Jak správně vybrat krbovou vložku s výměníkem?

Jak vybrat krbové vložky

Parametr souvisí s kvalitou krbové vložky a určuje, na kolik % je využito palivo, které používáte. Kvalitní krbová vložka by měla dosahovat cca 85% účinnosti. Méně kvalitní vložky mají účinnost okolo 70 %, ty nejkvalitnější až 90%. Čím je účinnost vyšší, tím méně paliva spálíte.
Archiv

Jak vypočítat výkon krbové vložky

Příklad: Dům po rekonstrukci se zateplením a sadou plastových oken – ztráta tepla 30 W na 1 m3: Výpočet bude: 190 m3 * 30 W = 5 700 W => 5700 / 1000 = 5,7 kW – je orientační výpočet potřebného výkonu krbové vložky.

Jak topit v krbu s výměníkem

Předpokladem správného hoření je dostatečný přísun vzduchu (kyslíku) k ohni. Proto mějte větrací mřížky u krbové vložky nebo kamen při zatápění otevřené naplno. Hodně také závisí na tahu komína a na aktuálním tlaku. Jestliže se oheň i přes větrací mřížku rozhořívá pomalu, pootevřete dvířka krbu.

Jak zvýšit výkon kamen

Kamna nejsou schopna svým výkonem vytopit potřebný prostor nebo vodu v otopné soustavě. V místnosti je stále zima a nevytváří se příjemné teplo. Za účelem zvýšení výkonu kamen se do ohniště přikládá více paliva. Přívod vzduchu se otevírá na maximum a tím se uměle zvyšuje výkon krbových kamen.

Jaká je životnost krbové vložky

Jak ale už bylo řečeno, nikdo vám ani při nejlepší vůli nezaručí přesnou životnost a pokud ano, je to jen marketingový tah. Při dodržování všech zásad a doporučení ale není vůbec nereálné mít doma fungující krbovou vložku přes dvacet let – a to už se vyplatí.

Jak na krbovou vložku

Nejdoporučovanější a nejprodávanější je kamnářská omítka Finish. Kamnářské materiály jsou kamnářské, aby se k obezdívání krbových vložek používali, a aby se jejich použitím předcházelo k popraskání, propadení či jinému poškození krbové obestavby.

Jak spočítat výkon kamen s výměníkem

Výpočet je stejný, počítáme ale objem všech místností, kde bude teplovodní rozvod, nejen místnost, kde bude spotřebič umístěný. Kalkulací dojdeme k celkovému výkonu spotřebiče a tento pak vydělíme třemi. U teplovodních spotřebičů se obvykle celkový výkon rozpočítá: 1/3 přes sklo do místnosti, 2/3 výkonu do výměníku.

Jak spocitat kW místností

Pro výpočet výkonu je používán vzorec:

Plocha místnosti v metrech čtverečních x výška místnosti v metrech x 40W. Příklad pro pokoj 3,5 x 5 =17,5 m2 (to je běžná výměra pokoje v panelovém domě s výškou stropu 2,5m) je 17,5 x 2,5 x 40 = 1750W).

Kdy zavřít klapku do komína

Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.

Jak udělat průduchy

Takže nejlépe udělat pruduch s výdechem u stropu v druhém patře . Studený vzduch pak bude vytlačován přes schodiště (je hustší) . Já spíše na chalupě vytápím v jedném patře a co se mě osvědčilo spíše dát stolní ventilátor na zem a tlačit studený vzduch z chladné místnosti směrem do místnosti ke kamnum.

Jak funguje krbová vložka

Horkovzdušné krbové vložky a krbová kamna, pracují na principu cirkulace vzduchu v místnosti. Studený vzduch z místnosti (nebo z venkovních prostor) je ohříván prouděním kolem krbu. Tento horký vzduch, je pak rozváděn do jedné, popřípadě do více okolních místností.

Jak vyčistit krb

Nejprve je třeba odstranit z krbu popel a saze. K vysávání sazí použijte speciální krbový vysavač nebo si půjčte kvalitní průmyslový. Nepoužívejte domácí vysavače – saze je mohou zničit nebo poškodit. Z litinové krbové vložky je potřeba saze odstranit ocelovým kartáčem.

Jak vysoko krbovou vložku

Můžete si také určit, jak vysoko má být krbová vložka celkově umístěna, tedy jak vysoko bude sklo vložky, a tedy dveře vložky pro plnění. Obvykle se dělá římsa o velikosti 10×10 cm (10 cm vysoká a 10 cm hluboká) přes celou obestavbu krbu. Výška krbu je obvykle 30 až 40 cm nad úrovní finální podlahy.

Jak udělat Kourovod

Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici. V případě, že budou kamna připojena na komín s vysokým tahem (nad 15 Pa) je doporučeno instalovat trubku s klapkou.

Jaký výkon kamen

Pro obecný výpočet si vystačíme s jednoduchým vzorečkem, tedy že: 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 20 m3. Tento vzorec platí pro starší, tepelně neizolované domy a byty!

Jak fungují krbová kamna s výměníkem

Kamna s teplovodním výměníkem dávají teplo místnosti, v níž se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou pak vedete do dalších místností. Ke kamnům si navíc můžete přikoupit taky akumulační nádrž, která nastřádá teplou vodu i na dobu, kdy nemůžete přikládat do kamen.

Jak velký radiátor do místnosti

Plocha místnosti v m² × výška místnosti v m × 40 W.

Do takové místnosti tedy potřebujete radiátor s výkonem alespoň 2 000 Wattů. Přesná hodnota také závisí na kvalitě zateplení a rozdílu vnějších a vnitřních teplot, proto pokud chcete přesnější hodnotu, kontaktujte pro výpočet odborníka.

Jak topit bez kouře

Aby vám nešel kouř domů, přikládejte takto:zastavíte krbový ventilátor, pokud ho máte.otevřete kouřovou klapku a regulační průduchy.pootevřete dvířka na 2 cm a necháte chvilku kamna chytnout tah.rychle přiložíte a dokonale zavřete dvířka.

Jak správně používat komínovou klapku

Komínovou klapku otevřeme zcela a seřídíme kotel – primární, sekundární, terciární vzduch, tak, aby dobře spaloval a plameny byly jasné, bez kouře. komínovou klapku a tím budeme simulovat zhoršený odtah spalin, které bylo za špatného počasí.

Jak vytopit celý dům krbem

Funkce teplovodního výměníku

Tajemství toho, jak lze vytopit celý dům jedněmi krbovými kamny spočívá právě ve speciálním teplovodním výměníku, kterým je tento typ kamen opatřen. Teplovodní výměník se jednoduše napojí na rozvody radiátorů v domě. Díky tomu se během topení ohřívá voda, která je v radiátorech.

Jak dostat teplo z jedné místnosti do druhé

Krbový ventilátor je ideální pro vytápění více místností, tj. pro rozvod teplého vzduchu po celém bytě nebo domě. Krb nebo kamna mají obvykle centrální umístění v domě. Odtud lze krbové teplo využít v dalších místnostech nebo v patře a vytápět několik místností nebo podlaží najednou.

Jak často čistit komín u krbu

Minimálně je nutné provádět kontrolu a čištění jednou za rok.

Jak udržet čisté sklo u krbu

Saponát dá vašemu sklu lesk

Jednoduše na jemnou houbičku nebo hadřík naneste saponát, vyleštěte nebo nechte dle návodu působit, a nakonec vyleštěte hadříkem, který nepouští chlupy. Existují ale samozřejmě i speciální čističe na krbová skla. Najdete je nejčastěji v drogeriích nebo prodejnách s domácími potřebami.

Na co položit krbovou vložku

Ideální je betonová nebo jiná nehořlavá deska o průměrné nosnosti 500 – 600 kg. V místě stavby krbu by nemělo být podlahové topení z důvodu hmotnosti tělesa, proto se nedoporučuje příliš vysoká izolace z lehčených materiálů (např. polystyrenu). Dále je vhodné položit již před samotnou montáží dlažbu.

Jaký průměr komínu pro krbovou vložku

Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu. V případě potřeby lze tah zregulovat klapkou v koleně nebo rouře.