Co jedí svinky?

Co žere Svinka

Živí se rozkládajícími se zbytky rostlin a živočichů. Svinky jsou světloplaché. Žijí na temných vlhkých místech (pod kameny, padlými kmeny,…), kde tvoří skupinky až 20 jedinců různého stáří. Vyskytují se především v Evropě a Severní Americe, ale některé druhy i na jiných místech světa.

Jak se zbavit svinek ve skleníku

Prostory s častějším výskytem svinek (sklepy, skleníky, pařeniště) pravidelně konrolujeme, čistíme rostliny a odstraňujeme jejich odumřelé části. Pokud se svinky například ve skleníku vyskytují v nadměrném množství, nabídneme jim denní úkryt, který kontrolujeme a vyprazdňujeme na kompost.

Jak dlouho žije Svinka

Svinky a stínky žijí obvykle dva až tři roky. Samičky kladou snůšky jednou až dvakrát ročně, v průběhu léta. Malá vajíčka pak nosí nalepená na spodní straně těla a opatrují je, dokud se z nich nevylíhne drobotina.

Čím se živí Stínky

Mezi její potravu patří tlející rostliny. Často bývá kořistí pavouků z rodu šestiočka, respektive celosvětově rozšířeného druhu šestiočka velká (Dysdera crocata). Evropští štíři rodu Euscorpius tvoří jejich další významné přirozené predátory. Někteří štíři a další predátoři nejsou schopni stínky lovit.

Jak se zbavit svinky v domácnosti

Co stínky a svinky odpuzuje Česnek, skořice, máta peprná, oregano, ocet, kávová sedlina, chilli papričky a kajenský pepř mohou narušit čich stínek a svinek a maskovat vůně, které je přitahují. Mlsní korýši se tak budou držet dál od chráněné oblasti.

Jak se zbavit svinek v bytě

Stínky a svinky: Jak se jich zbavitKlasickým postupem je vysíření sklepa sirnými knoty.Nastraženým rozkrojeným jablkem, mrkví nebo bramborou je můžete nalákat na jedno místo – pak už je stačí přenést na zahradní kompost, kde vám stínky a svinky udělají dobrou službu.Nejlépe funguje prevence.

Jak se zbavit svinky v bytě

Stínky a svinky: Jak se jich zbavitKlasickým postupem je vysíření sklepa sirnými knoty.Nastraženým rozkrojeným jablkem, mrkví nebo bramborou je můžete nalákat na jedno místo – pak už je stačí přenést na zahradní kompost, kde vám stínky a svinky udělají dobrou službu.Nejlépe funguje prevence.

Jak vypadá Svinka

Svinky jsou suchozemští korýši řádu Isopoda. Většinou jsou šedavé 0.6 – 1,2 cm dlouhé a asi poloviční šířky. Jejich tělo je pokryto řadou ploten spojených ohebnou blánou. jsou-li vyrušeny svinují se do kuličky jako malí pásovci.

Jak se zbavit svinek

Svinky i stínky jsou pomalé a snadno je lze zamést a vynést ven, pomůže i vysavač. Pokud se jich štítíte, zasáhněte insekticidním sprejem na bázi permethrinu. I když nejsou hmyz, zabije je. Pravidelně tříďte ovoce, aby nehnilo.

Co jsou Stinky

Navzdory svému názvu, Svinky (Armadillidium vulgare), někdy nazývané Stinky (Porcellio scaber), nejsou ve skutečnosti hmyz. Jedná se o suchozemské korýše.

Co okusuje ředkvičky

Nejvíce dřepčíci škodí na vzcházejících ředkvičkách, ředkvích a na pekingském zelí. Nejvhodnější ochranou je včasné (ihned po výsevu) překrývání záhonů netkanou textilií. Osvědčují se i žluté lepové desky umístěné v blízkosti rostlin. Dřepčíci nemají rádi stále vlhkou půdu.

Proč jsou ředkvičky do květů

Ředkvičky jsou tzv.

Krátkodenní rostliny mají tendenci vybíhat do květu v době, kdy délka dne přesáhne hraniční délku (ovykle 10 – 14 hodin). Některé odrůdy v době, kdy je den delší (v létě), netvoří bulvičku, ale rychle vyhánějí do květu. To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd.

Jak zahubit dřepčíky

Na listy se dá aplikovat i dřevěný popel (nejlépe za rosy), to se mi osvědčilo hlavně u košťálovin, u růžičkové kapusty navíc popel působí příznivě na pevnost růžiček. Případně můžete k odpuzení použit i něco nechutného, jako třeba odvar z pálivé papriky. Účinnost zvýšíte přidáním trochy alkoholu a mazlavého mýdla.

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Jak často zalévat ředkvičky

Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně.

Jaký postřik na Dřepčíky

Mezi účinné syntetické přípravky proti dřepčíkům patří požerový jed Karate s technologií Zeon. Dále kontaktní jed Mospilan a systémový postřik Fast M, který proniká do listového pletiva a chrání obě strany listů. Na polích se jako ochrana proti dřepíkům používá mořené osivo.

Co je molice

Molice (Aleyrodoidea) je nadčeleď velmi drobného hmyzu. Molice jsou drobný, bílý, okřídlený hmyz se dvěma páry křídel. Podobně jako všichni mšicosaví se i molice živí rostlinnými šťávami. Jejich ústní ústrojí (bodavě sací) je tomuto způsobu života přizpůsobené.

Jak poznam že už jsou ředkvičky

Ředkvičky. Ředkvičky rostou velmi rychle a nikdy by neměly zůstávat v půdě déle než šest týdnů. Jinak ztratí svou typickou chuť; budou dřevnaté, příliš měkké a hrozí, že prasknou. Pokud mají hlízy velikost asi 2–3 cm, můžete je sklízet opatrným vytažením ze země.

Proč některé ředkvičky pálí

U ředkviček a ředkví to určitě platí. Typickou štiplavou chuť jim dávají hořčičné silice, které se uvolňují při porušení buněk, tedy při krájení a kousání. Jejich role je pro samu rostlinu velmi významná, jsou jejím ochranným štítem proti napadení vetřelci zvenčí.

Jak zničit Dřepčíka

Jak dřepčíky zlikvidovat

První osvědčenou zbraní proti dřepčíkům jsou vždy žluté lepové desky, např. značky Stopset. Dřepčíky totiž jako mnoho jiných škůdců přitahuje žlutá barva. Žluté pásky zapíchnuté do zeminy v blízkosti rostlin fungují jako signalizace výskytu broučků a zároveň je bezpečně lapají.

Jak zabít molice

Pokud ale prevenci podceníte a molice se u vás na rostlinách objeví, je třeba rychle jednat. Místo insekticidů sáhněte raději po biologických zbraních. Zdatnými soupeři je totiž jinak neškodný hmyz, a to buď slunéčko Delphastus pusillus, parazitická vosička Encarsia formosa nebo dravá ploštice Macrolophus caliginosus.

Jak skodi molice

Molice skleníková

Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob.

Proč nerostou ředkvičky

To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.

Proč jíst ředkvičky

Ředkvičky obsahují velké množství vitamínu C, vlákninu a draslík, vylepšují peristaltiku střev, působí proti vzniku ledvinových a žlučových kamenů, uvolňují hleny při katarech horních cest dýchacích a také snižují cholesterol. Jsou plné vody a je prokázán i jejich velmi pozitivní účinek při redukčních dietách.

Jaký postřik na dřepčíky

Mezi účinné syntetické přípravky proti dřepčíkům patří požerový jed Karate s technologií Zeon. Dále kontaktní jed Mospilan a systémový postřik Fast M, který proniká do listového pletiva a chrání obě strany listů. Na polích se jako ochrana proti dřepíkům používá mořené osivo.