Jak dlouho roste květák?

Kdy roste květák

S předpěstováním květáku začínejte v polovině měsíce března. Výsev proveďte do vytápěného skleníku nebo teplého pařeniště. Samozřejmě že sazeničky si vypěstujete i v malých květináčcích doma za oknem. Růst je však mnohem pomalejší, tudíž výsev uskutečněte již v polovině února.
Archiv

Jak roste květák

Květák má rád světlé stanoviště, ale pobyt na přílišném úpalu mu moc nesvědčí. Vysoká teplota by rostliny podporovala k rychlému vytvoření růžice, která by nebyla příliš kvalitní. Půda pro květák by měla zadržovat dostatečné množství vody a být dobře vyhnojená.
Archiv

Jak poznat Zraly květák

Sklízení květáku ze záhonu

Rané odrůdy květáku sklízíme ihned, jakmile jsou pevné, hladké a bílé, protože brzy vybíhají do květu. Podzimní odrůdy květáku sklízíme před prvními mrazíky. Květák snese až -3 °C. Při menších mrazech můžeme květák přikrýt fólií nataženou na dřevěném rámu.

Jak správně zasadit květák

Předpěstované sazenice by nikdy neměly být přemočené, což by mohlo vést k jejich úhynu. Na záhon by se měly vysazovat dobře prokořeněné sazenice se 3 – 4 pravými listy, vždy až po odeznění posledních mrazíků. Půda pro květák by měla zadržovat dostatečné množství vody a být dobře vyhnojená.
Archiv

Jak často zalévat květák

Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.

Jaké hnojivo na květák

Květák potřebuje neustálé přihnojování. Přidávejte kompostovaný hnůj či organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo dávejte kolem rostliny bez přímého kontaktu s listy. Hnojte opět 2-4x za měsíc.

Kdy se sklízí květák

Jarní druhy sklízíme od konce května do poloviny června, letní druhy od poloviny července do poloviny srpna, pozdní druhy od zaří do října. Sklizeň provádíme probírkou, kdy růžice dosáhnou optimální velikosti.

Jak daleko od sebe sázet květák

Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 63 cm od sebe a mezi jednotlivými řádky nechte taktéž 63 cm, abyste získali velké hlavy. Pokud dáváte přednost mini zelenině, můžete je zasadit blíže, klidně ve vzdálenosti 15 – 25,5 cm od sebe, protože vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami přímo ovlivňuje velikost hlav.

Proč se netvoří květák

Květák netvoří růžičky z několika důvodů. Může se jednat o poškození srdéčka středních lístků larvami plodomorky zelné. Takové rostliny vyvíjejí jen listy a nevytváření růžice. Zejména při výsadbě pozdního květáku je potřeba dávat pozor na sazenice, jestli mají dobře vyvinuté středové srdéčko.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.