Kde se narodil Remek?

Kde bydli Remek

Dnes žije jako penzista v Praze. Je po něm pojmenována planetka číslo 6149, objevená rovněž na Kleti. Většina experimentů, které dělal kosmonaut Remek na palubě orbitální stanice Saljut 6, proběhla dobře a jejich autoři v nich dál pokračovali. Je zajímavé, že žádný rozdíl v pěstování řas na Zemi a v kosmu se nezjistil.

Co se stalo v roce 23 1978

2.3. 1978 – Vladimír Remek letí jako první Čechoslovák do vesmíru – Kalendárium – Dny české státnosti.

Kdy letěl Remek do kosmu

Gubarev s Remkem přistáli 10. března 1978, jejich let trval 7 dní, 22 hodin a 16 minut a byl jedním z vrcholů kosmonautiky Československa. Vladimír Remek byl 87. člověk ve vesmíru a první z jiného státu než ze Sovětského svazu či USA.

S kým letěl Remek

Po mnohaměsíčním tvrdém výcviku dvou posádek nakonec jen několik dnů před startem Praha rozhodla, že do vesmíru se vydá Remek. Letěl s velitelem Alexejem Gubarevem na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Během pobytu ve vesmíru provedl řadu experimentů připravených československými vědci.

Kdo je Remek

Vladimír Remek (* 26. září 1948 České Budějovice) je bývalý vojenský pilot a jediný československý kosmonaut ve vesmíru, Hrdina Československé socialistické republiky a Hrdina Sovětského svazu. Je 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, což bylo úspěchem československé kosmonautiky.

Jak dlouho byl Remek ve vesmíru

7 d 22 h 17 minVladimír Remek / Čas strávený ve vesmíru

Co se stalo v roce 1979

května – Při havárii po startu dopravního letadla McDonnell Douglas DC-10 z Chicaga do Los Angeles zahynulo všech 271 osob na palubě. 2. června – Papež Jan Pavel II. přijel na devítidenní návštěvu rodného Polska a stal se prvním papežem, který navštívil komunistickou zemi.

Kdo byl Remek

Vladimír Remek (* 26. září 1948 České Budějovice) je bývalý vojenský pilot a jediný československý kosmonaut ve vesmíru, Hrdina Československé socialistické republiky a Hrdina Sovětského svazu. Je 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, což bylo úspěchem československé kosmonautiky.

Čím se proslavil v Remek

Vladimír Remek se stal v roce 1978 prvním člověkem ve vesmíru, který nepocházel z USA nebo SSSR. Na sovětskou vesmírnou stanici letěl na palubě kosmické lodi Sojuz 28 a ve vesmíru prožil celkem 7 dní a 22 hodin.

Kdy byly naposledy uhelné prázdniny

V lednu 1979 byly v Československu vyhlášeny celostátní uhelné prázdniny. Celá ekonomika byla těžce postižena vlnou silných mrazů, které náhle udeřily v noci z 31. prosince 1978 na 1. leden 1979.

Co se stalo v roce 1980

Rok 1980 byl rokem velkých sportovních událostí a nenápadných politických posunů. Poprvé můžeme projet po dálnici z Prahy až do Bratislavy, ve světě jsou vymýceny pravé neštovice a v New Yorku je zastřelen John Lennon.

Kdo byl prvním člověkem ve vesmíru

Jurij Gagarin spatřil 12. dubna 1961 jako vůbec první člověk Zemi z vesmíru, což se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí lidstva.

Kde je v Česku největší zima

Absolutně nejnižší teplotu vzduchu, a tedy oficiální československý, respektive český rekord, zaznamenali právě v Litvínovicích u Českých Budějovic – minus 42,2 stupně Celsia. Také jinde v jižních Čechách poklesla rtuť teploměru hluboko, v Třeboni až na minus 41,5 stupně Celsia.

Co vzniklo v roce 1982

Přeneste se o pár desítek let zpět a dozvíte se, že v roce 1982 vznikl první počítačový virus, na trh byla uvedena Tatra 815, poprvé vystoupil Jaromír Nohavica, konal se pohřeb Leonida Iljiče Brežněva, vznikly filmy S tebou mě baví svět či Sněženky a machři.

Co se stalo v roce 1981

Články v kategorii „Události roku 1981“Americká rukojmí v Íránu.Atentát na Anvara as-Sádáta.Atentát na Jana Pavla II. ( 1981)Atentát na Ronalda Reagana.

Co se stalo 12 dubna 1961

První pilotovaný let do vesmíru uskutečnil 12. dubna 1961 sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Gagarin obkroužil Zemi za 1 hodinu a 48 minut na palubě kosmické lodi Vostok 1. Gagarinův let otevřel novou éru v historii průzkumu vesmíru a Gagarin se stal slavnou postavou na celém světě.

Jaká byla nejnižší teplota v České republice

Nejnižší absolutní teplota v ČR byla naměřena v průběhu dlouhé a velmi mrazivé zimy dne 11. února 1929 v Litvínovicích. Amatérský meteorolog Jaroslav Maňák tehdy naměřil ve Stecherově mlýně teplotu -42,2 °C.

Kde je nejnižší teplota na světě

ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK

Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů.

Co se stalo v roce 1983

V roce 1983 Československem otřásl historicky největší únos našich občanů. Ve světě pak silný rozruch způsobilo sestřelení korejského civilního letadla Sověty. Létat bylo tehdy poněkud nemoudré – taková koncentrace únosů, atentátů a neštěstí se vymyká všem statistikám.

Co se stalo v roce 1982

Věda a uměníbřezna – přistála na Venuši sonda Veněra 14.března – přistála na Venuši sonda Veněra 13.přijata norma RFC-821 o SMTP.byla formulována prionová teorie.objeven nový chemický prvek – meitnerium.historické centrum Jihlavy bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervacípoprvé byl užit termín bod G.

Jak se jmenovala první opice ve vesmíru

První opicí na oběžné dráze byl na lodi Mercury-Atlas 5 v r. 1961 šimpanz Enos. Američané vypustili opice na orbitu ještě v r. 1969 při misi BIOS 3 a v r.

Kde je nejtepleji v ČR

Nejteplejší místo Česka je v centru Prahy, může za to hlavně od přírody na české poměry dosti teplé klima + silný efekt tepelného ostrova, průměrná lednová teplota je −0,2 °C a červencová 19,7 °C.

Kde je teď nejvetsi horko

Nejvyšší kdy na Zemi naměřená teplota je 56,7 °C, která byla naměřena v roce 1913 v Údolí smrti v USA.

Co se stalo v roce 1984

listopadu – Byla zahájena Operace Mojžíš, při níž bylo ze Súdánu do Izraele přemístěno kolem 8 000 etiopských Židů. 3. prosince – Při havárii americké chemické továrny v indickém Bhópálu zahynulo kolem 8 000 lidí. IBM uveřejnil systém TopView, který se však stal neúspěšným a byl nahrazen DESQview.

Co se stalo v roce 1985

3. října – Z Kennedyho vesmírného střediska odstartoval ke svému prvnímu letu raketoplán Atlantis. 13. listopadu – Mohutná erupce kolumbijské sopky Nevado del Ruiz a následné zaplavení města Armero a dalších vzniklými lahary si vyžádaly více než 25 000 lidských životů.