Co protéká Hradcem?

Co Proteka Hradcem

Malebná řeka Orlice se skládá ze dvou zdrojnic – Tiché a Divoké Orlice, jejichž toky se spojují nad obcí Albrechtice nad Orlicí, nedaleko Týniště nad Orlicí, aby pokračovaly dále pod názvem Orlice až do Hradce Králové, kde spojené vody Orlice pohltí o něco málo větší řeka Labe. Délka toku spojené Orlice je 33 km.
Archiv

Co je typické pro Hradec Králové

Mezi regionální produkty Hradecka patříKrňovické marmelády.Makronky Pink Roses.Pivo Hradecký Klenot.Květinové ozdoby.Džemy, sirupy, zdravé tyčinky.Přírodní mýdla a šampony.Betlémy z Třebechovic.Káva z rodinné pražírny.

Čím je zajímavý Hradec Králové

Přímo v Hradci Králové najdete obří sladkovodní akvárium s vodním pralesem, rekreační aquacentrum s tobogánem a umělým vlnobitím, anebo zajímavou technickou památku – vodní elektrárnu s mostem přes Labe. Krásným zážitkem bude i jízda parníčkem po Labi či výstup na Bílou věž.

Jaký průmysl je v Hradci Králové

Mezi významné zpracovatelské obory patří především textilní průmysl, všeobecné strojírenství, výroba potravin a nápojů, kovodělný, gumárenský a plastikářský průmysl a v kraji jsou umístěny firmy a podniky s celostátním významem.

Kde teče řeka Orlice

Protéká obcemi Týniště nad Orlicí, Petrovice, Štěnkov, Třebechovice pod Orebem, Nepasice, Blešno a Svinary. V Hradci Králové se z levé strany vlévá do řeky Labe. Tok řeky Orlice charakterizují četné meandry a slepá ramena. Jde o jeden z mála zachovalých a minimálně narušených vodních toků v Česku.

Která řeka se vlévá do Labe

Nejvýznamější přítoky jsou Úpa, Metuje, Orlice, Chrudimka, Jizera, Vltava, Ohře, Bílina, Ploučnice a Kamenice. V Německu se cestou dlouhou 796 km vlévají Křinice, Lachsbach, Wesenitz, Müglitz, Schwarze Elster, Havola, Biela, Prießnitz, Weißeritz, Triebisch, Mulda, Sála, Ohre.

Co znamená G ve znaku Hradce Králové

Tvar písmene G pochází ze svorníku klenby (z roku 1463) v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové. Koruna je inspirována vyobrazením korun českých královen ve Zbraslavské kronice. Tinktury vychází ze středověkých vyobrazení písmena G.

Kam na výlet v okolí Hradce Králové

5.0 km. Zoopark Stěžery. Zoologické a botanické zahrady.5.2 km. Flyboarding Hradec Králové Adrenalinové atrakce.7.1 km. Pravěká vesnice. Muzea a historie.9.7 km. Rozhledna Chlum u Všestar.11.3 km. Zámek Hrádek u Nechanic.11.4 km. Podorlický skanzen Krňovice.12.1 km. Třebechovické muzeum betlémů12.8 km. Rozhledna Libníkovice.

Co je typické pro Královéhradecký kraj

Mezi turisty nejnavštěvovanější místa bezesporu patří Krkonošský národní park s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1603 m n. m.) nebo pramenem největší české řeky Labe, NPR Adršpašsko-teplické skály nebo Prachovské skály se skalními městy, barokní hospital Kuks, Braunův Betlém u Kuksu, klášter v Broumově, …

Kde pramení Tichá Orlice

JeřábTichá Orlice / Zdroj

Pramen Tiché Orlice najdeme ve výšce cca 850 m n.m. na západním svahu Jeřábu, nejvyšší hory Hanušovické a zároveň Jeřábské vysočiny. Posléze protéká osadami Horní a Dolní Orlice, které patří do Hanušovické vrchoviny.

Kam teče Tichá Orlice

Orlice vzniká soutokem Divoké a Tiché Orlice kousek na Albrechticemi. Délka toku je pouhých 33km. Vlévá se do Labe v Hradci Králové.

Co se vlévá do Dyje

Dyje se na česko-slovensko-rakouském trojmezí vlévá do řeky Moravy jako její nejdelší přítok.

Kde opouští Labe ČR

Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.

Co znamená znak Pardubického kraje

První dvě pole znaku a vlajky zaujímají historické znaky Čech a Moravy, na jejichž historických územích se kraj rozkládá. Třetí pole symbolizuje celý kraj. Kvádrová zeď se čtyřmi stínkami (zuby cimbuří) symbolizují různorodost území a čtyři regiony (Polabí, Podorlicko, Českomoravská vrchovina a Železné hory).

Čím je známý Královéhradecký kraj

Mezi turisty nejnavštěvovanější místa bezesporu patří Krkonošský národní park s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1603 m n. m.) nebo pramenem největší české řeky Labe, NPR Adršpašsko-teplické skály nebo Prachovské skály se skalními městy, barokní hospital Kuks, Braunův Betlém u Kuksu, klášter v Broumově, …

Kam na výlet do přírody Hradec Králové

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.

Kam na výlet s partnerem

Kam na rande za zážitkyKoupání v lomu. Koupání v lomech je často zakázané, ale není složité najít lom, kde je veřejné koupání povoleno.Výlet na hrad. Česká republika má nejvíce hradů na rozlohu na světě.Zoologická zahrada.Akvárium.Botanická zahrada.Room escape.Kulečník.Šipky.

Co znamená znak Královéhradeckého kraje

Symbolika. První a čtvrté pole znaku a vlajky zaujímá historický znak Čech, na jehož historických územích se kraj rozkládá. Druhé pole obsahuje písmeno G ze znaku města Hradce Králové, ve kterém je sídlo kraje.

Co se tezi v Královéhradeckém kraji

Nerostné bohatství není velké. Největší význam mají ložiska kvalitních sklářských písků na Jičínsku a těžba štěrkopísků podél toku Labe.

Kde pramení řeka Divoká Orlice

Krkonošsko-jesenická subprovincieDivoká Orlice / ZdrojKrkonošsko-jesenická subprovincie – pohoří, vyšší geomorfologická jednotka v severovýchodních Čechách, na severu Moravy, v českém Slezsku a také v jihovýchodním Sasku a jihozápadním Polsku, jedna ze šesti subprovincií České vysočiny. Wikipedie

Která řeka pramení v Orlických horách

V popisu oblasti Orlické hory se praví, Divoká a Tichá Orlice pramení v Orlických horách.

Kde se vleva Orlice do Labe

Tichá Orlice pramení pod horou Jeřábem nedaleko Králik v nadmořské výšce 700 m,v délce 102 km a její povodí měří 702 km. Obě Orlice se slévají před železničním mostem u Albrechtic a dále spolu proudí kolem Týniště do Hradce Králové, kde se vlévají do Labe.

Jak teče Dyje

Popis řeky

Teče severovýchodním směrem, od Vranovské přehrady se stáčí k východu a od Břeclavi pak na jih až k ústí. Tok několikrát opouští naše území. Protéká národním parkem Podyjí. Na jejím toku se nachází Vranovská přehrada a vodní nádrž Nové Mlýny.

Jak je dlouhá řeka Dyje

224 kmDyje / Délka

Jak teče řeka Labe

Pod Mělníkem protéká Českým středohořím a před hranicí malebným údolím Děčínských stěn. Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.