Jak funguje krbová vložka?

Jak funguje krbová vložka s výměníkem

Kamna s teplovodním výměníkem dávají teplo místnosti, v níž se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou pak vedete do dalších místností. Ke kamnům si navíc můžete přikoupit taky akumulační nádrž, která nastřádá teplou vodu i na dobu, kdy nemůžete přikládat do kamen.
Archiv

Jaká je životnost krbové vložky

Jak ale už bylo řečeno, nikdo vám ani při nejlepší vůli nezaručí přesnou životnost a pokud ano, je to jen marketingový tah. Při dodržování všech zásad a doporučení ale není vůbec nereálné mít doma fungující krbovou vložku přes dvacet let – a to už se vyplatí.

Na co usadit krbovou vložku

Teplovzdušné a teplovodní krbové vložky doporučujeme obezdít z některých tepelně izolační desky z nabídky. Na výběr je z několika druhů, jako jsou například vermikulitové desky, nebo kalcium silikátové desky. Každý materiál je jiný, každý má jiné vlastnosti, složení a my si dále vysvětlíme, jaké jsou zásadní rozdíly.

Co je to krbová vložka

Krbová vložka – krb = vložka

Krbová vložka je základem a fyzickým jádrem zděných krbů. Obvykle jsou vyrobeny z litiny nebo ocelového plechu, na vyzdívku se používají šamotové cihly (nebo jiný vhodný materiál) a dvířka jsou vyrobena ze žáruvzdorného skla.

Jak vytopit celý dům krbem

Funkce teplovodního výměníku

Tajemství toho, jak lze vytopit celý dům jedněmi krbovými kamny spočívá právě ve speciálním teplovodním výměníku, kterým je tento typ kamen opatřen. Teplovodní výměník se jednoduše napojí na rozvody radiátorů v domě. Díky tomu se během topení ohřívá voda, která je v radiátorech.

Jak udělat průduchy

Takže nejlépe udělat pruduch s výdechem u stropu v druhém patře . Studený vzduch pak bude vytlačován přes schodiště (je hustší) . Já spíše na chalupě vytápím v jedném patře a co se mě osvědčilo spíše dát stolní ventilátor na zem a tlačit studený vzduch z chladné místnosti směrem do místnosti ke kamnum.

Jak vyčistit krb

Nejprve je třeba odstranit z krbu popel a saze. K vysávání sazí použijte speciální krbový vysavač nebo si půjčte kvalitní průmyslový. Nepoužívejte domácí vysavače – saze je mohou zničit nebo poškodit. Z litinové krbové vložky je potřeba saze odstranit ocelovým kartáčem.

Jak se starat o krbová kamna

Nejdůležitější je nechat krbová kamna zcela vychladnout, nikdy je tedy nečistěte, když jsou ještě žhavá – to je neefektivní a mohlo by je to v krajním případě i poškodit. Rovněž dbejte výhradně na použití čistících prostředků, jež jsou určeny k čištění krbů. Krb samozřejmě čistěte nejenom zevnitř, ale i zvenčí.

Jak na Obestavbu krbové vložky

Použití tepelně-izolačního materiálu pro celou obestavbu je vhodné například, pokud plánujeme teplo z krbové komory odvádět teplovzdušným rozvodem do dalších místností. V místnosti s krbem už máme i tak většinou přebytek tepla díky nepřetržitému sálání 30%-ního výkonu vložky přes sklo.

Jak připojit krbovou vložku

Krbová vložka se napojuje na komín pomocí tzv. "kouřovodu". Jak už název napovídá, kouřovod je zařízení pro odvod spalin (kouře) z ohniště krbové vložky do komínu. Jedná se obvykle o kruhové ocelové potrubí sestavené z různých dílů, jako jsou rovné trubky, kolena, klapky, redukce průměrů apod.

Jakou značku krbové vložky

Nejlepší krbové vložky

Pořadí Název Hodnocení
1. ROMOTOP HEAT 2G 70.44.01 ⭐ 95 %
2. ROMOTOP HEAT W 2g 59.50.01 ⭐ 93 %
3. HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV ⭐ 80 %
4. ROMOTOP HEAT 2G 59.44.13 ⭐ 79 %

Jak správně vybrat krbovou vložku s výměníkem

Před výběremMožností čím topit je několik, např.Nebo to může být klasické dřevo, případně kombinace dřeva a briket.Každý materiál má jinou výhřevnost a především je třeba zohlednit vlastnosti komínu.Ten by měl mít v ideálním případě stejný průměr jako krbová vložka – výjimečně o něco větší

Jak rozvést teplo z krbu

V závislosti na délce větracího systému je nutné zvolit vhodné potrubí a vhodný ventilátor. Čím delší je potrubí, tím výkonnější musí být krbový ventilátor. Pro vývody vzduchu v jednotlivých místnostech lze použít klasické mřížky nebo nastavitelné talířové ventily.

Jak se zbavit zápachu kouře z krbu

Naplňte několik sklenic octem a rozprostřete je po místnosti, kde je zápach. V závislosti na velikosti místnosti stačí jedna nebo dvě sklenice. Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem. Otřete povrch hadříkem.

Jak udržet čisté sklo u krbu

Saponát dá vašemu sklu lesk

Jednoduše na jemnou houbičku nebo hadřík naneste saponát, vyleštěte nebo nechte dle návodu působit, a nakonec vyleštěte hadříkem, který nepouští chlupy. Existují ale samozřejmě i speciální čističe na krbová skla. Najdete je nejčastěji v drogeriích nebo prodejnách s domácími potřebami.

Jak často čistit komín u krbu

Minimálně je nutné provádět kontrolu a čištění jednou za rok.

Jak vyčistit krbovou vložku

Krbové vložky nebo kamna čistíme zásadně po jejich vychladnutí. To platí jak pro vnitřní část, tak i pro vnější část kamen či vložky. K čištění krbové vložky a kamen přitom používejte k tomu určené krbového nářadí, vysavač popela, různé speciální čističe skla a gely.

Jak často čistit krbová kamna

Jak často musím krbová kamna a krbové vložky čistit Krbová kamna a krbové vložky je zapotřebí vyčistit nejméně jednou za rok po topné sezóně nebo v případě intenzívního celoročního provozování častěji dle potřeby. Samozřejmě záleží na tom, jak často v krbových kamnech topíte.

Jak udělat Kourovod

Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici. V případě, že budou kamna připojena na komín s vysokým tahem (nad 15 Pa) je doporučeno instalovat trubku s klapkou.

Co dát na stěnu za krbová kamna

Ve zdi za krbovými kamny nesmí být vedení plynu, elektřiny ani vody. Kamna navíc musejí stát na nehořlavém materiálu, jako je například dlažba. Jinak pod ně musíte dát izolační podložku z plechu či tvrzeného skla – ta by měla přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 cm ze stran a zezadu a o 30 cm zepředu.

Jak spojit kouřovod

Aby se zabránilo dalšímu zbytečnému ochlazování spalin v kouřovodu, je doporučeno kouřovod zapojit nejkratší cestou do komína. Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici.

Jak regulovat krbovou vložku

Po dostatečném rozhoření dřeva a vytvoření žhavých, kdy se uzavírání primární vzduch se pak výkon a intenzita hoření reguluje právě pomocí sekundárního vzduchu. Regulátor sekundárního vzduchu se pro úsporné a pomalé topení nastavuje většinou na 1/2 až 2/3 zavření.

Jak vypočítat výkon krbové vložky

Příklad: Dům po rekonstrukci se zateplením a sadou plastových oken – ztráta tepla 30 W na 1 m3: Výpočet bude: 190 m3 * 30 W = 5 700 W => 5700 / 1000 = 5,7 kW – je orientační výpočet potřebného výkonu krbové vložky.

Jak se zbavit kouře v místnosti

Nejlepším pomocníkem je jedlá soda. Posypte jí všechny textilní povrchy v bytě, nechte alespoň 30 minut působit a pak vše pořádně vysajte. Postup můžete opakovat několikrát. Pokud by soda nepomohla, smíchejte dva dílky vody s dílkem bílého octa, nalijte roztok do rozprašovače, povrchy postříkejte a poté vyfénujte.

Proč se vrací kouř z komína

Ucpaný komín

Udržování čistého komínu je nesmírně důležité, takže když je palivo vhodné a krb stále vylučuje kouř, a máte nečistý vzduch v místnosti, nezapomeňte zkontrolovat, zda tah komína je dostatečný a komín není ucpaný. Právě špatný tah je často příčinou tohoto problému.