Kdo byl na Měsíci?

Kdo vstoupil na Měsíc

Seznam lidí, kteří stanuli na Měsíci

Pořadí Jméno Výstup na povrch Měsíce
1. Neil Armstrong 21. července 1969
2. Buzz Aldrin
3. Charles Conrad 19.–20. listopadu 1969
4. Alan Bean

Kdo byl první člověk na Měsíci

O šest hodin později vystoupil z lunárního modulu Apolla 11 americký astronaut Neil Armstrong a 21. července 1969 ve 2:56 se stal prvním člověkem, který se dotkl povrchu jiného kosmického tělesa, přičemž pronesl slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo.
Archiv

Kdo je na Měsíci

Jako první vystoupil na lunu člen posádky Apolla 11 Neil Armstrong, v červenci 1969. Po něm se ještě na Měsíc podívalo dalších 11 amerických astronautů. Tím posledním byl Eugene Cernan spolu s malou československou vlaječkou.
Archiv

Kdo a kdy poprvé vstoupil na mesic

Dne 20. července 1969 se Armstrong a Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce a ve 20:17:40 UTC přistáli v Moři klidu (Mare Tranquillitatis). O šest hodin později vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce.

Co řekl Armstrong na Měsíci

července 1969 jeho noha poprvé dotkla měsíčního povrchu, musel to být obrovský stres. Snad proto Armstrong před slovem „man“ (člověk) vypustil neurčitý člen „a“, čímž se význam posunul. V přesném překladu tedy ta věta zněla: „Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro lidstvo.

Co to je měsíc

Měsíc je druhé nejjasnější těleso na naší obloze a zároveň náš nejbližší vesmírný soused. Kolem Země obíhá podobně jako Země kolem Slunce po eliptické dráze v průměrné vzdálenosti přibližně 400 000 km. Měsíc je zhruba čtyřikrát menší než Země. Na rozdíl od naší planety nemá ani atmosféru, ani magnetické pole.

Kdy byl Remek ve vesmíru

Sojuz 28Vladimír Remek / První let do vesmíru

Do vesmíru Gubarev s Remkem odstartovali z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 v 15:28 UTC v lodi Sojuz 28. Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos i v historii kosmických letů vůbec.

Jak dlouho se letí na Měsíc

* Při průměrné letové rychlosti 900 km/h (250 m/s) pak na Měsíc necelých 18 dní, ke Slunci přes 19 let.

Co je to Apollo 11

Apollo 11: Přistání na Měsíci.

Kdy letěl Armstrong do vesmíru

Gemini 8Neil Armstrong / První let do vesmíruGemini 8 byl pilotovaný kosmický let, který se uskutečnil dne 16. března 1966 v rámci amerického kosmického programu Gemini. Byl 10. pilotovanou lodí USA vyslanou do vesmíru, 18. lodí ze Země. V katalogu COSPAR získal let označení 1966-020A. Wikipedie

Co Stini Měsíc

Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy měsíční kotouč je zastíněn planetou Zemí. Nastává při úplňku, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Měsíc se ve stínu Země pohybuje rychlostí přibližně 1 km/s, a zatmění tak může trvat až 107 minut.

Co vime o mesici

Měsíc je jediná známá přirozená družice Země. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíční rovníkový průměr je 3 476 km, což je víc než čtvrtina průměru zemského. Jeho objem jsou však pouze 2 % zemského a co do hmotnosti je rozdíl ještě větší.

S kým letěl Remek

Po mnohaměsíčním tvrdém výcviku dvou posádek nakonec jen několik dnů před startem Praha rozhodla, že do vesmíru se vydá Remek. Letěl s velitelem Alexejem Gubarevem na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Během pobytu ve vesmíru provedl řadu experimentů připravených československými vědci.

Kde se narodil Remek

26. září 1948 74 let, České BudějoviceVladimír Remek / Datum narození

Jaká je teplota na Měsíci

Za dlouhého měsíčního dne vystoupí teplota měsíčního povrchu až na 130°C, kdežto za měsíční noci klesne na –173°C. Úplně nejnižší teplotu na Měsíci naměřil Lunar Reconnaissance Orbiter; bylo to minus 238°C v kráterech na jižním pólu a minus 247 °C v kráterech severního pólu.

Jak dlouho trvá cesta do vesmíru

S využitím Hohmannovy oběžné dráhy trvá let k Marsu asi 9 měsíců. Kratší doba je možná, ale spotřebuje se více paliva. Reálně připadají v úvahu cesty s lidskou posádkou trvající 6 až 7 měsíců, další zkrácení doby letu je již značně energeticky náročné. Následně, jak dlouho trvá let z vídně do dominikánské republiky

Co je to krvavý Měsíc

Ke krvavému měsíci, tedy zatmění Měsíce, dochází na celé Zemi přibližně dvakrát za rok, k úplnému zatmění Měsíce pak asi jednou ročně. A.cz: Proč při částečném zatmění nevypadá Měsíc tak krvavě Načervenalou barvu má stín vržený Zemí, proto ta část Měsíce, která je již ve stínu, je načervenalá.

Co osvětluje Měsíc

Téměř všichni také ví, že povrch Měsíce je vidět jen proto, že ho vlastně osvětluje Slunce.

Jak to vypadá na Měsíci

Měsíc nemá podobně jako planeta Merkur prakticky žádnou znatelnou atmosféru. Jeho nebe je tedy černé – a to jak ve dne, tak v noci. Ve dne svítí Slunce na měsíčním nebi stejně silně jako na Zemi, přesvítí tedy veškeré hvězdy, které pak jsou vidět jen v noci.

Jak putuje Měsíc

Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíc nemá téměř žádný plynný obal, proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu.

Kdo byl třetí ve vesmíru

Orbitální lety

# Jméno První let
1 Jurij Gagarin † 12. dubna 1961
2 German Titov † 6. srpna 1961
3 John Glenn † 20. února 1962
4 Scott Carpenter † 24. května 1962

Kdy letěl do vesmíru Remek

Sojuz 28Vladimír Remek / První let do vesmíruSojuz 28 byla sovětská kosmická loď typu Sojuz. Na oběžnou dráhu Země ji 2. března 1978 vynesla raketa Sojuz-U. Na palubě lodi byla dvoučlenná posádka – sovětský kosmonaut a velitel lodi Alexej Gubarev a československý kosmonaut-výzkumník Vladimír Remek. Jednalo se o čtvrtý let ke stanici Saljut 6. Wikipedie

Co zakrývá Měsíc

Měsíc je v konjunkci se Sluncem a v této době je přímým slunečním světlem osvícena jeho odvrácená strana. Měsíc není vidět. Měsíc je v této fázi na obloze nejblíže Slunci a následuje ho, vychází i zapadá se Sluncem. Když je Měsíc v novu, může zčásti či zcela zakrýt Slunce – může nastat zatmění Slunce.

Jak se otáčí Měsíc

Na první pohled se nám může zdát, že se Měsíc neotáčí kolem osy, ale není to pravda. Měsíc je v takzvané synchronní (vázané) rotaci se Zemí, takže doba rotace menšího tělesa (Měsíce) kolem osy je právě rovna době jeho oběhu kolem centrálního tělesa (Země). Jedna strana Měsíce je proto stále přivrácena k Zemi.

Jak dlouho se letí raketou na Mars

S využitím Hohmannovy oběžné dráhy trvá let k Marsu asi 9 měsíců. Kratší doba je možná, ale spotřebuje se více paliva. Reálně připadají v úvahu cesty s lidskou posádkou trvající 6 až 7 měsíců, další zkrácení doby letu je již značně energeticky náročné.