Jak se platí nabíjení elektromobilu?

Jak často se nabíjí elektromobil

Obecně platí, že z klasické zásuvky na 230V dobijete elektromobil za 8–12 hodin, tedy ideálně přes noc. Z domácí nabíječky, tzv. wallboxu dobijete elektromobil za 3–5 hodin. U rychlodobíjecí stanice v síti ČEZ dobijete baterii buď celou do 90 minut nebo 80 % baterie již za 30 minut.
Archiv

Jak správně nabíjet elektromobil

Třífázová zásuvka nebo domácí wallbox zvládá výkony 7,2 – 11 kW. Wallbox nabíjení urychlí a třeba Škoda Enyaq iV se podle kapacity své baterie touto cestou nabije za šest až osm hodin. Nejslabší a tedy i nejpomalejší je nabíjení z klasické 230V zásuvky. DC nabíjení je podstatně rychlejší.

Kde nabít elektromobil zdarma

Kde je nabíjení elektromobilu zdarma Nabíjení zdarma pro elektromobily potažmo elektroauta (tj. i plug-in hybridy) dnes nabízejí společnosti Lidl, Kaufland, Globus, či Billa, ale jen některé a navíc ne všechny možnosti nabíjení jsou vždy zdarma.

Jak nejlevněji dobíjet elektromobil

Velkou výhodou domácího nabíjení je také cena. Tento typ nabíjení bude vždy nejlevnější, protože nabíjíte za běžné ceny elektřiny, pořídit si můžete dokonce i levnější tarif určený přímo pro nabíjení elektromobilu. Ceny z 1 kWh se pohybují většinou mezi 2 a 5 Kč, může to však být i výrazně méně.

Jaké napětí má elektromobil

Většina dnešních elektromobilů totiž pracuje s 400V napětím, některé však již používají i technologii s napětím 800 V. Skvělým příkladem je třeba Porsche Taycan, které tak dosahuje nejen skvělých výkonů, ale také rychlejšího nabíjení.

Jak nabíjet u Lidlu

Abyste mohli nabíjet svůj elektromobil, potřebujete chytrý mobilní telefon s připojením na internet. Většina prodejen potravin Lidl s dobíjecí stanicí poskytuje také v provozní době prodejny Wi-Fi připojení zdarma (pouze však v prostoru prodejny nebo v blízkosti objektu prodejny).

Kde si nabít mobil v Praze

Seznam nákupních center se skříňkami ChargeBox:

Nákupní centrum Místo
OC Nový Smíchov Plzeňská 8, 150 00, Praha 5 (foodcourt)
OC Nový Smíchov Plzeňská 8, 150 00, Praha 5 (pasáž)
Olympia Mladá Boleslav Jičínská 1350/III, 293 01, Mladá Boleslav
Olympia Plzeň Písecká 972/1, 326 00, Plzeň

Kde dobít elektromobil zdarma

Podporovatelem elektromobility se stala společnost LIDL. Tento obchodník v současné době umožňuje zákazníkům u svých vybraných prodejen po dobu nákupu dobíjení zdarma na DC nabíječce o výkonu 50 kW (max. 40 minut v ČR, 30 minut na Slovensku).

Jak funguje dobíjecí stanice

Domácí či průmyslové zásuvky nebo pomalé AC nabíjecí stanice poskytují střídavý proud autu, které si ho musí převést na stejnosměrný proud a uložit jej do baterie. K tomuto převodu slouží palubní nabíječka a její výkon a konfigurace ve skutečnosti rozhoduje, jak rychle se auto nabije.

Jak dlouho vydrží baterie do elektromobilů

V případě baterie elektromobilů záleží na tom, jak dlouho bude elektromobil používán. Takže můžeme počítat třeba 10–15 let, pakliže elektromobil někdo vrátí například výrobci při koupi nového vozu, nebo jej odveze na vrakoviště. Což však neznamená, že by baterie v daném vozidle měla být nějak výrazně degradovaná.

Jak dlouho vydrží baterie v autě

Běžná výdrž autobaterie se udává kolem pěti let, ale špatným zacházením můžeme o akumulátor přijít mnohem dříve. Naopak správná údržba autobaterie může prodloužit život akumulátoru i o několik let, a to platí jak pro klasické, tak pro bezúdržbové baterie, kdy je v tomto případě název mírně zavádějící.

Kde Nabiju telefon

Řešením mohou být veřejné nabíjecí stojany pro mobilní telefony, které jsou k dispozici ve větších městech České republiky. Najít se dají i v Moravskoslezském kraji, především v Ostravě. Vesměs se nacházejí v nákupních centrech.

Kde si v Palladiu nabít telefon

Nabíjecí kiosky v obchodním centru Palladium vás zachrání před blížícím se malérem. Během chvilky si tu totiž můžete dobít baterii zcela zdarma a to nejen u mobilních telefonů, ale i u jiných digitálních zařízení. Nabíjecí kiosky naleznete v patrech -2 a +2. S Palladiem vám nikdy nedojde energie.

Kde nejlevněji nabíjet elektromobil

Domácí zásuvka

Nabíjení elektromobilu doma přes noc patří k nejpohodlnějším a nejlevnějším variantám. Elektromobil je možné připojit do běžné 230 V zásuvky, která je ve všech domácnostech. Nevýhodou je vysoká časová náročnost, za hodinu nabíjení se dojezd elektromobilu zvýší přibližně o 14 km.

Jaká je spotřeba elektromobilů

Spotřeba je jednou z několika výhod elektromobilů oproti autům na spalovací motory. Průměrná hodnota spotřeby se pohybuje kolem 13 kWh na 100 km. V praxi to znamená náklady zhruba okolo 1 Kč na 1 km, což je výrazně méně než u běžných aut.

Jaký jistič je potřeba k nabíjení elektromobilů

Pro rozumné dobíjení budete doma určitě potřebovat třífázové připojení, proudový chránič typu A nebo B (pro jednodušší zařízení) a dostatečně dimenzovaný elektrický jistič. Hodnota hlavního jističe přitom musí být vyšší než jištění nabíjecí stanice.

Jak se topí v elektromobilů

Jak jsme si již sdělili, u elektromobilů se neohřívá přímo vzduch proudící do interiéru, ale samostatný okruh topení (tzv. okruh s vysokou teplotou). Jeho náplň je ohřívána také topnými tělesy, případně okruhem elektromotoru, tedy odpadním teplem.

Jak poznat slabou baterii

Nabitá autobaterie by měla mít napětí 12,6 V.

Při poklesu napětí pod 12,5V je již nutné autobaterii dobít. Při poklesu napětí na 10,5V je patrně baterie již zničená, ale můžete jí zkusit dobít.

Jak oživit baterii v autě

Jednoduše bude stačit správně zapojit klasické kabely s dodržením polarity, poté zapnout nouzový startovací zdroj a pokusit se auto nastartovat. Pokud auto nastartuje pomocí startovacího zdroje, znamená to, že máte vybitou baterii, a proto je třeba ji dobít nebo vyměnit.

Kde si nabít mobil v Palladiu

Nabíjecí kiosky v obchodním centru Palladium vás zachrání před blížícím se malérem. Během chvilky si tu totiž můžete dobít baterii zcela zdarma a to nejen u mobilních telefonů, ale i u jiných digitálních zařízení. Nabíjecí kiosky naleznete v patrech -2 a +2. S Palladiem vám nikdy nedojde energie.

Kde nabít Elektrokoloběžku

Elektrickou koloběžku můžete nabíjet klidně v pohodlí svého domova, přičemž si nemusíte pořizovat nabíjecí stanici nebo speciální přípojku. Nabíječky jsou totiž uzpůsobeny na zapojení do jakékoli běžné zásuvky.

Kde si mohu nabit telefon

Řešením mohou být veřejné nabíjecí stojany pro mobilní telefony, které jsou k dispozici ve větších městech České republiky. Najít se dají i v Moravskoslezském kraji, především v Ostravě. Vesměs se nacházejí v nákupních centrech.

Kde je možné nabít telefon

Kredit si můžete jednoduše dobít na dobíjecích terminálech v trafikách, či jiných provozovnách. Stačí obsluze sdělit vaše telefonní číslo MOBIL.CZ.

Jak se nabíjí elektromobil doma

AC nabíjení lze provádět ze zásuvky, lepší ale je pořídit si výkonnější a bezpečnější wallbox. Čím větší je kapacita baterie, tím déle ji budete nabíjet – pomocí wallboxu třeba během noci, přes zásuvku i 2 dny. Záleží na typu elektromobilu a jeho technologických možnostech. Další možností je zřízení výkonnější zásuvky.

Jak se zapojuje wallbox

Wallbox je elektrický spotřebič a vyžaduje třífázovou 400 V přípojku. V hlavním rozvaděči musíte počítat s dostatečným jističem a rezervovaným příkonem. Tento navýšíte u svého dodavatele elektrické energie do objektu. Dále je potřeba dovést k místu instalace wallboxu kabel o dostatečném průřezu.