Kdy je Pankrác?

Kdy jsou Zmrzlíci

Takzvaní zmrzlíci neboli ledoví muži připadají na 12. až 14. května, kdy slaví svátek Pankrác, Servác a Bonifác. Tradičně tou dobou doznívají poslední mrazíky, po nichž se zem i vzduch začínají oteplovat.
Archiv

Kdy je Bonifac

Bonifác je mužské křestní jméno latinského původu, odvozené z výrazu „homo boni fati“, tj. „muž dobrého osudu/původu“. V ČR slaví svátek 14. května.

Kdy jsou zmrzlí v roce 2023

Pojmenování tří malých ledových mužů kalendář připomíná 25., 26. a 27. května v podobě sv.
Archiv

Kdy má podle kalendáře svátek Pankrác

Pankrác (jméno)

Pankrác
Svátek 12. května
Původ řecký
Jméno v České republice
Četnost v Česku 7

Co je to Ledoví muži

Ledoví muži prý spalují mrazem ovoce i růži. Tři mužská jména, která jsou pro nás symbolem pro chladné počasí, nosili ve středověku významní světci. Až později si se dny, na které připadal jejich svátek, začaly naše babičky spojovat lidové pranostiky. Pankrác, Servác, Bonifác, pro sadaře jsou zlí chlapci.

Kdy budou Ledoví muži

Tři muži zmrzlí

Tři zmrzlí muži – jsou za námi, můžeme směle začít s venkovním výsevem. Tři zmrzlí, neboli "ledoví muži" jsou v kalendáři 12. -14. května.

Kdy přijdou Ledoví muži

Uplakaná Žofie a malí ledoví muži

století, o století později se s nimi díky oblíbeným kalendářům seznámili prakticky všichni. Rozhodně přitom nešlo o pověry – mezi 12. až 15. květnem zkrátka do střední Evropy obvykle přichází citelné ochlazení a noční teploty se občas dostanou pod bod mrazu.

Kdy jsou poslední mrazy

– průměrné datum posledního mrazového dne připadá na 22. duben s tím, že v polovině let se poslední mrazový den vyskytne již před tímto datem, v polovině let po tomto datu. Pouze každý desátý rok se mrazíky vyskytnou po 5. květnu.

Kdy jsou 3 Zmrzlíci

Rozhodně přitom nešlo o pověry – mezi 12. až 15. květnem zkrátka do střední Evropy obvykle přichází citelné ochlazení a noční teploty se občas dostanou pod bod mrazu. Zahradníci i vinaři s nimi počítají a ví také, že pro tyto dny jsou typické také vydatné a studené deště.

Co znamená Pankrác

Mužské křestní jméno Pankrác se vyskytuje jen ojediněle. Jeho původ je řecký. Jméno bývá spojováno s řeckým jménem Pankrátios s významem "víceboj" nebo "velký závod". Další teorie výkladu jméno překládá prostřednictvím řeckého slova "pankratés" s významem "všemocný".

Kdy má svátek Žofie

května mají svátek Žofie a Sofie. U žen a dívek jménem Žofie či Sofie můžeme očekávat moudrost: právě takový význam totiž má řecké slovo sofia.

Kdy jsou zmrzlí Mužíci

Období mezi 10. až 14. květnem bývá označováno jako období zmrzlíků, studených svatých, ledováků, ledových mužů a podobně. Bývá to výrazně studené období avšak charakter doprovodného ochlazení není vždy stejný.

Kdo je Pankrac

svatý Pankrác († 304) – římský mučedník, jeden ze tří ledových mužů (svátek 12. května) Pankrác z Taorminy (asi 1. století) – svatý, mučedník, patron práce, biskup v sicilské Taormině

Kdy má začít mrznout

Mráz je stav, kdy teplota v prostředí klesne pod 0 °C (32 °F, 273,15 K), čili pod bod mrazu. Voda mění skupenství z kapalného na pevné, tedy tuhne, což vede k významným změnám. Dešťové srážky jsou nahrazeny sněhovými.

Kdo jsou Ledoví muži

Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři svatí, kteří slaví uprostřed května. Přezdívá se jim ledoví nebo také zmrzlí. A bojí se jich sedláci, bojí se jich zahrádkáři, respekt před nimi mají i ovocné stromy. Po staletí totiž uprostřed května bývá zima a jarní mrazíky dokáží zásadním způsobem zamíchat každoroční úrodou.

Jak říkat Sofií

Domácí podoby: Sofinka, Sofka, Sofi, Sofča, Sofina.

Kdy má svátek Medard

Medard slaví svátek dne 08.06. Jméno Medard se u nás užívá jen zřídka, možná je na češtinu příliš tvrdé. Muž jménem Medard může být dle významu svého jména udatným silákem, častěji však bývá spojován s počasím a deštěm. Jméno Medard nemá ženský protějšek.

Jaká bude zima 2022 2023

Dlouhodobá předpověď NOAA na zimu 2022/23

Jak je patrné z grafů znázorňujících odchylky od víceleté průměrné předpovědi teplot, očekává se, že letošní zima v Česku bude v listopadu, prosinci a lednu o jeden až dva stupně teplejší než v předchozích letech.

Jaký bude červen 2023

Výhled počasí na červen – třetí dekáda

Denní teploty se budou pohybovat kolem 23 až 25 °C. V maximech můžeme naměřit až k 28 °C. Koncem června a začátkem července se denní teploty budou pohybovat okolo 22 – 25 °C. Noční teploty se budou pohybovat mezi 11 – 15 °C.

Co se říká na Žofii

Za ně pro změnu nese odpovědnost svatá Žofie alias uplakaná Žofka. Pranostiky o jejím svátku říkají například to, že svatá Žofie vaří z vody, Žofie vína upije, že Žofie políčka často zalije anebo déšť svaté Žofie švestky ubije.

Jak říkat Natálie

Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.

Co je to Mia

Mia je původem domácká podoba jmen Maria, Amelia, Amalia, Emilia, Miriam a Hermiona. Slovo mia v italštině a mía španělštině znamená moje. Podobně znějící japonské jméno Mija (nebo Miya) znamená svatyně, stále více krásná v japonském přepise.

Co znamená Medardova kápě 40 dní kape

"Čtyřicítka v překladu o Medardově kápi obrazně naznačuje, že se deštivé počasí může někdy protáhnout v případě velkých teplotních kontrastů mezi oceánem a evropským vnitrozemím až do července a v opačném případě bývá evropský letní takzvaný monzun méně výrazný a kratší.

Co je za svátek 86

Dnes má svátek – Medard – 8.6.2021 | Svátky Centrum.cz.

Jaký bude březen 2023

Denní teploty se budou průměrně pohybovat kolem 4 až 8 °C. Noční teploty se budou pohybovat stále pod bodem mrazu okolo -2 až -6 °C. V druhé polovině měsíce března očekáváme podobné teploty. Stále je třeba počítat s tím, že se mohou vyskytovat, jak dešťové srážky, tak i slabé sněžení.