Kdy nejlépe štípat dřevo?

Kdy štípat tvrdé dřevo

Základní pravidlo zní: Zpracovat dřevo co nejdříve! Dřevo z čerstvě poražených stromů se štípe mnohem lépe než to proschlé. Zároveň špalky ihned po rozštípání začínají schnout zevnitř. Může to znít zvláštně, ale například tvrdé dubové dřevo se štípe mnohem snadněji než topolové, které je výrazně měkčí.

Jak vysoký má být špalek na štípání dřeva

Příprava dřeva a špalku

Jsou pak během štípání stabilnější. Ideální špalek je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s průměrem přes 40 cm. Důležitá je hlavně výška, protože na nízkém špalku se hodně nadřete, a pokud jej minete, hrozí, že se seknete do nohy.
Archiv

Jak Rozštípat velký špalek

Na některé špalky se ale musí s největším kalibrem. Klín, na rozdíl od sekery, nemusí špalek rozštípnout jednou ranou, ale systematicky na něm pracuje, až ho rozpůlí. Palice ho vtlačuje hlouběji do dřeva, až nakonec klín zvítězí a špalek roztrhne.
Archiv

Z jakého dřeva špalek na štípání dřeva

Špalek na štípání dřeva

Špalek z bukového dřeva se vyznačuje vysokou tvrdostí a je proto vhodný ke štípání dřeva. Pokud je uskladněn na suchém místě, vydrží i několik let.

Jak urychlit vysychání dřeva

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Jak dlouho schne štípané dřevo

U tvrdého dřeva snad s výjimkou břízy je doba schnutí delší, obvykle 2 roky. Nejdéle by mělo schnout dřevo dubové, i déle než 2 roky. Ořech musí schnout až čtyři roky, ale na polena do krbu se nevyplatí, jde o velmi drahé dřevo. Nejlepší palivové dřevo je naopak buk, má vysokou výhřevnost a odhořívá pomalu.

Jakou sekeru na štípání tvrdého dřeva

Kempinková – malá sekera, kterou můžete brát na výlety pod stan. Hodí se k osekávání drobných větví k rozdělání táboráku. Štípací – používá se zejména na přípravu palivového dřeva, nasekáte s ní polínka a třísky. Čím větší a těžší štípací sekera, tím větší špalky zvládne rozštípat.

Kdy štípat ořech

Ořech se štípe dle vlastní zkušenosti blbě vždy, ale rozštípal bych ho hned než ztvrdne moc. Čím víc ti vyschne, tím to půjde hůř. Nejlépe se štípá dříví, když je člověk hodně naštvaný, zuří. Máte vidět s jakou silou do toho rube a jak hromady ubývá a hranice přibývá.

Jaký štípací klín

Zvláště z hlediska bezpečnosti je praktické, má-li štípací kovový klín vršek hlavy, na který dopadá palice, krytý odolným plastem. Ten totiž zabraňuje nejenom rychlému roztřepení kovu, ale především eventuálním odletům kovových špon a střepin z hlavice, tudíž snižuje riziko poranění pracovníka.

Jak štípat polena

Na menší kusy dřeva stačí horizontální štípačky

Štípací tlak na poleno není tak velký jako u vertikálních štípaček. Zpravidla se pohybuje mezi 4 až 6 tunami. Zato jsou ale horizontální štípačky levnější, snadno se s nimi manipuluje a zapojíte je do běžné 230V zásuvky.

Jaké dřevo na špalek

Řeznický špalek jedině bukový, na štípání dřeva by byl nejlepší jasan.

Jak poznat že je dřevo suché

Nejpoužívanější a dostatečně přesné je měření digitálním vlhkoměrem. Jde o kapesní přístroj se dvěma ocelovými hroty, jež se zapichují do dřeva, nikoliv do kůry. Do tvrdého dřeva lze sondu zarazit tak dva milimetry hluboko, čím je dřevo sušší, tím obtížněji lze vlhkoměr do polínka zapíchnout.

Jak dlouhou sekeru

Délka a velikost sekery

Velikost (jako u oblečení) Hmotnost Délka
S cca 1 100 g cca 45 cm
M cca 1 250 g cca 60 cm
L cca 1 500 g cca 70 cm
XL cca 2 500 g cca 75 cm

Jak držet sekeru

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Co je to klín

Klín je jednoduchý stroj, jehož jedinou částí je těleso s průřezem ve tvaru trojúhelníku (trojboký hranol, kužel, jehlan). Jedná se o jeden z nejstarších předmětů používaných lidmi.

Jak rychle vysušit dřevo

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Jakou sekeru na štípání dřeva

Více klínové se hodí pro štípání, rovné a delší ostří využijete při sekání. Některé sekery disponují tvarem, který zabraňuje zaseknutí do dřeva.

Jak vybrat sekeru na štípání dřeva

Řada seker

Zásadní otázkou při výběru sekery je, jak velká polena se chystáte zpracovávat. Štípací sekery mají zpravidla těžší kovovou hlavu, jsou ideální pro rozštípnutí středních a velkých polen. Delší topůrka poskytují větší sílu švihu a rychlost.

Jak velkou sekeru

Velikosti topůrek jsou u malých štípacích seker od 45 cm, střední štípací sekery mají velikost topůrka mezi 50 – 70 cm, velké dvouruční štípací sekery mají topůrko velké až 92 cm a váží kolem 2,6 kg. Velké štípací sekery neboli kalače mají topůrko velké od 80 cm až do 90 cm a váží kolem 4,5 kg.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Na co se používá klín

Klín můžeme použít jako součást řezných nástrojů obráběcích strojů, zahradnického náčiní (motyka, rýč, pluh), běžného kuchyňského nože, jehly, ale nejčastěji jako naše vlastní zuby – řezáky. V zubech máme poměrně velkou sílu, protože jsou úzké a dlouhé.

Jak upravit dámský klín

Snažte se holit vždy po směru chloupků (porost v oblasti třísel roste dvěma směry – vždy zprava nebo zleva do středu). Používejte dvoubřitý nebo tříbřitý holicí strojek. Žiletku oplachujte po každém tahu studenou vodou – zamezíte tak jejímu otupení.

Jak skladovat štípané dřevo

Palivové dřevo byste měli skladovat na zcela suchém místě a vyhnout se vlhkým místům nebo místům, která se v případě deště namočí. Aby palivové dřevo správně fungovalo, musí mít vlhkost nižší než 20 % a musí být vysušené nejméně 2 roky. Kliknutím sem zjistíte, jaký typ palivového dřeva je pro váš krb nejvhodnější.

Jak vysoký klín do postýlky

Jak vysoký klín do postýlky použít a jak ho nastavit Lékaři i rodiče se shodují na tom, že pro podložení stačí cca 30–45°, což odpovídá výšce klínu 10–15 cm.