Jak je velký kulečníkový stůl?

Jak vybrat Kulecnikovy stul

Rozměry stolu a velikost místnosti

Velikost stolu volíme vždy podle velikosti místnosti, kde má být kulečníkový stůl umístěn. Minimální rozměry místnosti, které nám umožní hrát volně, vypočítáme následovně: délka stolu, který plánujeme koupit + délka kulečníkového tága na každé straně stolu.

Jak správně vybrat tágo na karambol

Tága na karambol mají standartní délku 140 cm, výjimečně mohou být o cca 1 – 2 cm delší či kratší. Váha tága se pohybuje mezi 470 – 540 gramy. Pro technické disciplíny (kádr) volíme lehčí tága do 500 gramů, pro hru trojband (3-cushion) se používají tága 500 – 540 gramů.

Jak se hraje billiard

Hráči strkají tágem jen do bílé koule tak, aby se srazila s ostatními koulemi a odrazem je nasměrovala do některé z jamek. Hráči se při hře střídají vždy, když se někomu nepodaří umístit alespoň jednu kouli do kapsy nebo když hráč udělá faul. Do černé koule se střílí až po odehrání všech koulí jednoho typu.

Co je kulečník

Kulečník nebo biliár z francouzského názvu billard (bille: koule) je dovednostní sport hraný pomocí tága, které se používá na strkání koulí po stole potaženém plátnem. Dříve se používal jeden termín zastřešující všechny kulečníkové sporty. Byl to termín biliard, dosud používaný jako lidové pojmenování.

Jak vybrat kulečník

Pro kulečníky do velikosti hrací plochy 200 x 100 cm nebo 7ft doporučujeme světlo s dvěmi cylindry, u velikosti hrací plochy 210 x 105 cm nebo 8ft doporučujeme světlo se třemi cylindry. Kulečník velikosti pool 9ft by měl být osvětlen světlem se čtyřmi cylindry nebo světelnou rampou.

Jak vyčistit kulečníkové plátno

Díky spadovému prachu, zbytkům kulečníkové křídy, která se uvolňuje při úderech tágem do koule je nutné kulečník pravidelně kartáčovat, vysát běžným vysavačem a před hrou vlasy plátna uhladit speciálním hladítkem.

Jak se jmenuje kulečník bez děr

Karambol je kulečníková hra, která se hraje na malém (210 × 105 cm) nebo závodním (284 × 142 cm) kulečníkovém stole bez děr, s tágem a třemi nebo čtyřmi koulemi. Karambolem je myšlena srážka hracích koulí.

Co to je snooker

Snooker je kulečníková hra. Její název je odvozen od označení jednoho druhu obtížné situace na stole (podrobněji v podkapitole Taktika a způsob hry). Nejpopulárnější je v zemích Commonwealthu a na Dálném východě.

Jak správně držet tágo

Rameno je drženo rovnoběžně s tágem. Měli byste sklonit hlavu tak, aby tágo bylo těsně nad bradou. Brada s tágem by se však neměly navzájem dotýkat. V této poloze není při úderu mezi zadním předloktím a nadloktím více než 90 stupňů.

Jak vybrat tágo na Kulecnik

Kvalitnější tága mají delší životnost a jsou i mnohem lépe vyvážená. Špička – vyrábí se z tvrdého dřeva, u kvalitního tága se používá kanadský javor, u méně kvalitních pak ramínové dřevo. Kvalitní špičky jsou vyrobeny z přírodního dřeva, které by nemělo být ničím potažené.

Co je potřeba ke hře snooker

Snooker se hraje na stole o rozměrech 1,83 na 3,66 metru s patnácti červenými a jednou žlutou, zelenou, hnědou, modrou, růžovou, černou a bílou koulí, do které se hraje tágem. Proti sobě hrají vždy pouze dva soupeři.

Jak vyčistit plátno

Mýdlo, vodu ani gumu však nikdy nepoužívejte! Zbytky těchto čisticích prostředků natahují vlhkost, která by obraz pomalu, ale jistě ničila. Na čištění použijete velmi čistou prachovku, jemný kartáček nebo štětec. Silné nečistoty odstraníte zmíněnou rozkrojenou cibuli, která navíc rozjasní barvy.

Jak se počítá kulečník

Vyhrává ten, kdo první potopí regulérním strkem kouli číslo deset po tom, co na stole již nejsou jiné koule. V případě, kdy potopíte kouli číslo deset s faulem – typicky vám spadne s desítkou i bílá koule – desítka se vrací na stůl na zadní bod a soupeř hraje bílou z ruky (tedy nastaví si bílou kouli kamkoli na stůl).

Jak hrát kulečník karambol

Jak hra probíhá

Cílem hry je buď zahrát předem stanovený počet karambolů, nebo jich zahrát co nejvíc. Karambolem je nazýván takový šťouch, při němž první koule narazí do druhé, dotkne se jednoho (tzv. jednoband) či tří mantinelů (trojband), a pak teprve narazí do třetí koule. Poté se první koule musí zastavit.

Kdo je světová jednička ve snookeru

Snooker ŽebříčkyO'Sullivan Ronnie. £886,000.Brecel Luca. +8. Belgie. £876,500.Allen Mark. Severní Irsko. £860,500.Trump Judd. +1. £556,000.Selby Mark. -3. £549,500.Robertson Neil. Austrálie. £542,000.Murphy Shaun. -3. £445,500.Wilson Kyren. -1. £427,000.

Jak se hraje kulečník bez děr

Hráči si před hrou určí limit karambolů a hráč, který bodového limitu dosáhne jako první, vyhrává hru. Pokud se hráči během hry nepodaří svou (zpravidla červenou) koulí trefit korektním způsobem alespoň dvě libovolné cizí koule, pokračuje soupeř ze vzniklé pozice.

Jak vyčistit kulečníkové koule

Kulečníkové koule doporučujeme poměrně často čistit a to nejlépe speciální čistící emulzí od firmy Aramith. Tato emulze působí zároveň antistaticky a zabraňuje tak koulím na sebe přitahovat prach při pohybu po hrací ploše kulečníku.

Jak složit koule na kulečník

Základní rozestavení

Koule se rozestaví tak, že černá je uprostřed trojuhelníku. Ve spodní řadě se na jedné straně umístí půlka, na druhé celá barva. Koule na vrcholu trojuhelníku je umístěna na bodu vyznačeném na stole. Rozmístění ostatních koulí je náhodné.

Jak rozestavit Kulecnik

Základní rozestavení

Koule se rozestaví tak, že černá je uprostřed trojuhelníku. Ve spodní řadě se na jedné straně umístí půlka, na druhé celá barva. Koule na vrcholu trojuhelníku je umístěna na bodu vyznačeném na stole. Rozmístění ostatních koulí je náhodné.