Jak svítit v atelieru?

Jak fotit portrét v ateliéru

Doporučuji spíš menší výkon, aby protisvětlo nebylo příliš intenzivní a v případě horších objektivů se tak neponičila kresba. Se zábleskovými světly si i trochu hrajte, zkoušejte je dávat i více do stran. Různé úhly budou dávat různé výsledky. I se mi líbí, když fotím portrét z profilu, jak je to na schématu výše.

Jak svítit portrét

Kvalitou světla se rozumí, zda je světlo ostré či rozptýlené. Ovlivníte tím celkovou atmosféru portrétu. Pro romantický snímek použijte světlo výrazně měkké (rozptýlené, difuzní), zatímco pro dramatický portrét pracujte se světlem tvrdým (ostrým). U formálních portrétů se zase hodí světlo mezi zmíněnými extrémy.

Jaké světlo do ateliéru

Pokud běžně při focení nevyužíváte vyšší clonová čísla než f8-11, tak bohatě dostačuje varianta 400Ws, pokud používáte clony vyšší, nebo občas potřebujete přesvítit denní světlo od slunce, tak doporučuji spíše 600Ws.

Jaké světlo na focení

Nastavení expozice při práci se studiovými blesky.

Množství světla je dáno délkou hoření výbojky, a proto je potřeba nastavit tzv. synchronizační čas. Při běžném focení se u většiny fotoaparátů doporučuje nastavit hodnotu 1/125 s nebo 1/160 s.
Archiv

Jak nastavit fotak na foceni v atelieru

Jak tedy řídím expozici v ateliéru Z toho co jsem napsal vyplývá, že expozici (to jak bude fotografie světlá nebo tmavá) lze řídit pouze clonou případně nastavením ISO. V ateliéru ale s ISO nepotřebujete moc pracovat, protožře si můžete nastavit výkon světla jak potřebujete. ISO používejte vždy co nejnižší.

Na jakou clonu fotit portrét

Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.

Jak pouzivat softbox

Používá ho asi každý, kdo někdy fotil se softboxem. Jde o to, že softbox je umístěn tak, aby fotografovaná osoba byla zhruba ve středu softoxu. Světlo ze softboxu pak dopadá jak zezadu tak i zepředu a fotografovanou osobu jakoby obepíná ze všech stran.

Jak osvětlit ateliér

Okna pro světlo i inspiraci

Pro malíře, kteří pracují spíše v noci, je důležité rozptýlené umělé osvětlení v přirozeném barevném spektru. Dobrým pomocníkem zejména pro drobnou kresbu a malbu, ale i modelování, je kloubová pracovní lampa. Pokud pracujeme s olejovými barvami, budeme potřebovat dobře větratelný prostor.

Jak fotit se světlem

Čím delší čas, tím delší bude světelná trajektorie (tím větší vzdálenost náš zdroj světla urazí). Samozřejmě, volíme takový čas, aby fotografie nebyla totálně přesvícená (to kdyby Vás napadlo volit třeba 10 minut). Při focení v nočním městě se mi osvědčilo 5 vteřin, při focení mimo město 30 vteřin.

Jak fotit za šera

Pokud vyrážíte fotit za šera nebo za tmy, využijte světelné podmínky k vyzkoušení dlouhé expozice. Populární jsou například fotografie nočního města, kde delší čas vytvoří efekt světelných čar z projíždějících aut. K zachycení takového efektu budete potřebovat především stativ.

Jak fotit v interiéru bez blesku

Nejpůsobivější fotografie jsou takové, na kterých je použití umělého osvětlení zřetelné co nejméně. V interiérech významně pomůže odpálení blesku např. o bílý strop a zdi místnosti (nezapomeňte, že je nutné v tomto případě na blesku nastavit korekci min. +1,5 EV, jinak mohou být snímky tmavé / podexponované).

Jak spravne nastavit fotoaparát

Světlo a šum ve fotografii: Manuální nastavení ISO

Citlivost ISO se běžně pohybuje mezi hodnotami 100-32000 (méně i více u některých modelů fotoaparátů). Pozor na velké rozpětí. V ideálním případě fotografujeme na nejnižší ISO, aby fotografie neměla přehnaný šum (pokud to není cílem).

Jaký objektiv na portréty

Jako nejlepší z dostupných objektivů mohu na Full Frame doporučit objektiv 85 mm f/1,8 a jako nejlepší s čím jsem kdy portrét fotografoval 105 mm f/1,4. Někteří svatební fotografové používají na portrét dlouhé profi zoomy 70-200 mm f/2,8. A to při ohnisku 200 mm a plně otevřené cloně f 2,8.

Jak fotit lidi venku

Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu. Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry.

Na co je softbox

Softbox (někdy také "soft box") je speciální příslušenství pro fotografické blesky a trvalá světla, které slouží pro směrování paprsků světelného zdroje. Jak už samotný název napovídá (soft = měkký), softboxy slouží pro změkčení a také tvarování světla.

Jak fotit portrét s bleskem

Umístěte blesk mimo fotoaparát

Další možností, jak můžete vylepšit vaše portrétní fotografie, je sundat externí blesk ze sáněk vašeho fotoaparátu a umístit jej na stojánek nebo na stativ mimo tělo fotoaparátu. Ideální směr je lehce nad fotografovanou scénu (cca 45°) a ne úplně čelně, ale spíše trochu z boku.

Jak si zařídit ateliér

Ateliér by měl být co nejúspornější a prostorný, abychom jsme měli dostatek místa na vše. Knihy, časopisy, papíry, umělecké potřeby si dáme do skřínek nebo poliček a knihoven, aby pracovní plocha zůstala volná. Také nedovolíme, aby se nám na podlaze, hromadili hory papíru, časopisů a tak dále.

Jak fotit ve tmě bez blesku

Doporučené nastavení techniky: Nastavte režim M, ISO 400 až 800, clonu dle potřebné hloubky ostrosti od f/2.8 do f/5.6 a čas expozice zvolte 1/60 až 1/200. Takové nastavení by vám mělo stačit na většinu scén.

Jak zachytit pohyb

Na focení pohybu slouží režim priority času, který je značen jako S (od slova shutter – závěrka, pro Nikon) nebo Tv (Canon). Najdete ho u zrcadlovek a ostatních pokročilejších typů foťáků. V tomto režimu si sami zvolíte potřebný čas a měřící systém k němu automaticky přiřadí clonu.

Jak se fotí v interiéru

V interiérech fotografujte hlavně v blízkosti oken. Ve vzdálenosti půl až jednoho metru od okna můžete fotografovat 2–3× kratším časem než na konci místnosti. To znamená, že model je krásně nasvícený a pozadím se nemusíte příliš zabývat, protože bude výrazně tmavší a nebude fotografii nijak výrazně rušit.

V jakém poměru stran fotit

Standardní fotografie se většinou vyrábí v ustálených velikostech a tomu i odpovídá nejlepší nastavení fotoaparátu. Poměr stran 4:3 zhruba odpovídá formátu fotografií 9×13 a 13×18. Výrazně oblíbenější je ale formát 10×15, popř 15×21, kterému ovšem lépe odpovídá poměr stran 3:2.

Jak profesionálně fotit

Co tedy musíte:Pochopte, jak fotografie ve fotoaparátu vznikáZvládněte fotoaparát: tedy čas, ISO, clonu.Pochopte ISO – bez něj se nedá fotografovat.Prozkoumejte režimy fotoaparátu.Zapomeňte na scénické režimy.Najděte AEL (AE-L) či hvězdičku (*)Naučte se vypínat blesk v šeru.

Jak fotit rodinné portréty

Chcete-li pořídit portrét celé rodiny, připevněte fotoaparát na stativ (nebo jej umístěte někam, kde bude ve stabilní poloze, například na stůl nebo lavičku v parku) a použijte nastavení samospouště. Fotoaparát můžete také předat dětem a nechat je snímek pořídit.

Jak fotit s 50mm objektivem

Ohnisko 50mm se hodí téměř na cokoliv. Není moc široké na to, aby deformovalo perspektivu ani moc dlouhé, aby s ním šly fotit pouze detailní záběry. Zkrátka – je tak akorát. A právě díky tomu se s ním dá fotit spousta žánrů od portrétu a fashion až po klasickou rodinnou fotografii, reportáž, cestování nebo sport.

Jak fotit velkou skupinu lidi

Použijme větší clonové číslo

Nejlépe něco mezi 7 až 15. Nebojme se dát vyšší ISO, abychom mohli použít vyšší clonové číslo. Je lepší mít všechny lidi ostré a fotku trochu zašuměnou, než mít zadní řadu rozmazanou. Vyšší clonové číslo totiž vede k větší hloubce ostrosti.