Co je to Marťa?

Jak říkat Martě

Ženské křestní jméno Marta se vyskytuje i ve variantě Martha. Domácími variacemi jména jsou Martička, Martinka, Martuška, Marti, Marťa apod. Jméno se užívá také ve slovenštině, polštině, italštině, španělštině, rumunštině nebo bulharštině.
ArchivPodobné

Kdy má svátek Monika

Monika slaví svátek dne 21.05.

Co znamená jméno Jan

Mužské křestní jméno Jan patří k nejoblíbenějším českým jménům. Pochází z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského "Jochanan", které se překládá jako "Bůh je milostivý". Jedná se o složeninu ze slov "Jahve" ("Bůh", "Hospodin") a "chanan" s významem "smilovat se" či "milost".

Co znamená jméno Marta

Ženské křestní jméno s biblickým významem. Pochází ze starého aramejského slova "márathá", tedy hospodyně, paní, paní domu.

Co znamená jméno Natálie

Ženské jméno Natálie pochází z latinského slovního spojení natale domini a význam jména je „narozená v den zrození Krista“, „dítě Vánoc“. Další variantou je Noelia, které se však v Česku neužívá. Ze jména Natálie je odvozeno jméno Nataša, které vzniklo jako domácká podoba ruského křestního jména Natalja.

Jak rikat jmenu Monika

Domácky se jméno užívá jako Monička, Monča, Móňa, Mona, Monka, Monina, Moninka, Monica, Mončina, Mončinka, Monka, Nika aj. Se jménem Monika se můžeme setkat také ve slovenštině, v ruštině, polštině nebo norštině.

Z jaké země je jméno Monika

Monika
ženské jméno
Svátek 21. května
Původ řecký
Četnost v Česku 63 457

Jak říkat Báře

Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod.

Jak se dá říkat Tereze

Domáckými variacemi jména jsou Terezka, Terezička, Terezinka, Rézinka, Réza, Terka, Terča, Terinka, Tea, Zina, Zinka aj. Jméno Tereza znají i na Slovensku − v podobě Terézia. Anglickou mutací jména je Theresa. Němčina jméno užívá také jako Theresa, navíc i v podobě Therese či Theresia.

Kdy má svátek Petr

Petr
Svátky 22. února 29. června
Původ řecký
Jméno v České republice
Četnost v Česku 272 833

Kdy má svátek Jana

Kdy má svátek Jana

dne v letech
24. května 1951-2023
21. srpna 1951-1953,1957-1976

Jak se říká Natálii

Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.

Kdy má Natálie narozeniny

Natálie slaví svátek dne 21.12. Natálie je moderním jménem, které dnes nosí ženy narozené kdykoliv během roku. Jméno zdaleka nenáleží pouze k ženám narozeným na Vánoce, ačkoli právě takový je původní význam jména.

Co je to míchal

Mužské křestní jméno Michal má hebrejský původ. V Bibli se jménem Micha´el nazýval jeden z apoštolů. Jméno se vykládá jako "ten, který je jako Bůh", "podobný Bohu". Michal je zkráceninou jména Michael.

Kdy má svátek Monika 2023

Dnes má svátek – Monika – 21.5.2023 | Svátky Centrum.cz.

Jak se může říkat Barboře

Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála.

Jak oslovit Barboru

Odvozeniny a varianty

Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod.

Jak se říká Adele

Vlasteneckou podobou jména je Šlechtislava. Dalšími variacemi jména Adéla je Adélka, Adla, Adka či Adél, také Áďa, Áda, Aduš, Ady, Adelajda, Adelinka apod.

Jak se říká Kláře

Domáckými podobami jména je Klárka, Klárinka, Kláruška, Klaruše, také Kája nebo Lara. Jméno Klára existuje i na Slovensku. V angličtině se užívá jako Clara, Claire nebo Clare, v němčině jako Klara či Klarissa.

Jak se říká Petře

Domácky se jméno Petra užívá jako Péťa, Peťa, Peťka, Petík, Petina, Petinka, také Peťule, Peťulka, Peťunka, Petrunka, Petruška, Petruš, Petřinka, Petřina, Petřička aj. Jméno Petra najdeme také ve slovenštině, v angličtině, němčině švédštině nebo maďarštině.

Co to znamená Petr

Vlastní mužské jméno Petr pochází z řečtiny (πέτρος Petros), kde femininum πέτρα petra znamená „kámen“ či „skála“ . V České republice to bylo v roce 2016 třetí nejčetnější jméno.

Jaké jméno je nejčastější

V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

Jak říkat jméno Jana

Domácími variacemi jména jsou Janička, Janinka, Jáňa, Janča, Jaňule, Jaňulka, Jája, Jájka, Janka, Januš, Januška, také Honzina aj. Jméno Jana se vyskytuje i ve slovenštině, holandštině a srbochorvatštině. Anglické mutace jména jsou Jane, Jean, Jeanne, Joan, Joanna, Jenny apod.

Jak rikat Natálce

Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.

Jak říkat Natálii

Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.