Na co si dát pozor na Islandu?

Co si zabalit na Island

Co si sbalit s sebou

Neberte si deštník, ve větru vám bude k ničemu. Na Islandu může být i v zimě překvapivě ostré slunce, hodit se bude opalovací krém a sluneční brýle. Mimo letní sezónu v přírodě se budete leckde pohybovat po zmrzlém sněhu, určitě proto mějte dobré nepromokavé boty a pro jistotu si přibalte nesmeky.
Archiv

Co se jí na Islandu

Národním jídlem je hákarl (kvašené žraločí maso), které má specifický zápach a neobvyklou chuť. Islanďané připravují i velrybí maso, především z plejtváka malého. Národním jídlem je také skyr, zakysaný mléčný produkt podobný jogurtu. Konzumují jej neochucený bílý, ale i sladký s různým ovocem.

Jak nejlepe na Island

Asi nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu jsou letní měsíce, tedy přibližně od konce května do začátku září, kdy mohou teploty na ostrově přesáhnout až 20°C. V těchto měsících Slunce takřka nezapadá, a po většinu dne je tak islandská krajina zalita denním světlem.

Proč jet na Island

Ostrov, kde (nejen) gejzíry tvoří krajinu

Hlavním trhákem a atrakcí číslo jedna je na Islandu bezesporu příroda. Gejzíry, ledovce, jezera, vodopády a řeky. To je pestrá vodní říše. Severoevropský ostrov je doslova protkán vodní soustavou, která je na mnoha místech ovlivňována termální činností pod zemským povrchem.

Co si koupit na Islandu

Co koupit. Island nepatří ke klasickým nákupním destinacím, přesto si odtud můžete odvézt pěkný dárek nebo suvenýr. K těm nejtypičtějším patří třeba pletené oblečení z vlny, jako jsou vlněné svetry zvané lopapeysa, čepice nebo rukavice, ale také keramika, skleněné výrobky či šperky ze stříbra nebo lávového kamene.

Kde se najíst na Islandu

Kde se najíst na Islandu

Mezi nejlépe hodnocené podniky patří například Reykjavik Kitchen, Old Iceland restaurant nebo 101 Reykjavik Street Food. Fanoušky gastronomie určitě potěší fakt, že v Reykjavíku se nachází restaurace Dill, která v roce 2017 získala Michelinskou hvězdu.

Kdy je na Islandu noc

Půlnoční slunce

Letní slunovrat probíhá mezi 20. a 22. červnem. Půlnoční slunce, pravý islandský drahokam, nastává těsně po půlnoci a znovu vychází těsně před třetí hodinou ranní.

Kdy je na Islandu nejtepleji

Nejteplejším měsícem v roce je červenec s průměrnými denními teplotami 9 – 14 stupňů Celsia. Srpen je jen nepatrně chladnější (teplota 8 – 13 stupňů). Pokud si chcete užít co nejvíc světla, zvolte pro cestování červen, který je typický pro svůj nikdy nekončící den (světlo je zde 24 hodin denně).

Kdy je na Islandu Polarni noc

Polární záře se na Islandu vyskytuje i v letním období, ale není viditelná kvůli dlouhým světlým dnům. Nejtmavší noci nastávají od listopadu po únor, což výrazně umocní zážitek z této podívané. Síla polární záře závisí na síle magnetického pole Země.

Jaké je to žít na Islandu

Ze začátku je velmi pohodlné, že všichni mluví anglicky. Všímám si, jak místní ocení, pokud pozdravíte, či začnete konverzaci v islandštině, i když poté přepnete do angličtiny. Znám tu několik lidí, kteří tu žijí už několik let a nemají snahu se učit, protože proč by měli, když se dorozumí anglicky.

Co se nesmí vyvážet z Islandu

Co se nesmí odvážet z Islandu

Z Islandu si nesmíte odvézt nic z chráněných druhů rostlin, žádné ptáky, ptačí vejce ani skořápky z vajec či ptačí hnízda. Zakázáno je také poškozovat a vyvážet krápníky z jeskyní. Vyvážet se též nesmí (bez zvláštního povolení) jakékoliv předměty historické či archeologické hodnoty.

Jaké jsou zásuvky na Islandu

Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské Unii s jedinou výjimkou, a to Irsko.

Kam na jídlo v Reykjavíku

Nejlepší bistra v Reykjavíku101 Reykjavik Street Food – skvělé jídlo ze žlutého domečku.Vinyl – pohoda i hudba v jednom.zdroj: facebook.com/V%C3%ADnyl-Bistro-1031626607021314/Idno – drinky u vody.zdroj: facebook.com/IDNOrvk.Durum – zdravé, svěží, modernízdroj: tripadvisor.cz/Magic Ice Bar – dobrodružství v ledu.

Jak se slaví Velikonoce na Islandu

Kromě prohlídky ochutnáte také pravou islandskou čokoládu, což je hlavní motivace k této aktivitě. Ano! Velikonoce na Islandu mohou být dobrodružstvím, na které celý život nezapomenete. Je to svatá pouť za dobrým jídlem, čokoládou, pivem, ale i skvělým lyžováním a pohodovou rodinnou atmosférou.

Kdy jsou na Islandu polární záře

Hlavním klíčem k pozorování polární záře na Islandu je mít dostatek tmy. Polární záře totiž probíhá po celý rok, ale sluneční svit nám ji od jara do léta schovává do svých paprsků. Ideální je proto vyrazit mezi zářím a dubnem, to jsou šance na spatření této vesmírné krásky nejvyšší.

Jak dlouho trvá cesta na Island

Přehledná tabulka s trváním letů

Destinace příletu Délka letu Vzdálenost z Česka
Délka letu na Island 🛪 4:00 2920 km
Délka letu do Izraele 🛪 3:20 2420 km
Délka letu do Japonska 🛪 11:15 8970 km
Délka letu do Jordánska 🛪 3:20 2540 km

Jak dlouho můžu být na Islandu

Občané České a Slovenské republiky nepotřebují víza na Island, pokud jedou na účelem turismu, a jejich délka pobytu nepřesáhne 90 dní. Před cestou si zkontrolujte platnost svých cestovních dokladů. Island není součástí Evropské unie.

Jakou řečí se mluví na Islandu

Jediným úředním jazykem je islandština, na Islandu však tvoří cizinci asi 7%, mezi hlavní jazyky cizinců patří: polština (používá ji 2,71% obyvatel), litevština (0,43%), angličtina (0,32), němčina (0,31%), dánština (0,31%), portugalština (0,28%), filipínština (0,24%), thajština (0,17%) a lotyština (0,14%).

Co se nesmí vozit na Island

Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Jaké napětí je v zásuvce

V drtivé většině Evropy se v elektrických zásuvkách můžeme setkat s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz. Oproti tomu v USA je běžné napětí 110 až 120 V, frekvence pak 60 Hz.

Kde na Islandu koupit alkohol

Pití alkoholu na Islandu, je, stejně jako v dalších severských zemích, omezeno. Pokud vám není víc jak 20 let, není možné si koupit jakýkoliv alkohol v obchodě. A i ne ve všech obchodech je možné alkohol koupit. Alkohol na Islandu je možné koupit pouze ve státních obchodech nebo v restauracích, či barech.

Jak se slaví Vánoce na Islandu

Na Štědrý den se obvykle podává uzené jehněčí (hangikjöt), solená vepřová žebra (hamborgarhryggur) a různé divoké ptactvo, jako například guláš z bělokura (rjúpa), uzený papuchálek nebo pečená husa. K tomu se podává třeba bešamelová či houbová omáčka, vařené brambory, červené zelí a džem.

Jak se letí na Island

Ti nejlevnejší letenky na Island nejčastěji koupíte z Budapešti, Prahy, Katovic a Vídně. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 4 a půl hodiny. Přímý let na Island provozují letecké společnosti Wizz Air (Budapešť, Vídeň, Praha, Katowice), Czech Airlines (Praha), a SmartWings Travel Service (Praha).

Kdy na Island za polární září

Polární záři lze na Islandu pozorovat od září do poloviny dubna. Přesto však můžete první světla spatřit už na konci srpna, kdy se dny zkracují a opět se vrací tmavé noci. Foto zachycující první světla Aurory na konci srpna, jen pár minut před půlnocí. V pozadí stále můžete spatřit světlo zapadajícího slunce.

Jak se řídí na Islandu

Na Islandu se jezdí se vpravo, předjíždí vlevo, Zákaz předjíždění je na křižovatkách, přechodech pro chodce a pokud by ohrozilo ostatní účastníky silničního provozu. Školní a ostatní autobusy mají přednost v jízdě. Zvukové znamení může být použito při předjíždění nebo v případě nebezpečí.