Co to jsou obiloviny?

Co patří do obilovin

Nejznámějšími a u nás nejčastěji pěstovanými obilovinami jsou pšenice, ječmen, žito, oves a kukuřice.Pšenice. Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou zajišťující výživu lidské populace na světě a je zároveň tou nejrozšířenější pro pekařské využití.Špalda.Žito.Ječmen.Oves.Kukuřice.Pohanka.Rýže.
Archiv

Proč jíst obiloviny

Když obiloviny, tak celozrnné

Pokrývají přibližně třetinu energetické hodnoty, jsou zdrojem minimálně poloviny přijímaných bílkovin, sacharidů a v menší míře také tuků. Velkou předností je vhodný poměr výživných látek, v tomto případě glycidů a bílkovin. Kromě toho zajišťují přísun vitamínu E a vitamínů skupiny B.
Archiv

Co obsahují obiloviny

Z dalších vitaminů a minerálů jsou obiloviny bohatým zdrojem hlavně vitaminu E, který je důležitým antioxidantem, vápníku, železa, hořčíku, zinku a fosforu. Obiloviny jsou důležité hlavně pro svou výživovou hodnotu. Největší zastoupení mají sacharidy, z nichž je nejdůležitější již zmiňovaný škrob.
Archiv

Jak poznat obilniny

Většina druhů vytváří několik odnoží. Pochva listů vyrůstající z kolének přechází v listovou čepel s rovnoběžnou žilnatinou. Na rozhraní pochvy a čepele vyrůstá jazýček a čepel je zakončena oušky. Tvar jazýčku a oušek může být rozlišovacím znakem některých obilnin (pšenice, ječmen, žito, oves).

Jaký je rozdíl mezi obilím a Obilninou

Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna. Správně bychom tedy měli používat pojem obiloviny, užíváme-li tento termín ve vztahu k výživě člověka.

Kdy se sklízí obilí

Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny, ale i další plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, se sklízí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně. Zrno musí být dostatečně zralé (tvrdé) a suché, aby jej mohl kombajn vymlátit a aby při skladování nezplesnivělo.

Jak fermentovat obiloviny

Jak fermentovat jednotlivé suché plody

Obiloviny a pseudoobiloviny namáčíme s dvojnásobným množstvím vody a dvěma lžícemi probiotik (např. tibi vodní kefír, syrovátka z kefíru nebo jablečný nefiltrovaný ocet). Namáčíme 24 hodin, celá zrna zůstávají ve vodě při pokojové teplotě 48 hodin.

Proč jíst luštěniny

Proč jíst různé druhy luštěnin

Luštěniny patří mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ a pyšní se také nízkým glykemickým indexem. Luštěniny jsou také velice syté. I po menší dávce jste nasycení a nabití energií.

Která obilovina obsahuje nejvíce tuku

Složení obilovin

Vláknina (3 až 10 %) – ta je obsažena v obalových vrstvách zrna, proto je doporučována konzumace celozrnných výrobků. Tuk (1 až 6 %) – nejvíce se soustředí do klíčku. Tuk obilovin obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny a také množství vitaminu E, který působí jako antioxidant.

Které obiloviny neobsahují lepek

Při bezlepkové dietě je zakázáno konzumovat obiloviny, které obsahují lepek tj. pšenici – všechny druhy rodu Triticum (špalda, jednozrnka, dvouzrnka, khorasan – obchodní název kamut), žito, ječmen, jejich křížence – např. triticale (žitovec) nebo tritordeum, oves a veškeré potraviny, které jmenované obiloviny obsahují.

Co je to Obilka

Obilka (caryopsis) je suchý nepukavý plod lipnicovitých rostlin. Je složena z obalových vrstev (ektosperm), endospermu (bílek) a embrya (klíček, zárodek). Na vnější straně endospermu je aleuronová vrstva vzniklá vysycháním vakuol s bilkovinnými látkami.

Jak se zpracovava obili

Volně ložené obilí je dopravováno dopravními prostředky na příjmový koš. U vzorků zrna se stanoví základní parametry jakosti. Zrno je dále předčištěno na skalpelátoru (vzduchový třídič), na magnetických separátorech jsou odstraněny kovové příměsi. Podle stanovené kvality dané partie je pak uskladňováno v silech.

Jak se nazývá sklizeň obilí

Žně jsou typ sklizně, kdy se sklízí především obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, žito, oves atd.). V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září.

Jaký je rozdíl mezi krmnou a potravinářskou pšenicí

U pšenice rozhoduje obsah lepku, u brambor velikost – malé jsou krmné. Byly i průmyslové brambory s vysokým obsahem škrobu pro lihovary, na výrobu škrobu, také na zkrmení. Do krmných brambor se dávají i ty nějak poškozené.

Co vše se dá kvasit

Kvasit se dá nejen zelenina a ovoce, ale v podstatě téměř jakákoli plodina či rostlina, tedy i ořechy nebo třeba medvědí česnek. V zemích bývalého Sovětského svazu je to dokonce i starý chleba, z něhož se vyrábí oblíbený alkohol.

Co všechno lze fermentovat

Co vše se dá fermentovatMléko a rostlinná mléka – kysané mléčné výrobky jako jogurty, zrající sýry či kefíry a jejich rostlinné alternativy.Zelenina a houby – kysané zelí, okurky, rajčata, ředkvičky.Sója – tempeh, miso, sójová omáčka, natto.

Jak casto jíst luštěniny

Luštěniny patří mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ a pyšní se také nízkým glykemickým indexem. Luštěniny jsou také velice syté. I po menší dávce jste nasycení a nabití energií. Nutriční specialisté doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně.

Proč nejíst luštěniny

Luštěniny obsahují antinutriční látky. Bohužel existuje i důvod proč syrové luštěniny nejíst. Jejich stinnou stránkou je skutečnost, že obsahují antinutriční látky (zkráceně označované jako antinutrienty), což jsou rostlinné látky, které narušují trávení a vstřebávání ostatních živin.

Jak do sebe dostat tuky

Zdravá jídla s vysokým obsahem tuku, která byste měli jístAvokádo.Mandle, vlašské ořechy, pistácie a další ořechy.Ořechová másla (pozor na přidaný cukr)Olivy.Olivový olej.Mleté lněné semínko.Losos.Edamame.

Jak zvýšit tuk v těle

Jak optimálního množství tuku v těle dosáhnout Pokud máte nízké procento tělesného tuku, řešením je samozřejmě větší množství jídla. Zároveň si vybírejte kalorická jídla a nebojte se tuku, který má při srovnatelném množství gramů více kalorií než sacharidy.

V čem je nejvíc lepku

Jedná se např. o různé polévky, omáčky, kečupy, majonézy, studené emulgované omáčky, hořčice, sójové nebo sójové omáčky, různá ochucovadla, uzeniny, konzervy, paštiky, výrobky z mletého masa, sójové a ostatní rostlinné náhražky masa jako je např. klaso či robi, různé kypřící prášky, pudingy, cukrovinky a zmrzliny.

Jaký alkohol je bez lepku

Lepek neobsahují ani šumivá a perlivá vína, cider, vodka, tequilla, nebo džin.

Jak se mele obilí

Samotné mlýnské zpracování

Při vlastním procesu mletí obilné zrno opakovaně prochází přes válcové stolice a vysévače. Válcové stolice zrno drtí a vysévače ho třídí podle velikosti částic na frakce. Těchto frakcí jsou ve mlýně desítky a jejich opětovným smícháním získáme mouku dané kvality.

Kdy se sklízí obiloviny

Žně jsou typ sklizně, kdy se sklízí především obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, žito, oves atd.). V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září.

Jak poznat pšenici

Rozpoznat na poli pšenici (Triticum) je docela snadné. Květenství tvoří čtyřhranný klas, nenese téměř žádné osiny. Zároveň je to jedna z nejrozšířenějších obilnin, takže ji na polích potkáte poměrně často.