Co dát nad krb?

Co dát na stěnu za krbová kamna

Ve zdi za krbovými kamny nesmí být vedení plynu, elektřiny ani vody. Kamna navíc musejí stát na nehořlavém materiálu, jako je například dlažba. Jinak pod ně musíte dát izolační podložku z plechu či tvrzeného skla – ta by měla přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 cm ze stran a zezadu a o 30 cm zepředu.

Co Povesit nad krb

Nápady na výzdobu krbové římsy

Krbovou stěnu vyzdobte obrázky, vázami, rostlinami, menšími zrcadly, knihami, svíčkami atd. Můžeme také zvolit přírodní girlandy, ale je velmi důležité, aby vše bylo harmonicky ozdobeno. Nepřetěžujte se!

Čím obložit zeď za krbovými kamny

Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C. Snadno lepí a šroubují, navíc jsou samonosné a můžete je obkládat. V jednom kroku tak krb od stěny snadno odizolujete.
Archiv

Co nad krb

Nejlépe bude vypadat klasický krb v kombinaci bílé omítky se štukováním a mramoru. Nad krb můžete pověsit velké zrcadlo v jemně zdobeném rámu a na římsu postavit vázu s květinou. Nezapomeňte ji ale sundat, když krb rozpálíte.

Jak daleko kamna od sádrokartonu

Čili přes sádrokarton by musel procházet kouřovod a kamna by stála také u něho. Od nehořlavých zdí je odstup cca 10-20 cm, dle kamen. U hořlavých uvádí až 80 cm.

Jak lepit obklad na krb

Použijeme lepící tmel splňující normu C2TE S1 např. M22 od Botamentu. Jedná se o flexibilní lepidlo, které bez poškození vydrží průhyb 0,5mm – nahříváním obkladu a podkladu vzniká pnutí, zde poznáte kvalitu podkladu a lepícího tmelu. U keramických obkladů dodržujeme spáru 3mm.

Jak daleko má být televize od krbu

Pokud je krb na boční stěně, můžete televizor umístit do nižší výšky. Pozorovací vzdálenost: Doporučuje se, aby televizor byl v pozorovací vzdálenosti nejméně 1,5násobku úhlopříčky televizoru.

Jak daleko od krbu muze být nábytek

Minimální odstupy od kamen jsou určeny normou ČSN 06 1008/1997. Ta udává, že minimální vzdálenost od jakýchkoli předmětů musí z přední strany, tedy z té, kde se nacházejí dvířka, činit minimálně 80 cm. To platí nejen pro příčky, ale i pro nábytek či hořlavé podlahové krytiny.

Jak daleko krbová kamna od zdi

Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm. V okolí krbu nebo kamen by měla být také nehořlavá podlaha – podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska má přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.

Čím se obkládá krbová vložka

Teplovzdušné a teplovodní krbové vložky doporučujeme obezdít z některých tepelně izolační desky z nabídky. Na výběr je z několika druhů, jako jsou například vermikulitové desky, nebo kalcium silikátové desky. Každý materiál je jiný, každý má jiné vlastnosti, složení a my si dále vysvětlíme, jaké jsou zásadní rozdíly.

Jak udělat průduchy

Takže nejlépe udělat pruduch s výdechem u stropu v druhém patře . Studený vzduch pak bude vytlačován přes schodiště (je hustší) . Já spíše na chalupě vytápím v jedném patře a co se mě osvědčilo spíše dát stolní ventilátor na zem a tlačit studený vzduch z chladné místnosti směrem do místnosti ke kamnum.

Čím lepit přírodní kámen

Přírodní kámen. Obklad se lepí stavebními flexibilními lepidly určenými pro lepení velkoformátových obkladů a dlažeb. V naší nabídce máme pro lepení obkladů tloušťky 1-2 cm lepidlo QM RKS, které lze použít i pro silnější kámen. Lepidlo obsahuje TRAS proti vzniku výkvětů na kameni.

Čím lepit břidlici

Na obklad z naší břidlice doporučujeme následující lepidla: Thin – Set Flex (mrazuvzdorná lepící malta pro náročné případy lepení-venkovní i vnitřní plochy), Thin – Set Gres (lepící malta střední výkonnostní třídy-venkovní i vnitřní plochy).

Jak daleko můžou být kamna od komína

Bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů je 40 cm doboku a 80 cm dopředu. U dvouplášťových kamen ( třeba Thorma LOHOLM, BORGHOLM II a pod) je bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů je 20 cm doboku a 80 cm dopředu. Vzdálenost od nehořlavé stěny norma neřeší.

Jak daleko dřevo od kamen

Jednoplášťová ( sálavá ) kamna mají bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 40 cm dozadu a doboku. Dvouplášťová ( konvekční ) kamna mají bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 20 cm dozadu a doboku. To jsou údaje z normy.

Čím se nesmí topit

Čím vším se smí v krbu topit Podle zákona o ochraně ovzduší se smí v domácích ohništích spalovat jen paliva s nízkou kouřivostí a suché dřevo v přírodním stavu. V žádném případě se nesmí spalovat lakované nebo chemicky ošetřené dřevo (například tlakově impregnované).

Čím se dá topit v krbu

Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Co dát kolem kámen

Sklo okolí kamen ochrání v čiré úpravě, v elegantním mléčném či kouřovém provedení stejně jako nastříkané sklo, které nejen vyberete z různých barevných provedení, ale zároveň také v neprůhledné úpravě, která dokonale skryje nedostatky podlahy pod ním.

Jak na Obestavbu krbu

Obestavby teplovzdušných (a teplovodních) krbů se v současné době většinou staví z tepelně-izolačních materiálů, jako jsou například velkoformátové kalcium-silikátové nebo vermikulitové desky. Jsou poměrně levné, práce s nimi je snadná a rychlá.

Jak zvýšit účinnost krbových kamen

Pokud potřebujete kamna provozovat nejen pro krátkodobý ohřev a efekt ohně, volte model, který nabízí zvýšenou akumulaci. Ta může být zajištěna pomocí speciálních akumulačních prvků dodávaných k některým modelům kamen. Rozhodně nepředpokládejte, že když jsou kamna obložené keramikou, bude to známkou velké akumulace.

Jak vytopit celý dům krbem

Funkce teplovodního výměníku

Tajemství toho, jak lze vytopit celý dům jedněmi krbovými kamny spočívá právě ve speciálním teplovodním výměníku, kterým je tento typ kamen opatřen. Teplovodní výměník se jednoduše napojí na rozvody radiátorů v domě. Díky tomu se během topení ohřívá voda, která je v radiátorech.

Čím vyplnit spáry mezi kameny

Dilatační spáry v kamenných konstrukcích s vyplněnými spárami se navrhují dle ČSN 73 3251 – Navrhování konstrukcí z kamene. – Pro vyplnění spár se používají polymerní polyuretanové, silikonové, případně akrylátové tmely.

Čím se lepí kámen

Epoxidové tmely a pryskyřice se používají pro tmelení a lepení mramoru, žuly a kamene. Díky charakteristickému trvajícímu lepícímu účinku a odolnosti jsou doporučené pro venkovní použití, kde teploty mohou klesnout pod 0°C. Jejich použití je možné i na mokré povrchy.

Jak lepit přírodní kámen

Při lepení musí být použito flexibilní lepidlo třídy minimálně C2TE S1 (při montáži na klasické zdivo). Pro lepení sádrových obkladů musí mít lepidlo nutně bílou barvu. Šedé může udělat na povrchu obkladu mapy.

Jak topit v roce 2023

V takovém případě je vhodné topit na konstantní, mírně nižší teplotu a v případě potřeby přitápět v obytných místnostech třeba oblíbenými krbovými kamny. Při stávajících cenách energií se tepelné čerpadlo ve srovnání s kotlem finančně vyplatí již v horizontu 10 let.