Jak poznat Psenici?

Jak poznat pšenici od ječmene

Pšenice je bez vousků, dá nám mouku na housku. Víš, jak poznáš žita lán Vousy trčí do všech stran. Ječmen pořádek má rád, vousy češe do dvou řad.
Archiv

Jak poznat žito od pšenice

Žito je vedle pšenice druhou nejčastěji používanou obilovinou pro výrobu mouky. Zatímco pšeničné mouky jsou jasně bílé nebo lehce nažloutlé barvy, žitné mouky charakterizuje našedlá až šedohnědá barva. Nejčastěji se používají na výrobu chleba.
Archiv

Jak vypadá klas pšenice

Na hladkém a lysém dutém stéble s hladkými kolénky vyrůstají čárkovité listy s prodlouženými jazýčky a oušky. Květenství je čtyřhranný nepravý klas s klásky po 2–4 kvítcích. Pleva je vejčitá, kýlnatá s jedním zoubkem, pluchy bez osin nebo nahoře osinaté (pšenice vouska).

Jak poznat ječmen a žito

Žito je úzce spjato s ječmenem a jejich rozlišení je obtížné. Žito má tendenci být delší a štíhlejší než ječmen nebo pšenice a vyznačuje se delšími vousy. … Žito se v Evropě hojně používá k výrobě chleba, piva a krmiv.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi obilím a Obilninou

Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna. Správně bychom tedy měli používat pojem obiloviny, užíváme-li tento termín ve vztahu k výživě člověka.

Co je z ječmene

Nejkvalitnější část produkce (v Česku asi 30 % jarních ječmenů) slouží k výrobě sladu. V antice byla ječná kaše běžným jídlem, dodnes se konzumuje na Blízkém Východě. V Evropě ječmen z přímé konzumace vytěsnila hlavně pšenice. Běžné jsou však ječné kroupy a krupky, sloužící jako přísada do polévek a dušených jídel.

Jak vypadá žito

Je to jednoletá nebo dvouletá obilovina, která dorůstá výšky 60 až 150 cm. Ve výjimečných případech dosahuje výšky až 2 m. Stébla jsou trsnatá, přímá, lysá a nahoře jsou pýřitá. Stébla mají 3–6 kolének, které rozdělují stéblo na jednotlivé články (internodia).

Co se dělá s obilim

Celosvětový podíl obilovin na lidské výživě je odhadován na 60–70 %. Světová produkce obilnin (bez rýže) v sezóně 2009/2010 byla téměř 1 800 milionů tun, z toho bylo 34 % použito na výrobu jídla, 42 % na výrobu krmiva, 16 % na průmyslové využití (např. výroba biopaliv) a zbytek uskladněn.

Kdy se sklízí pšenice

Sklizeň pšenice probíhá obvykle od druhé poloviny července. Musí se sklízet v plné zralosti. Pokud je zralá pšenice vystavena opakovaně dešti, dochází ke snížení její kvality a tím pádem k jejímu znehodnocení. To je také hlavní důvod, proč se musí sklízet někdy i pozdě do noci.

Jaký stonek má pšenice

Významné tržní obilniny, jakou je pšenice, žito a ječmen, patří do čeledi lipnicovitých (Poaceae). Charakteristickou vlastností této čeledě jsou adventivní kořeny, dutý nadzemní stonek a nevětvený článkovaný stonek.

Co to jsou obilniny

Obilniny jsou rostliny z čeledi lipnicovité, využívané, šlechtěné a pěstované především pro svá semena – zrna či obilky. Obilí, obiloviny, také cereálie slouží především k lidské výživě. Opylení je převážně větrosnubné. Obilovina ve formě obilky představuje hlavní produkt obilnin.

Jak poznat obilniny

Většina druhů vytváří několik odnoží. Pochva listů vyrůstající z kolének přechází v listovou čepel s rovnoběžnou žilnatinou. Na rozhraní pochvy a čepele vyrůstá jazýček a čepel je zakončena oušky. Tvar jazýčku a oušek může být rozlišovacím znakem některých obilnin (pšenice, ječmen, žito, oves).

Co se dělá z žita

Zrno se používá na chlebovou mouku, jako náhražka kávy (melta), k výrobě perníků, jako krmivo či se z něho vyrábí alkohol (gin). Žito obsahuje lepek. Křížením žita a pšenice vznikl mezidruhový kříženec tritikále zvaný žitovec. Žito není opylováno hmyzem, ale větrem.

Co je to obilnina

Obilniny jsou rostliny z čeledi lipnicovité, využívané, šlechtěné a pěstované především pro svá semena – zrna či obilky. Obilí, obiloviny, také cereálie slouží především k lidské výživě. Opylení je převážně větrosnubné. Obilovina ve formě obilky představuje hlavní produkt obilnin.

Proč pít ječmen

Šťáva z mladého ječmene je opravdu super potravinou. Je v ní 4x více vápníku, než je v mléce, 22x více železa než ve špenátu a tolik bílkovin, jako najdete v kvalitním steaku. Obsahuje také esenciální aminokyseliny, více než 12 minerálů a 13 různých vitamínů (včetně vitamínu K).

Kde se v ČR pěstuje žito

Žito se v České republice nejvíce vyskytuje v jižních, východních a západních Čechách a to hlavně v jejich podhorských oblastech.

Jak dlouho se vaří pšenice

Jakmile pšenice ve vodě nabobtná, dáme ji vařit na mírný oheň. Doba vaření se pohybuje kolem 25 – 45 minut podle intenzity na vařiči. Někdo nechává zrnka úplně změknout. Někdo zase má rád specifickou konzistenci, při níž je pšenice úplně měkká ale vnější obal při zmáčknutí lehce lupne.

Jak poznat zralé obilí

Měření probíhá v zemědělském provozním vlhkoměru. A dá se poznat zralost i pouhým okem „Okem plnou zralost obilovin poznáme tak, že se klas takzvaně zaháčkuje, to znamená, že se ohne směrem dolů a že více než 75 procent nejhořejších kolének je zaschlých“ upřesnil agronom.

Jaký je rozdíl mezi krmnou a potravinářskou pšenicí

U pšenice rozhoduje obsah lepku, u brambor velikost – malé jsou krmné. Byly i průmyslové brambory s vysokým obsahem škrobu pro lihovary, na výrobu škrobu, také na zkrmení. Do krmných brambor se dávají i ty nějak poškozené.

Jaké květenství má pšenice

Květenstvím je kláskový lichoklas s obilkami s výraznou podélnou rýhou. Květů v klásku je 2 až 5. Plevy jsou široké, mnohožilnaté.

Co je to tvrdá pšenice

Tvrdá pšenice má oproti běžné pšenici vyšší obsah bílkovin (minimálně 14 %). Jak už sám název napovídá, tento druh pšenice má tvrdší zrno, to ale neznamená, že pečivo je tvrdé nebo tuhé!

Co se pali z pšenice

K výrobě obilné whisky se používá převážně kukuřice a pšenice. Procesem sladování se aktivují enzymy a maximalizuje se podíl škrobu, který se pak přemění na cukr a následně na alkohol. Pokud se při vysoušení zrní pálí rašelina, tak bude mít výsledná whisky kouřovou příchuť.

Co je to Obilka

Obilka (caryopsis) je suchý nepukavý plod lipnicovitých rostlin. Je složena z obalových vrstev (ektosperm), endospermu (bílek) a embrya (klíček, zárodek). Na vnější straně endospermu je aleuronová vrstva vzniklá vysycháním vakuol s bilkovinnými látkami.

Jak chutná ječmen

Zajímavé je, že on vlastně skoro žádnou chuť nemá. Je to spíše o té vůni čerstvě posekané trávy, která ne každému vyhovuje.

Jak jíst ječmen

Výborně stravitelná je i šťáva neboli džus z mladého ječmene, kterou můžete snadno míchat s vodou nebo džusem. Kdo si chuť ječmene neoblíbí, může sáhnout po tabletách obsahujících prášek ze sušených rostlinek. Obvyklá doporučená dávka je 1 čajová lžička prášku 2 – 3x denně, u dětí do 40 kg postačí polovina dávky.