Čím hnojit jahody po sklizni?

Čím hnojit Stáleplodící jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Archiv

Jak se starat o Stáleplodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Kdy hnojit jahodníky

Obvykle je nutné hnojit pravidelně od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Archiv

Čím teď hnojit jahody

Záhony připravujeme již na podzim, respektive od konce srpna či začátku září. Velmi důležité je v tuto dobu zapravení organického hnojiva do půdy a nejraději mají jahody chlévský hnůj. Na jaře pak přidáváme na záhon kompost, mělce jej zapravíme, ale není to nezbytné, záhon vyrovnáme a můžeme vysazovat sazenice.

Kdy hnojit jahody v truhlíku

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Kdy přestat hnojit jahody

Hnojte podle návodu. Jakmile přestanou rostliny plodit, ještě alespoň dva měsíce potřebují přihnojovat. Rozhodně by ovšem dodávání živin nemělo trvat déle než do konce října. V srpnu rostlinám dopřávejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a hořčíku.

Jak stříhat Stáleplodící jahody

Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte. Nové listy budou zdravé. U mladých, na podzim vysazených rostlin a u remontantních odrůd ale tento zákrok nedělejte.

Čím hnojit jahody diskuze

Pokud plánujete výsadbu jahod dlouhodoběji dopředu, pak záhon s příchodem podzimu pohnojte hnojem nebo kompostem. Kompost lze použít ještě i dva nebo tři týdny před výsadbou, na hnůj je však již pozdě. Pokud se na záhonku nerozloží, mohl by později popálit citlivé kořeny sazenic.

Jak hnojit jahody v truhlíku

V případě Hoštického hnojiva potřebujete smíchat 15ml hnojiva s 3 litry vody. Takové množství vystačí až na 70 rostlin jahodníku. Pokud si pořídíte již osázený truhlík s jahodami, nemusíte je už celý rok vůbec hnojit. Umí dorazit dokonce až na zahradu.

Jak často se hnojí jahody

Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt. Kapalné hnojivo je možné aplikovat také na list s pomocí zahradního postřikovače. Tuto možnost mají v oblibě zejména zahrádkáři, kteří půdu kolem jahod zakrývají fólií.

Čím hnojit jahody v červnu

Jahodníky přihnojujte

Jahody hnojivo potřebují, raději s ním ale opatrně, abyste mladé listy nepopálili. Přihnojit můžete už při první okopávce jahodového záhonu, hodí se třeba kravský nebo koňský hnůj, jenž zapracujete do půdy. Stačí, když ke každé rostlině použijete zhruba polévkovou lžíci hnojiva.

Kdy sázet Stáleplodící jahody

Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.

Jak se rozmnožují Stáleplodící jahody

Ať už se jedná o rané, pozdní, nebo stáleplodící odrůdy jahod, všechny lze právě teď v druhé polovině léta rozmnožovat od mateřských rostlin, které nasazují nové výhony s dceřinými sazeničkami. Tyto výhony je třeba včas od mateřské rostliny oddělit, aby se původní jahodník nevyčerpával.

Jak ostříhat jahody po sklizni

Pokud jsou rostlinky v nepěkném stavu, je dobré listy ostříhat asi 5 cm nad středovým srdéčkem, aby rostlinky znovu obrazily. Může se stát, že někde objevíme skvrnitost listů nebo některého škůdce (jako je například roztočík jahodový). Sáhneme po vhodném přípravku a rostlinu ošetříme.

Kdy hnojit granulovaným kravským hnojem

Jeden kilogram granulovaného hnoje má stejnou vydatnost jako vrchovatě naložené kolečko chlévské mrvy. Na rozdíl od klasické chlévské mrvy je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a vlastně během celého vegetačního období.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách

Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.

Jak obnovit jahody

Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.

Co se šlahouny u jahod

Od jahodníků odřezáváme šlahouny, zamezíme tak oslabování trsů. Z odřezaných šlahounů zároveň připravujeme novou sadbu. Ze šlahounů vybíráme pouze zdravé a silné sazenice. Nikdy k výsadbě nepoužíváme poslední výhony na konci šlahounu.

Na co je dobrý koňský hnůj

Koňský hnůj granulovaný je přírodní surovina vhodná pro široké použití v zahradě. Vzhledem ke svému složeni je zvláště vhodný k vyhnojení pařenišť a skleníků, lze jej však použit i na záhony, neboť oproti jiným fermentovaným tatkovým hnojům má největší výhřevnost.

Kdy hnojit hnojivem NPK

Zahradní granulované NPK hnojivo se 7-14 dní před setím (sázením) mělce až středně hluboko zapraví do půdy. Granulované hnojivo určené k základnímu hnojení před setím a sázením polních plodin, zeleniny, sadů, chmelnic a vinic. Uplatní se ke hnojení plodin sklízených na zeleno (listové zeleniny).

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Jak pečovat o převislé jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Kdy hnojit koňským hnojem

Koňský hnůj se skvěle hodí pro první hnojení před začátkem pěstitelské sezóny, ale také pro přihnojování rostlin během sezóny a jako hnojivo do skleníku a do pařeniště. Před vpravením do půdy je vhodné tento materiál smísit s kompostem.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.