Jak casto jíst luštěniny?

Jak často jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně.
Archiv

Které fazole jsou nejzdravější

Fazole bílá máslová se dováží z Madagaskaru. Tento typ fazolí je velký, zploštělý, ledvinového tvaru. Po uvaření mají měkkou, moučnatou konzistenci. Tyto fazole lze kombinovat s jakoukoliv zeleninou, patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.

Co patří mezi luštěniny

Luštěniny neboli luskoviny je souhrnné označení pro skupinu rostlin a jejich plodů zahrnující hrách, fazole, čočku, cizrnu, sóju, lupinu. Většina z nich spadá do čeledi bobovitých.

Na co jsou bohaté luštěniny

Luštěniny obsahují různé množství vitamínů a minerálů. Z minerálních látek v nich nalezneme především vápník, hořčík, draslík, železo, zinek, fosfor a selen. Z vitamínů je důležité zastoupení vitamínů ze skupiny B a také antioxidanty (flavonoidy a karotenoidy).
Archiv

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Na co jsou dobré fazole

Díky svému složení příznivě působí proti civilizačním chorobám – snižují krevní tlak a cholesterol, posilují funkci trávicího traktu a správný chod srdce a cév. Fazole jsou vhodné také pro diabetiky, a to díky nízkému glykemickému indexu a pozitivnímu vlivu na krevní cukry.

Jak se zbavit nadýmání po luštěninách

Chceme-li nadýmání alespoň částečně předejít, je dobré luštěniny na několik hodin namočit a dostatečně dlouho povařit. Skladba bakterií v našem trávicím systému je velmi individuální, stejně tak i množství a složení střevních plynů.

Čím nahradit fazole

Můžete je nahradit například listovou zeleninou, kysaným zelím do kterého nebyl přidán cukr, okurkou, zelenou paprikou v množství 150-200 g. Můžete použít košťálovou zeleninu v množství 150-200 g po tepelné úpravě.

Která luštěnina má nejvíce bílkovin

Obsah bílkovin a tuků ve vybraných potravinách

Bílkoviny/100 g Tuk/100 g
Čočka 24 1
Fazole 21 2
Hrách 20 2
Sójové boby 34 20

Co uvařit z luštěnin

Luštěniny se mohou v kuchyni využívat jako samostatná příloha nebo také jako součást nejrůznějších polévek či hlavních chodů. Mezi nejznámější recepty patří čočka na kyselo a hrachová polévka. Babiččina bílá fazolečka z uzených žeber. Polévka, která vás vrátí do dětství a zahřeje na žaludku i u srdce.

Jaké fazole jsou jedovaté

Pozor, fazole se nesmí jíst syrové!

Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin. Tento lektin se nachází v syrových nebo nedovařených semenech některých druhů luštěnin. V nejvyšší koncentraci se fytohemaglutinin nachází v červených a bílých fazolích, v menším množství v různých odrůdách zelených fazolí a také v cizrně.

Co se stane kdyz snim sýrovou fazolí

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy. Vzácněji může dojít k cirkulačnímu kolapsu a šoku v důsledku dehydratace.

Jak jíst fazole

„Důležité je jejich časté zařazování do jídelníčku, aby si zažívací trakt zvykl. Časem se potíže zmírní nebo zcela ustoupí,“ uvádí dietoložka. Za nadýmání jsou odpovědné oligosacharidy, a proto je vhodné fazole stejně jako ostatní luštěniny před tepelnou úpravou namočit, pak vodu slít a dále vařit v čisté.

Jaké vitamíny mají fazole

Fazole jsou jedním z hlavních zdrojů rostlinných bílkovin, obsahují také zdravé tuky, mnoho vlákniny a vitamínů – zejména skupiny B, vitamín E a kyselinu listovou. Bohatě jsou zastoupeny také minerální látky – draslík, hořčík, měď, vápník, zinek a železo.

Proč se prdí po luštěninách

V luštěninách se přirozeně vyskytují kromě látek pozitivně působících na naše zdraví i látky tzv. antinutriční. Významnou skupinou těchto antinutričních látek jsou nestravitelné oligosacharidy – zejména alfa-galaktosidy, konkrétně se jedná o rafinózu, stachyózu a verbaskózu.

Proč se prdí po fazolích

Rafinóza a stachióza jsou sacharidy obsažené v luštěninách. Jejich střebávání je zdlouhavé a složité a probíhá až v tlustém střevě. Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání.

Jak Zatizit těsto

Ideální je použít pečící papír pomazaný máslem (zespoda) a zatížit ho fazolemi. Pokud nemáš fazole, můžeš použít třeba o něco menší formu (také ji zespodu namaž máslem) a tu vlož do koláče.

Jak použít Tonka fazole

V kuchyni se jedlé tonka fazole používají podobně jako vanilkové lusky k dochucování dezertů, likérů, čokolády, sladkých omáček, pudinků, soufflé, panna cotty nebo zmrzliny. Fazole tonka se nechávají vyvařit a vyluhovat nebo se najemno strouhají přímo do pokrmu.

V čem je nejvíce proteinů

Velmi vhodnými zdroji živočišných bílkovin jsou mléko a mléčné výrobky. Tedy i zakysaná mléka, kefíry, jogurty, tvarohy a sýry. Zvláště poslední dvě jmenované položky jsou bílkovinami doslova nabité. Další možností zajištění si dostatečného příjmu bílkovin je konzumace masa.

Jak dostat do těla bílkoviny

Čočka, fazole, hrách, cizrna a sója představují pětici nejbohatších rostlinných zdrojů bílkovin. V závislosti na druhu obsahují až 25 g bílkovin na 100 g. Zařaďte je do jídelníčku ideálně 5krát týdně.

Co kovy salat

Čočku uvaříme dle návodu a necháme vychladnout, papriku a okurku nakrájíme na kostky a cibuli najemno. Vařenou čočku, papriku, okurku a cibuli smícháme v jedné míse a ochutíme balsamicem, nasekanou mátou, solí, pepřem, šťávou z limetky a nakonec zakápneme olivovým olejem.

Jak se vaří luštěniny

Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme.

Lehce stravitelné druhy, jako je např. mungo, stačí namáčet jednou. Červenou čočku, která je loupaná, netřeba namáčet vůbec. Namáčení oživuje zrna, probouzí enzymatické procesy, kterými počíná klíčení, vyplavuje ze zrn nadýmavé látky, puriny a kyselinu fytovou.

Co se stane když sním syrové fazole

Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.

Proč jíst fazole

Fazole jsou jedním z hlavních zdrojů rostlinných bílkovin, obsahují také zdravé tuky, mnoho vlákniny a vitamínů – zejména skupiny B, vitamín E a kyselinu listovou. Bohatě jsou zastoupeny také minerální látky – draslík, hořčík, měď, vápník, zinek a železo.