Kdy dát sazenice salátu ven?

Kdy sázet hlávkový salát

Kdy je nejlepší vysadit sazenice hlávkového salátu Obvykle se vysazují od března do konce dubna, ale důležitá je i denní doba. Nejvhodnější pro výsadbu je pozdní odpoledne – podvečer. Nezapomeňte sazenice salátu dobře zalít.

Kdy zasít semínka

Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.

Kdy sázet ledový salát

Na jaře pro letní sklizeň spíše vysazujeme už předpěstovanou sadbu, pro podzimní sklizeň naopak spíše vyséváme semínka přímo na záhon od poloviny července až do poloviny srpna. Vegetační doba je 70–95 dní podle odrůdy, tedy v průměru asi 3 měsíce.

Co můžu zasadit v dubnu

Semínka, která vyséváme v dubnuMrkev, petržel a pastinák. Připravíme si půdu pro krásně barevné druhy bílé, oranžové, žluté, červené i fialové mrkve, kořenovou petržel a pastinák.Saláty a jiná listová zelenina.Cukety, dýně, patizony.Kvetoucí rostliny.Svazenka.

Kdy dát salát ven

Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo. V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.

Kdy zasít salát

Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.

Kdy sázet sazenice

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Proč salát nevytvoří hlávku

Jílovité půdy potřebují zlehčení

Letním odrůdám salátů trochu jílu neuškodí, ale jarní odrůdy jej vyloženě nemají rády. Dále se doporučuje ještě před výsadbou půdu prohnojit vyzrálým kompostem. Pro podporu tvorby hlávek je dobré přihnojení tekutým hnojivem.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co dělat v dubnu na zahradě

Co bychom měli udělat:poslední možnost zasadit česnek.sázet zeleninu na záhony.provézt řez růžízasít letničky.provzdušnit a posekat trávník.

Co se dá sázet v létě

V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.

Jak hluboko zasadit salát

Při vysazování dbejte na to, aby sazeničky nebyly v přílišné hloubce a měly srdíčko nad zeminou. Pokud by byly zasazeny moc hluboko, listy by zahnívaly.

Kdy je nejlepší sázet

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Kdy začít sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Kdy začít pracovat na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Co sázet koncem dubna

Do skleníku můžeme v druhé půli dubna sázet papriky, rajčata, lilky a cukety. V půli dubna vyséváme do volné půdy ředkvičky, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu a pozdní kedlubnu. Nakládačky, tykve, hrách, fazol, bob, cibuli a jarní česnek vysadíme až koncem měsíce.

Co se dá sázet v červenci

V červenci můžeme vysít mrkev, především odrůdy s kratším či kulatým kořenem, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, keříčkové fazolky, mangold i špenát. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.

Co se může sázet po česneku

Na záhonech, kde rostl česnek, můžete vysadit velké sady cibule na zelení. Na záhony s česnekem se také doporučuje sázet jahody. Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony.

Proč se nedělají hlávky na salátě

Příčiny vyhánění salátu do květu:

nástup dlouhých a teplých letních dnů (svítí-li slunce déle než 12 hodin) déletrvající sucho. vysoká teplota vzduchu a půdy. volba nevhodné odrůdy pro dané roční období

Co dělat v létě na zahradě

K létu patří nádherně rozkvetlá zahrada, grilování, lenošení či koupání v zahradním bazénu. Má-li být vaše zahrada opravdu pěkná, je třeba jí dopřát, co potřebuje – především dostatečnou zálivku a živiny, občas je nutné také zkontrolovat, zda je vše v pořádku.

Kdy se sází salát

Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.

Co zraje v červenci

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co zasadit k rajčatům

Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Kdy Přepichovat salát

Pikýrování čili rozsazování salátu

Když semínka vzejdou a rostlinám narostou dva pravé listy, můžeme sazenice přepichovat (pikýrovat) do rašelinového kontejneru, kde sadbu dopěstujeme. Rostliny na konečné stanoviště vysazujeme i s rašelinovým kontejnerem. Nedochází tedy k přerušení růstu.