Kdy vznikla raketa?

Kdy byla vyrobena první raketa

První skutečné rakety, zvané "šípy létajícího ohně", spatřily světlo světa v Číně na přelomu 10. a 11. století.

Kdo vynalezl první raketu

Wernher von Braun

Dr. Wernher von Braun
Jiná jména Dr. Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun
Narození 23. března 1912 Wirsitz, Německé císařství (dnes Wyrzysk v Polsku, Německé císařství
Úmrtí 16. června 1977 (ve věku 65 let) Alexandria, Virginie, USA
Příčina úmrtí rakovina slinivky

Co je to raketa

Raketa je létající stroj, který se pohybuje pouze na principu akce a reakce. Je poháněna raketovým motorem. Rakety různých typů se využívají především v kosmickém výzkumu a vojenství, ale i pro zábavu (ohňostroj).

Jak fungují raketové motory

Raketový motor je typ tepelného motoru, který pracuje na principu akce a reakce. Na rozdíl od většiny ostatních reaktivních motorů není závislý na atmosférickém kyslíku, a tak je schopen se pohybovat mimo atmosféru. Může být poháněn tuhými a kapalnými palivy.

Jak velká je raketa

Nova (nosná raketa)

Jméno Vzletová hmotnost (T) max Průměr (m)
Nova 8L Mod 6621 10,1
Nova 9L 5227 15,2
Nova A 1866 9,8
Nova B 2806 12,2

Kdy letěl Gagarin

Dne 12. dubna 1961 v 9 hodin 7 minut moskevského času (6 hodin a 7 minut světového času) odstartoval Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. V době startu mu bylo 27 let. Поехали!

Kde koupit časopis raketa

RAKETU dodáváme do vybraných knihkupectví a galerií, jejichž podrobný aktualizovaný seznam najdete na stránkách nakladatelství LABYRINT. Přejít na stránku prodejci.

Jak startuje raketa

Úspěšné vypuštění rakety vyžaduje množství pozemních zařízení, které dohromady vytváří kosmodrom. Jeho základem je startovací rampa, nazývaná také startovací komplex, kde se raketa udržuje ve startovní poloze a kde probíhají závěrečné přípravy rakety na start. Většinou tam dochází také k plnění rakety palivem.

Co pohání raketu

Základem raketového motoru je spalovací komora, v níž probíhá hoření. Při něm se zvětšuje objem žhavých plynů, které jsou pak tlakovou silou vypuzovány expanzní tryskou do okolního prostoru. Následkem unikání plynů se postupně, o hmotnost spáleného paliva, zmenšuje hmotnost rakety.

Na co létají rakety

Raketové palivo je pracovní látka a směs, která proudí z raketového motoru a na principu akce a reakce a zákona zachování hybnosti předává raketě pohybovou energii. Trysky kyslíkovodíkových motorů družicového stupně raketoplánu Atlantis.

Co je to nosná raketa

Nosná raketa (též kosmický nosič) je dopravní prostředek, poháněný raketovými motory a určený pro vynášení užitečných nákladů (umělých družic, kosmických sond, kosmických lodí) do vesmíru. Po technické stránce představuje nosná raketa jednostupňovou nebo vícestupňovou raketu.

Jaké palivo spaluje první stupeň Falconu 9

Motory spalují kapalný kyslík a letecký petrolej. Nosnost byla 10 450 kg na nízkou oběžnou dráhu a 4 540 kg na přechodovou dráhu ke geostacionární. Všechny uskutečněné lety rakety vedly ale jen na nízkou dráhu.

Co se stalo 12 dubna 1961

První pilotovaný let do vesmíru uskutečnil 12. dubna 1961 sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Gagarin obkroužil Zemi za 1 hodinu a 48 minut na palubě kosmické lodi Vostok 1. Gagarinův let otevřel novou éru v historii průzkumu vesmíru a Gagarin se stal slavnou postavou na celém světě.

Kdo byl první člověk na Měsíci

O šest hodin později vystoupil z lunárního modulu Apolla 11 americký astronaut Neil Armstrong a 21. července 1969 ve 2:56 se stal prvním člověkem, který se dotkl povrchu jiného kosmického tělesa, přičemž pronesl slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo.

Jak si vyrobit raketu z papíru

Z barevného papíru jsem vystřihla barevný proužek na stříšku, kulatí okénka, oheň jako plameny a také konec rakety. Děti na raketu nalepily všechny části a bylo hotovo. Vytvořit přírodní raketu bylo velmi snadné, na bílou raketu bylo potřeba nalepit na ruličku navíc ještě bílý papír.

Jak dlouho se letí do vesmíru raketou

S využitím Hohmannovy oběžné dráhy trvá let k Marsu asi 9 měsíců. Kratší doba je možná, ale spotřebuje se více paliva. Reálně připadají v úvahu cesty s lidskou posádkou trvající 6 až 7 měsíců, další zkrácení doby letu je již značně energeticky náročné. Následně, jak dlouho trvá let z vídně do dominikánské republiky

Jak rychle letí raketa do vesmíru

Jak rychle letí raketa ve vesmíru Proto, aby bylo možno vypustit těleso na oběžnou dráhu, je nutno vyvinout značnou rychlost – 1. kosmickou (7,6 km/s), v případě překonání zemského gravitačního pole 2. kosmickou (11,2 km/s – tzv.

Jak fungují rakety

Vlastní pohonnou látkou rakety jsou rozžhavené plyny, které při hoření vznikají ve spalovací komoře a unikají z ní tryskou trychtýřovitého tvaru. Plyny jsou z trysky vypuzovány obrovskou silou větší než 106 N. Např. Sputnik 1 vynesla raketa Vostok, která vyvinula tahovou sílu přibližně 5 ∙ 106 N.

Jaký tah má Falcon Heavy na mořské hladině

Falcon Heavy
Motor 9 Merlin 1D
Tah 7 607 kN
Specifický impuls hladina moře: 282 s vakuum: 311 s
Doba zážehu neznámá

Co se stalo 124

1941 – Premiéra českého filmu režiséra Jana Svitáka Přednosta stanice s Vlastou Burianem v hlavní roli. 1945 – Při sovětském náletu na Brno zemřely desítky lidí. 1963 – Národní shromáždění schválilo zákon o nové organizaci řízení zemědělství. 1972 – Byla vyhlášena CHKO Český kras.

Kdy byl Remek ve vesmíru

Sojuz 28Vladimír Remek / První let do vesmíru

Do vesmíru Gubarev s Remkem odstartovali z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 v 15:28 UTC v lodi Sojuz 28. Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos i v historii kosmických letů vůbec.

Jak dlouho trvá cesta na Měsíc raketou

Apollo 11
Vzletová rampa LC-39A
Nosná raketa Saturn V
Délka letu 195 hodin, 18 minut a 35 sekund
Čas na dráze kolem Měsíce 59 hodin, 30 minut a 25,79 sekundy

Jak vyrobit raketu z PET lahve

Do lahve nalij 200 ml octa a zasuň do ní opatrně papírový kapesník přivázaný na niti tak, aby kapesník nebyl ponořený do octa. Nakonec lahev pevně uzavři korkovou zátkou. Raketa je připravená k odpalu.

Jak sestrojit raketu

Nejjednodušší způsob, jak si doma udělat „raketový motor“, obnáší jen minimální investici – stačí si koupit nafukovací balonek, nafouknout jej a pak pustit. Přetlak v balonku způsobí, že se vzduch bude drát ven. Jedinou nevýhodou je, že tato balonková raketa není řízená, a tak letí značně nepravidelně, kam chce.

Na co létá raketa

Jako kryogenní pohonné látky se nejčastěji používá vodík a kyslík. Jde o běžně dostupné látky, které ale pro potřeby raketové techniky nejsou v normálním stavu použitelné. Jejich hoření totiž probíhá za značně vysokých teplot a tlaků, a pro jejich dopravu do spalovací komory nestačí jen přetlak v nádržích.