Jak se naučit jezdit na kolečkových bruslích?

Jak brzdit na kolečkových bruslích z kopce

Brzdit se dá brzdou, která by neměla chybět na žádných in-line bruslích. Nohu, na které máte brzdu, dáte před sebe a nakloníte ji tak, abyste zadrhli brzdičkou o zem. Za chvíli bude zabržděno. Pokud se bojíte jet z kopce "šusem" zkuste stejnou techniku, jako na lyžích – plužení.

Jak zatáčet na kolečkových bruslích

Základem techniky zatáčení je postoj, při kterém nastavíte nohy vedle sebe do nůžkového postoje. Vnitřní noha vepředu a vnější vzadu. Při zatáčení vám pomohou i ruce, kterými můžete směřovat do směru otáčení. Při zatáčení je dobré si pomáhat rukou.

Jak učit dítě na kolečkových bruslích

Až se dítě poprvé postaví na brusle, do ničeho jej zbytečně netlačte. Nejprve se musí za vaší asistence naučit držet rovnováhu, ideálně na měkkém povrchu, třeba na trávníku nebo podložce. Teprve až získá stabilitu a udělá samostatné kroky, nastane čas přejít k postupným skluzům.

Jak se brzdí na trekových bruslích

Brzda u trekových bruslích se nachází vpředu. Brzda sama o sobě neslouží pouze k brzdění, ale většina začínajících bruslařů ji využívá k odrážení. U trekových bruslí lze nalézt několik typů předních brzd a každý typ brzdy má své využití.

Jak se otočit na bruslích

Postup je celkem jednoduchý. Z jízdy vpřed předsuneme jednu nohu jako při nůžkovém postoji a společně s natočením např. přes levé rameno, přeneseme váhu těla nad levou nohu. Natočením ramen přes levou nohu a jízdou do oblouku zatočíme vlevo a následným přetočením zpět se otočíme do jízdy vzad.

Kde bruslit na kolečkových bruslích

Na výběru místa záleží

Ideálně by měla být prázdná, suchá a rovná. Vytipujte si prázdné parkoviště, plácek za domem nebo se v nevytížených časech vydejte přímo na inline stezku. Soukromí vám pomůže s koncentrací a zaručí větší bezpečnost – přece jen nechcete zranit sebe ani nikoho jiného.

Jak se brzdí na bruslích

Brzdí se třením gumového špalku v patní brzdě o povrch chodníku. Patní brzdy jsou většinou montovány na pravou brusli. Pokud máte dominantní levou nohu, měli byste si brzdu přemontovat na levou brusli (pokud je to však na vašich bruslích možné). Někdy lze k bruslím dokoupit i brzdu na druhou brusli.

Jak správně vázat kolečkové brusle

Zavázaná brusle by měla dobře obepínat nárt a kotník (v oblastuí nártové přezky musí brusle dobře zavázaná tkaničkami). Jakmile se mírně opřete o vnější hranu koleček, brusle by vám měla nabídnout citelnou oporu.

Jak dlouho bruslit

Takže pokud chcete použit brusle pro hubnutí, je nejlepší naplánovat jízdu několikrát týdně, alespoň po dobu 40-50 minut. Otázka rychlosti při jízdě na bruslích je také důležitá. Pokud budeme jezdit s větší rychlostí, s větším odporem, spálíme určitě více kalorií než při pohodlné, pomalé jízdě na rovinném terénu.

Jak prohodit kolečka na bruslích

Na straně, kde se bruslař odráží, se kolečka opotřebovávají více, proto je potřeba kolečka prohodit z levé strany na stranu pravou a obráceně. Kolečka měníme tak, že vždy nejvíce namáhané první přední kolečko přehodíme na méně namáhanou pozici číslo 3. Druhé kolečko pak prohodíme s posledním z pozice číslo 4.

Jak správně utáhnout kolečkové brusle

Tedy ve stoje s mírně pokrčenými koleny. Zavázaná brusle by měla dobře obepínat nárt a kotník (v oblastuí nártové přezky musí brusle dobře zavázaná tkaničkami). Jakmile se mírně opřete o vnější hranu koleček, brusle by vám měla nabídnout citelnou oporu.

Co se posiluje při bruslení

Inline bruslení je jedním z nejlepších způsobů, jak se celkově zpevnit. Zapojuje totiž svaly všech částí těla. Nejvíce jsou přitom namáhány svaly spodních končetin, především stehna, boky a hýždě. Můžete si ale vybudovat i svaly spodních zad, jako jsou vzpřimovače páteře či trapézový sval.

Jak se má brzdit na kole

Správné využití brzd

Na dospělých kolech se zpravidla nachází přední a zadní páková brzda. Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu.

Kdy učit dítě na kolečkových bruslích

Začněte až v předškolním věku

Pokud je váš prcek mimořádně pohybově nadaný, můžete ho na in-line brusle poprvé postavit už ve 3 letech. Pro většinu dětí ale bude bezpečnější začít později, ve věku 4–5 let. V této době už vaše dítě zvládá koordinaci pohybů, snáze udrží stabilitu a lépe se soustředí na více věcí naráz.

Čím mazat kolečkové brusle

Možností, čím mazat, je velmi široká škála. Obecně platí, že s lehkým olejem se ložiska točí rychleji, ale vydrží kratší dobu a je tak nutné mazat častěji. Naproti tomu mazací tuky nebo podobné speciální hmoty lépe ložisko chrání a déle vydrží. Určitě se vyplatí nákup speciálního oleje nebo jiného lubrikantu.

Jak dlouho jezdit na bruslích

Takže pokud chcete použit brusle pro hubnutí, je nejlepší naplánovat jízdu několikrát týdně, alespoň po dobu 40-50 minut. Otázka rychlosti při jízdě na bruslích je také důležitá. Pokud budeme jezdit s větší rychlostí, s větším odporem, spálíme určitě více kalorií než při pohodlné, pomalé jízdě na rovinném terénu.

Jak se naučit bruslit v dospělosti

Nejprve zvedněte jednu nohu. Až bude stát všemi kolečky na zemi, postavte vedle ní druhou a rukama si pomozte do stoje v pozici V. Správný postoj na bruslích znamená být vždy v mírném předklonu a dbát na pokrčená kolena. Snažte se je tlačit směrem k prstům u nohou, abyste zabránili pádu dozadu.

Kde je na kole přední brzda

Každé jízdní kolo má dvě na sobě nezávislé brzdy, přední a zadní. Jejich nezávislost je zásadní především pro bezpečnost jízdy, a to pro případ, že by jedna brzda přestala z jakéhokoliv důvodu fungovat. Přední brzdová páka se až na výjimky na řídítkách umísťuje na levou ruku, zadní brzda na pravou.

Kterou brzdou se brzdí na kole

Správné využití brzd

Na dospělých kolech se zpravidla nachází přední a zadní páková brzda. Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu.

Jaké brusle pro děti

Pro nejmenší vybírejte kačenky – dětské zimní brusle opatřené dvěma řadami nožů. Po nich už nastupují tradiční brusle na led, spíše lehčí. Většina dětských zimních bruslí má nastavitelnou velikost (jsou roztahovací), a mohou se díky tomu používat 3 – 4 roky. Bota brusle má být o něco větší než noha dítěte.

Kdy vyměnit kolečka na bruslích

Kdy je vhodné inline kolečka vyměnit

Na rotaci koleček u inline bruslí neexistuje žádný stanovený čas – měli byste je otočit, když zaznamenáte známky nerovnoměrného opotřebení. Když se kolečka nemění, opotřebovávají se nerovnoměrně a tvoří siluetu jako základnu kužele.

Co se hubne na kolečkových bruslích

In-line brusle: opatrně na záda

Při správné srdeční intenzitě napomůžete redukci váhy a stejně jako během či jízdě na kole i dobře posílíte nejproblematičtější partie – zadek a stehna.

Jak se rádi na kole

Vlevo se vždy řadí přední převodníky, vpravo pak zadní kolečka (pastorky). Obě strany jsou pak stranově převrácené, pokud jde o řazené rychlosti. Vlevo řadíme palcem na větší převodník (těžší převod). Vpravo řadíme palcem sice také na větší pastorek, ale jedná se o lehčí převod.

Jak řadit při Brzdeni

Při samotném procesu řazení je potřeba vždy přestat šlapat, případně odlehčit na co nejnižší intenzitu. V daný moment pak zařadit a začít opět šlapat. Na rovince lze toto provést v poklidu, před prudkým kopcem je pak třeba zařadit ještě před výjezdem.

Jak zastavit na kole

Brždění by mělo být co nejplynulější. Při náhlém brzdění je nutné si vžít pocit, že nesmím za přední brzdu doslova “vzít” na plno. Vzhledem k jejímu efektivnímu brzdnému účinku by mohl následovat katapult přes řidítka. Vždy tedy více mačkejte zadní brzdu než přední!