Kdy jsou zmrzlí Mužíci?

Kdy jsou zmrzlí v roce 2023

Pojmenování tří malých ledových mužů kalendář připomíná 25., 26. a 27. května v podobě sv.
Archiv

Kdy jsou poslední mrazy

– průměrné datum posledního mrazového dne připadá na 22. duben s tím, že v polovině let se poslední mrazový den vyskytne již před tímto datem, v polovině let po tomto datu. Pouze každý desátý rok se mrazíky vyskytnou po 5. květnu.

Kdy jsou zmrzlí muzi

Období mezi 10. až 14. květnem bývá označováno jako období zmrzlíků, studených svatých, ledováků, ledových mužů a podobně.

Kdy jsou v květnu zmrzlí muži

Tři muži zmrzlí

Tři zmrzlí, neboli "ledoví muži" jsou v kalendáři 12. -14. května.

Kdy je Bonifac

Bonifác je mužské křestní jméno latinského původu, odvozené z výrazu „homo boni fati“, tj. „muž dobrého osudu/původu“. V ČR slaví svátek 14. května.

Kde jsou tři zmrzlí

Tři ledoví muži – Pankrác, Servác a Bonifác každý rok vzbuzují obavy, zda přijdou a v jaké "kondici". Beskydy letos navštívili a kromě srážek ve formě deště přinesl Pankrác také mráz a sněhovou nadílku.

Kdy přijdou Ledoví muži

Uplakaná Žofie a malí ledoví muži

století, o století později se s nimi díky oblíbeným kalendářům seznámili prakticky všichni. Rozhodně přitom nešlo o pověry – mezi 12. až 15. květnem zkrátka do střední Evropy obvykle přichází citelné ochlazení a noční teploty se občas dostanou pod bod mrazu.

Kdy se říká po zmrzlých

Byhb. Před Servácem není léta, po Serváci s mrazem veta. Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři svatí, kteří slaví uprostřed května. Přezdívá se jim ledoví nebo také zmrzlí.

Kdy jsou 3 Zmrzlíci

Rozhodně přitom nešlo o pověry – mezi 12. až 15. květnem zkrátka do střední Evropy obvykle přichází citelné ochlazení a noční teploty se občas dostanou pod bod mrazu. Zahradníci i vinaři s nimi počítají a ví také, že pro tyto dny jsou typické také vydatné a studené deště.

Kdy je Pankrác

Pankrác svátek, jmeniny 12. května

Pankrác je jméno prvního z „ledových mužů“, na jejichž svátky podle lidových pranostik můžeme očekávat poslední mrazíky. Bylo odvozeno od řeckého slova pankratés, které znamená „všemocný“.

Co sazet po Zmrzlych

Po zmrzlých mužích vysazujte choulostivky – rajčata, celer i dýněJe totiž po ledových mužích! Jsou tři a jmenují se Pankrác, Servác, Bonifác.Rajčata.Dýně a cukety.Okurky.Bylinky.Fazole a hrách.Celer.Vysévejte.

Co je to Ledoví muži

Ledoví muži prý spalují mrazem ovoce i růži. Tři mužská jména, která jsou pro nás symbolem pro chladné počasí, nosili ve středověku významní světci. Až později si se dny, na které připadal jejich svátek, začaly naše babičky spojovat lidové pranostiky. Pankrác, Servác, Bonifác, pro sadaře jsou zlí chlapci.

Kdy jsou tři Ledoví muži

Uplakaná Žofie a malí ledoví muži

století, o století později se s nimi díky oblíbeným kalendářům seznámili prakticky všichni. Rozhodně přitom nešlo o pověry – mezi 12. až 15. květnem zkrátka do střední Evropy obvykle přichází citelné ochlazení a noční teploty se občas dostanou pod bod mrazu.

Jak a kdy sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Jak daleko od sebe sázet zeleninu

Pěstování na záhonech

Nepodceňujte to, jinak se dobré úrody nedočkáte. Rajčata se pěstují ve sponu 60 × 60 až 80 × 80 centimetrů, papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Která zelenina se nesnáší

Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta. Okurky jsou prostě primadony, ale i ony mají své spřízněnce. I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …).

Která zelenina se k sobě hodí

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Kdy začít sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Jakou zeleninu sazet v březnu

V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.

Kdy se má rýt zahrada

Udává se, že nejvhodnější obdobím pro rytí je podzim po poslední sklizni zeleniny. V každém případě bychom měli půdu zrýt ještě před prvními mrazy. Nejlepší je období od poloviny září do konce října.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co nesnáší brambory

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.

Jak daleko od sebe rajčata

Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.