Co dát na zem do pergoly?

Jakou dlazbu do pergoly

Variantou pro podlahu do pergoly může být i zámková dlažba. Tento klasický materiál je cenově výhodný, dlaždice z betonu jsou mrazuvzdorné a nekloužou. Dá se použít i dlažba keramická, ale ta může vlivem mrazu praskat, je tedy vhodnější do míst, která nejsou mrazy zasažena.
Archiv

Jakou podlahu v pergole

Betonová dlažba se hodí i do nezastřešených pergol, keramická dlažba pak může v mrazu praskat, takže spíše do uzavřených pergol, kde se dá vytápět. Dřevěná podlaha. Dřevo je nejnáročnější na údržbu a určitě musí být pod střechou. Ještě lépe, když je pergola zasklená a uzavřená i z dalších stran.
Archiv

Jak velkou pátku na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Co do pergoly

Do blízkosti pergol se nejčastěji vysazují popínavé rostliny. Jednoleté je nutné každoročně obnovovat, trvalky dokáží vytvářet krásný stín v blízkosti pergoly po dlouhá léta. Některé popínavky se pnou pouze do výše očí, jiné dokáží postupně během let vytvořit souvislou vrstvu porostu prakticky po celé střeše pergoly.

Jak hluboké základy pod pergolu

Vždy dodržujeme nezámrznou hloubku min. 800mm , v případě jílu jako zde raději více. Do betonu patří kamenivo štěrk 16-32 , 10-16 , písek 2-4 , cement a plastifikátor. Bez štěrku by to opravdu beton nebyl.

Jak položit dlažbu na pergolu

Pokládka venkovní zámkové dlažby vyžaduje rovný štěrkový podklad, na který se jednotlivé dlaždice umisťují. Pokud budete používat dlaždice s většími formáty, je možné venkovní dlažbu pokládat na terče, díky čemuž zabráníte jejímu vlhnutí ze spodní strany.

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Co zasadit kolem pergoly

Mezi nejoblíbenější popínavé květiny k pergole patří břečťany, zimolezy, přísavník trojcípý či pětilistý, opletka neboli rdesno, vistárie, pnoucí růže nebo klematisy. Pokud si chcete každý rok dopřát změnu, bude pro vás vhodný hrachor, vilec, lichořeřišnice, okrasná fazole nebo povijnice, které patří mezi jednoletky.

Jaké světlo do pergoly

Stropní světlo, které bude osvětlovat jídelní stůl nebo kout v pergole, by mělo být dostatečně silné. Různé závěsné lucerny nebo LED pásky využijte jako dekorativní doplněk nebo pro přisvětlení tmavších koutů. Využít můžete také nástěnná LED svítidla, která paprsky rozptylují do stran a vytváří tak příjemné světlo.

Jak spojit trámy na pergole

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.

Jak udělat podklad pod pergolu

Nejdůležitější požadavky na správný podklad100% vodorovnost podkladu.Podklad musí být na každé straně minimálně o 5 cm větší než půdorys zahradního domku.Tloušťka betonové desky má být minimálně 15 cm.Rozměry betonové patky (pod / v zámkové dlažbě) jsou min. 40 × 40 × 40 cm.

Čím zasypat dlažbu

lze použít oba druhy písků, ale křemičitý písek, ač je dražší, vypadá esteticky lépe, je bílý a při zasypávání spár výrazně kontrastuje s dlažbou. Lépe se zapracovává do spár než přírodní písek frakce 0/4, protože se tak nelepí na koště.

Jak ukotvit hliníkovou pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.

Jak hluboké patky na pergolu

Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru.

Co dát do závěsných květináčů

Do závěsných nádob sázíme podobné rostliny jako do truhlíků. Většinou převislé druhy, pevné, zdravé a silné sazenice, které nepoškodí vítr, květiny, které mají rády slunce (dá se předpokládat, že budou více než jiné květiny vystaveny slunečním paprskům), které vytvářejí bohaté polštáře květů a košatí se do všech stran.

Jakou Popínavku na plot

Vhodný jako popínavá rostlina na plot je zimolez kamčatský nebo také lidově kamčatská borůvka. Jedná se o nízký opadavý keř dorůstající do výšky 1,5 – 2 metrů. Není náročný, snese půdy chudší na živiny a daří se mu v kyselých, neutrálních i zásaditých půdách, tvořených s převahou písku nebo jílu.

Jak osvětlit terasu

Způsobů jak osvětlit terasu je několik a je jen na vás, kolik světla a v jaké kvalitě budete potřebovat. Mezi nejoblíbenější svítidla pro venkovní osvětlení patří lucerny, a to jak ve formě závěsných či nástěnných svítidel. Nicméně možností je v současné době na trhu daleko více.

Jak silné trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jak usadit patky na pergolu

Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem

Poté se vyvrtají otvory pro vruty a sloupek se začistí. V betonovém podkladu se vyvrtají díry pro hmoždinky, které se natlučou do připravených děr. Kotevní pilíř se přichytí na sloupek pomocí vrutů a vruty se nechají povolené, utáhnou se až po usazení a ukotvení sloupku.

Jaký písek na zasypání dlažby

Zásypový písek DEK jemný je suchý křemičitý písek frakce 0–0,5 mm bez obsahu jemných, jílovitých, hlinitých či jiných částic. Využívá se především k zasypání tenkých spár venkovních dlažeb, ale je vhodný také do dětských pískovišť či volejbalových hřišť.

Jaký písek pod dlažbu

K použití se doporučuje čistý křemičitý písek se zrnitostí 0-4 mm, který by měl být ale především zcela suchý. Stejně tak dlažba nesmí být mokrá a výhled na počasí by neměl obsahovat riziko deště.

Jak nejlépe ukotvit pergolu

Nejoblíbenějším způsobem uchycení pergoly do země představují zemní vruty. Kopání hlubokých jam a lití betonu se totiž naštěstí můžete vyhnout. Výbornou alternativou pro menší pergoly, které nebudou muset bojovat s poryvy větru, jsou zemní vruty na pergolu. U toho způsobu ukotvení pergoly nemusíte hloubit žádné vrty.

Jak často zalévat kytky na balkóně

Pár rad pro optimální péči o balkonové rostliny

Rostliny obvykle vyžadují zálivku každý den, na jižních balkonech či v parných horkých dnech dokonce i dvakrát denně. Vaše rostliny zalévejte ve správný čas. Ráno nebo večer, nikdy ne v poledne, kdy je velké horko. Používejte na zalévání vodu pokojové teploty.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Čím nechat Porůst plot

Je možné je ale nechat porůst popínavými rostlinami nebo osázet mezery mezi kameny půdopokryvnými trvalkami a skalničkami. Využívají se i k oddělení prostoru mezi okrasnou a užitkovou částí zahrady, ke zpevnění svahů, k vytvoření teras, laviček, stolů apod.