Kdo vyrabi Airbus A380?

Kde se vyrábí Airbus A380

Technické detaily o největším letounu světa

Výroba Airbusu A380 je logistický oříšek, jednotlivé díly se totiž vyrábějí v Německu, Velké Británii, Španělsku a Francii, kde se v Toulouse také stroj kompletuje.

Kdo vyrábí Airbus

Společnost Airbus S.A.S., známější jen jako Airbus, se sídlem v Toulouse, Francie, je jeden ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních letadel (spolu s firmou Boeing). Společnost byla založena v prosinci 1970 ve francouzsko-německo-britské spolupráci a je součástí holdingu Airbus.

Proč končí Airbus A380

Pýcha evropského leteckého průmyslu, obr složený z čtyř milionů součástek z třiceti různých zemí končí. Hangár evropského výrobce letadel Airbus opustil poslední model A380, největší dopravní letadlo světa. Další už Airbus nevyrobí, důvodem je nízká poptávka aerolinek.
Archiv

Kdo má Airbus A380

V roce 2020 z důvodu poklesu poptávky po létání byly A380 u některých aerolinií vyřazeny a určeny k prodeji nebo šrotaci. Dne 16. prosince 2021 letecká společnost Emirates převzala poslední vyrobený Airbus A380. Šlo o 251. vyrobený letoun tohoto typu, 123 z nich převzaly Emirates.

Kde se vyrábí letadla

Louis v USA (Boeing), Montréal a Toronto v Kanadě (Bombardier, Pratt & Whitney Canada), Toulouse ve Francii a Hamburk v Německu (Airbus, EADS), severozápad Anglie a Bristol v Británii (BAE Systems, Airbus a AgustaWestland), Komsomolsk na Amuru a Irkutsk v Rusku (Suchoj, Berijev), Kyjev a Charkov na Ukrajině (Antonov), …

Kdy bude létat do Prahy A380

Dubajská aerolinka Emirates chystá návrat letounu Airbus A380 na pravidelnou linku z Dubaje do Prahy. Podle letového řádu společnosti bude dvoupatrový letoun nasazen od zimního letového řádu 2022/2023 (30. října).

Co je největší letadlo na světě

Antonov An-225 byl sovětskou konstrukční kanceláří Antonov navržen k přepravě raketových motorů pro raketu Eněrgija a raketoplánu Buran pro sovětský kosmický program. Byl vyvinut jako náhrada letadla Mjasiščev VM-T, konstrukčně vychází z An-124 Ruslan.

Kam lítá Airbus A380

Cestování Airbusem A380 je velmi pohodlné, pojme podle verze od 555 do 853 cestujících. Délka letounu je 73 metrů při rozpětí křídel 79,8 metrů. Pohybuje se rychlostí 1062 km/h a jeho maximální dolet činí 14450 km.

Kdy přiletí A380 do Prahy

Letecká společnost Emirates dnes oznámila, že od 1. května příštího roku začne denně létat do Prahy se svým velkokapacitním letadlem Airbus A380. Stane se tak první a jedinou leteckou společností, která bude největší dopravní letadlo světa na pravidelné lince do České republiky provozovat.

Jaká letadla se nejvíce vyrábí v ČR

Největším českým výrobcem "celých" civilních letadel je kunovický Aircraft Industries. Podnik navazující na tradici Letu Kunovice ve svých hangárech vyrábí a montuje dopravní letouny L-410 Turbolet.

Kde se vyrábí letadla v ČR

Aircraft Industries, a.s. (dříve Let Kunovice) je český (původně československý) letecký výrobce sídlící v Kunovicích. Známý je hlavně výrobou letounů L-410 Turbolet, kterých bylo vyrobeno téměř 1300 ks a kluzáků Let L-13 Blaník. Firma patří pod českou společnost Omnipol.

Jaká letadla létají do Dubaje

Dříve se mezi Prahou a Dubají létalo dokonce s největším dopravním letadlem světa Airbusem A380, ale od pandemie Covidu-19 zatím A380 do Prahy z Dubaje nelétá. Smartwings i Flydubai létají do Dubaje s letadlem Boeing 737-800. Ten má jen jednu uličku a vždy tři sedačky po stranách.

Kdo vyrobil Antonov 225

AntonovAntonov An-225 / Výrobce

Antonov An-225 Mrija (Мрия nebo Мрія, ukrajinsky sen; v kódu NATO „Cossack“ – «Kozák») byl strategický nákladní letoun navržený sovětskou konstrukční kanceláří Antonov během 80. let 20. století; hlavním designérem byl vedoucí konstruktér kanceláře Viktor Tolmačov.

Kdo vyrabi malá letadla

„V Česku máme několik výrobců malých sportovních letadel. Z větších hráčů lze jmenovat ZLIN Aircraft, Jihlavan Airplanes, TL-Ultralight nebo Evektor-Aerotechnik. Tato výroba patří mezi světovou špičku co do kvality provedení, letových výkonů a vlastností strojů.

Jak dlouho trvá cesta do Bulharska

Let do Bulharska trvá z Prahy 2 hodiny, pravidelné přímé linky létají pouze do Sofie.

Kdo zničil Mriju

Antonov An-225 Mrija, byl bohužel zničen koncem února 2022 během ruské agrese na letišti v Hostomelu (GML).

Kdo léta do Bulharska

Přímý let do Varny zajišťuje letecká společnost Austrian Airlines a Wizz Air. S jedním přestupem můžete do Varny letět se společnostmi Bulgaria Air, Turkish Airlines či Smart Wings.

Jak dlouho trvá cesta do Maroka

Přehledná tabulka s trváním letů

Destinace příletu Délka letu Vzdálenost z Česka
Délka letu do Maroka ? 3:50 2730 km
Délka letu na Mauricius ? 11:00 8895 km
Délka letu do Mexika ? 11:50 10 220 km
Délka letu do Namibie ? 10:20 7910 km

Jaké je největší letadlo na světě

Airbus A380-800

Toto letadlo pojme 853 cestujících na dvou palubách a je známé jako největší letadlo na světě. Proto se Airbusy používají především jako non-stop spojení mezi nejdůležitějšími světovými uzly. Délka téměř 73 metrů a rozpětí křídel téměř 80 metrů je obrovské.

Odkud léta Ryanair

Linky z Prahy, kam létá sezónně v létě 2023: Billund (BLL), Bologna (BLQ), Korfu (CFU), Palma de Mallorca (PMI), Pescara (PSR), Rhodos (RHO), Rimini (RMI) Skiathos (JSI), Varšava-Modlin (WMI), Zadar (ZAD). Linky z Prahy, kam bude létat v zimní sezónně 2023/2024: Ammán (AMM), Tirana (TIA).

Jaké je moře v Maroku

Maroko nabízí možnost koupání v poklidném Středozemním moři i divočejším Atlantiku. Každá z těchto variant má něco do sebe. Oblíbeným letoviskem u oceánu je Agadir, který si získal popularitu zejména díky široké písčité pláži ve tvaru půlměsíce a kulisou okolních hor.

Jak dlouho se letí do Agadiru

Jak dlouho trvá let z Prahy do Agadiru Průměrná doba letu činí 3 hodiny a 42 minut.

Kam létají smartwings

Vybírat můžete nejenom z destinací v Řecku, ale také v Itálii, Španělsku, Bulharsku, Chorvatsku, Albánii a na Kypru. Od 1. července 2021 s námi můžete cestovat mezi Prahou a Londýnem!

Kde je lepší sedět v letadle

Ohledně toho, jak jsou jednotlivá místa v letadle bezpečná, existuje řada statistik, ze kterých jednoznačně vychází, že nejbezpečnější je zadní část letadla. Naopak přední část je nejvíce nebezpečná. Dále pak z průzkumů vychází, že ze zadních sedadel jsou nejbezpečnější ta uprostřed řady a nejblíže nouzovým východům.

Jak dlouho se letí do Maroka

Přehledná tabulka s trváním letů

Destinace příletu Délka letu Vzdálenost z Česka
Délka letu do Maroka ? 3:50 2730 km
Délka letu na Mauricius ? 11:00 8895 km
Délka letu do Mexika ? 11:50 10 220 km
Délka letu do Namibie ? 10:20 7910 km