZ předání obou registračních značek.

Jak zkontrolovat auto

Prohlídka podvozkuTrvejte na prohlídce podvozku vozidla na zvedáku nebo rampě.Zkontrolujte míru koroze karoserie, podvozkových dílů a výfuku.Hledejte případné deformace nebo svary, které nepocházejí od výrobce – na nosnících, podbězích a prazích.

Co kdyz nemám Zaplacene povinné ručení

Až 40 000 Kč pokuta za neplatné povinné ručení

Nesjednání pojištění je jednoznačným porušením zákona, a proto musí být potrestáno. Pokud řidič nepředloží zelenou kartu při silniční kontrole, hrozí mu bloková pokuta na místě až 1 500 Kč nebo ve správním řízení až 3 000 Kč.

Co se stane kdyz zapomenu zaplatit povinné ručení

Pokud z nějakého důvodu zapomenete zaplatit povinné ručení, pojišťovna vás na tuto skutečnost písemně upozorní. Když dlužnou částku ihned zaplatíte, nic se neděje. Samozřejmě se může stát, že se dopis nebo e-mail někde ztratí. Další upomínky už mohou být zpoplatněny.

Kdo je zodpovědný za technický stav vozidla

Jak jsme si již řekli, tuto povinnost má tedy vlastník vozidla nebo osoba, která je jako provozovatel zapsána v registru silničních vozidel.

Za co zodpovídá provozovatel vozidla

Za auto odpovídá provozovatel, i když přestupek spáchá někdo jiný, potvrdil Ústavní soud. Ústavní soudci se problémem zabývali z podnětu Krajského soudu v Ostravě, podle kterého zákon v podstatě přenáší na provozovatele auta odpovědnost za případné pochybení jiného člověka, který usedl za volant.

Kdo má s na SPZ

Kódy krajů – registrační značky

KRAJ kód
Hlavní město Praha písmeno A
Středočeský písmeno S
Ústecký písmeno U
Liberecký písmeno L

Co to znamená zkratka GB

GB – zkratka pro Gigabyte.

Co znamená EL na SPZ

Majitelé elektromobilů, hybridů (do 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr) a automobilů na vodíkový pohon si budou moci nově od 1. dubna vyzvedávat speciální registrační značky, začínající písmeny „EL”. Ty je budou opravňovat k čerpání výhod spojených s užíváním „ekologických vozidel”.

Jak má vypadat SPZ

Značky musí vždy obsahovat alespoň jedno písmeno (to nejvíce vlevo je vždy kód kraje) a alespoň jednu číslici. Písmena a číslice mohou být nakonec různě zpřeházena, třeba 1AD 01A5, 9A2 380Z, 111 AB01 apod. Všechny různé kombinace umožňují vydat pro celou Českou republiku 20 900 118 400 platných neopakujících se značek.

Co nemůže být na SPZ

Registrační značky platné od roku 2001

Současné registrační značky tvoří 5 až 8 znaků – číslic a písmen s výjimkou písmen G, O, Q a W. Vynechána mohou být i písmena, pokud by výsledná RZ měla nevhodný nebo nežádoucí obsah (např. vulgární slova, zkrátka zakázané organizace apod.).

Co je potreba k vymene SPZ

Výměna SPZ – potřebné doklady:Originál velkého technického průkazu.Originál malého technického průkazu.Pokud jste nahlásili odcizení značek – protokol od policie ( originál, Vám bude vrácen )Zbývající značka.Podepsaná plná moc – není třeba ověřená ( ke stažení ) *

Co musím zkontrolovat před jízdou autem

Kontrola vozidla před jízdou.Kontrola motorového prostoru:Kontrola kol a pneumatik:Kontrola technické platnosti auta.Čistota skel a světlometůPovinná výbava vozidla.Kontrola světel na vozidle.Doklady potřebné k řízení vozidla.

Na co si dát pozor při koupi auta

Nejprve se udělejte statickou prohlídku, při které je třeba auto pořádně prolézt zvenku i zevnitř.Prověřte všechna čísla a papíry.Pořádně obejděte karoserii.Zkontrolujte provozní kapaliny.Důkladně prohlédněte interiér.Zkontrolujte elektroinstalaci.Poslechněte motor.

Jak dlouho může být auto bez povinného ručení

Vůz může v depozitu setrvat rok a půl (tj. 18 po sobě jdoucích měsíců) a po tuto dobu s ním nesmíte jezdit. Před vyzvednutím značek z depozitu zkontrolujte platnost technické kontroly, případně zařiďte novou a sjednejte si povinné ručení. Budete totiž potřebovat zelenou kartu.

Jak zjistit zda je zaplacené povinné ručení

Pokud si nejste jisti, zda máte platné pojištění nebo u jaké pojišťovny jste povinné ručení sjednali, můžete to ověřit pomocí SPZ. Za tímto účelem existuje webový portál ČKP*, kam stačí zadat SPZ a datum k jakému pojištění hledáte, takže třeba to momentální. SPZ je zkratka pro státní poznávací značku.